Güç Yüzükleri 2. Sezonundan 50 Detay

Güç Yüzükleri 2. Sezonundan 50 Detay: Güç Yüzükleri 2. Sezonu  beklediğinizden çok daha fazla karanlık detaylar içeriyor!

Güç Yüzükleri 2. Sezonundan 50 Detay

Güç Yüzükleri 2. Sezonundan 50 Detay

Prime Video’nun fantastik destanının 2. Sezonunda neler olacağı hakkında bilgi almak için makyaj sanatçıları, kostümcüler, dublör koordinatörleri ve mekan gözlemcilerinin (ve daha fazlasının!) yanı sıra dizi yapımcıları Patrick McKay ve JD Payne ile bir araya gelindi. İşte bu röportajları yapan ekibin gözünden kesitler ve 2. Sezonda Galadriel’e özel bir bakış:

Patrick McKay ve JD Payne ile Güç Yüzüklerinin 2. Sezonuna Bakış

“Dizinin yapımcıları Patrick McKay ve JD Payne ile 2. Sezon setinde uzun uzun sohbet ettik. Bu sohbet sırasında çok şey konuşuldu(çoğuna çok kısa bir süre sonra değineceğiz) ama benim en çok dikkatimi çeken şey 2. Sezonun karanlığı ve içinde bulunduğumuz Bleak TV™ çağıyla ilgili bir yorum oldu.”

“Orta Dünya ve hikayelerinde bir ciddiyet var ve biz bunu memnuniyetle benimsiyoruz” diye açıklıyor McKay. “Biliyorsunuz, alaycı olmak, gözlerinizi devirmek, postmodern olmak ve göz kırpmak çok moda. Ve biz bu oyunu oynamayacağız.”

Konuşmamızın bu anını her düşündüğümde gülümsemeden edemiyorum. İşlerin ne kadar karanlık bir hal almak üzere olduğunu bilmenin ama diğer pek çok çağdaş hikayenin alaycılığına ayak uydurmakla ilgilenmemenin çok ferahlatıcı bir yanı var. Onların da bunu kastettiğini söyleyebilirim. Zamanında pek çok dizi yapımcısıyla sohbet ettim ve gelecek sezonları hakkında konuşurken McKay ve Payne’in Güç Yüzükleri 2. Sezon hakkında konuştukları kadar heyecanlı olanını gerçekten görmedim. Hikayelerinin ciddi olacağına inanmakta bir sorunum yok çünkü kendileri şu anda çok ciddiler. Burada “Hollywood’un havalı çocuğu” görüntüsü yok.

Ama buraya hisler için değil, ayrıntılar için geldiniz! İşte dizi yapımcıları tarafından verilen diğer bazı bilgiler. Güç Yüzükleri 2. Sezonundan 50 Detay:

 • 2. Sezon, Galadriel’in 1. Sezonda askerlerini götürdüğü aynı kalede başlayacak ve o buz mağarasında kötülüğü hissetmesinin iyi bir nedeni var.
 • Adar karakterine daha yakından bakacağız ve orklarla olan ilişkisini daha iyi anlayacağız.
 • Adar’dan bahsetmişken, 2. Sezonda her zamankinden daha güçlü ama şimdi koruması gereken çok daha fazla çocuğu (orklar) ve kaybedecek çok daha fazla şeyi var.
 • 2. Sezon bize Sauron’un tek yüzükten önce bile öldürülmesinin ne kadar zor olduğunu gösterecek.
 • İnsanları daha iyi anlamaktan bahsetmişken, Sauron’u ve güdülerini artık açıkta olduğu için çok daha güçlü bir şekilde anlayacağız. Bu sezon sahip olduğu tek şey kendi kurnazlığı ve bu kurnazlığın onu nasıl Orta Dünya’daki en güçlü varlık haline getirdiğini öğrenmeye başlayacağız. “Bu [sezon] onun psikolojisini ve nasıl çalıştığını anlamakla ilgili” diyor Payne.
 • 2. Sezondaki karanlık sadece Sauron’la da ilgili değil. Birkaç karakterin de içlerindeki kötülükle hesaplaştığını göreceğiz.
 • Galadriel 2. Sezonda yalnız kalacak. 1. Sezonda arkadaşları karanlığın geri döndüğüne inanmamışlardı ve şimdi önümüzdeki sezonda Sauron’la olanlar yüzünden ona güvenmeyecekler.
 • O da (Galadriel) 2. Sezonda büyük bir sınava tabi tutulacak.
 • 2. Sezon Orta Dünya için bir ilk olan çöle gidecek.
 • İsmi verilemeyen ve kesinlikle Gandalf olmayan ancak Gandalf olabileceğine dair ipuçları veren büyücü hakkında oldukça fazla konuşuldu. Açıkçası, bize bu konuda hiçbir spoiler vermediler ama McKay şu notu düştü: “Karakterin yaşadığı deneyimden geçerken, büyücü kim olduğunu bilmiyor. Eğer bilseydi, o zaman biraz ucuz gelebilirdi çünkü sanki sadece tutma amacıyla saklıyormuşuz gibi olurdu. Ama büyücü bir keşif yolculuğunda […] Biz de onunla birlikte bu kendini keşfetme yolculuğundayız.”
 • Payne, Peak Bleak™ TV’yi daha da açıklarken şunları kaydetti: “Bu daha çok [hikayenin] merkezindeki temel drama ile ilgili. Nihilist, kasvetli ya da alaycı, insanların kendi çıkarları için birbirlerini mahvettikleri bir dizi.”
 • Ancak sohbetimizin bu bölümündeki en önemli bilgi, “Sauron bile kendi çarpık yöntemiyle Orta Dünya’yı iyileştirdiğini düşünüyor […] Karanlığın hatırı için karanlık değil.” notuydu. Yani bu sezon yaşlı Sauron’dan biraz daha fazla kendini beğenmişlik görebiliriz gibi görünüyor!
 • Yeni yaratıklar olacak! Henüz ayrıntılardan bahsetme iznimiz yok ama söz veriyorum beklediğimize değecek! “1. Sezondan sonra daha fazlasını yapabileceğimizi hissettiğimiz şeylerden biri de yaratıklardı!” (Bu kısım için çok heyecanlılar çocuklar. Ve bu da beni gerçekten heyecanlandırdı).
 • Bu yeni yaratıklardan bazıları daha önce ekranda gördüğümüz ama İkinci Çağ’da var olduklarından haberdar olmadığımız yaratıklar olacak.
 • McKay 2. Sezonda Mordor’un durumuyla ilgili hoş bir güncelleme yaparak “Orada yaşamak istemezdim” dedi. Çünkü Güney Toprakları yok oldu ve Mordor insanların muhtemelen girmek istemeyeceği kanunsuz bir yer.
 • Ayrıca “Kırsal kesimde öldürülmemiş ya da kaçmamış olan avarelerin muhtemelen önlerinde oldukça zor seçimler olduğu” da belirtilmişti. Arondir ve zırhlı Isildur ile birlikte 1. Sezonda Mordor’un küllerinde epeyce Güneydiyarlı bırakmıştık. Dolayısıyla, bu yıl onlarla harika bir yerde başlamayacağımızı varsaymak güvenli geliyor!

Orkların Oluşumu

Güç Yüzükleri’nin en sevdiğim yanlarından biri pratik efektlere ne kadar odaklandığı – bu yazıda sık sık karşınıza çıkacak bir tema. Güç Yüzükleri ekibi ayrıntılara çok ama çok önem veriyor. Protez Sanatçısı Sarah Gower bize makyaj çadırlarını gezdirerek orkların detaylarını anlattı ve Uzman Görsel Efekt Süpervizörü Jason Smith’in protez ve pratik efektlere çok önem verdiğini ve sadece gerektiğinde yeşil ekran kullandığını belirtti. (Büyük bütçeli bilimkurgu ve fantezi medyasında gördüğünüz tüm pratik makyaj işleri, sayısız nedenden ötürü son kurguda VFX kullanır, bu nedenle birisi makyajlarının %100 pratik olduğunu söylediğinde, bu genellikle yanlış bir isimlendirmedir).

 • 2. Sezonda karanlığın Orta Dünya’ya yayılması söz konusu olacağından, 1. Sezonda gördüğümüzden çok daha fazla ork göreceğiz. 2. Sezon için yaklaşık 1500 ork makyajı var.
 • Her bir orkun hazırlanması yaklaşık iki buçuk saat sürüyor.
 • Makyaj yapmaları gereken oyuncuların çokluğu ve bunun için gereken zaman nedeniyle, oyuncular sabahın erken saatlerinde iki dalga halinde gelerek yaklaşık 100 makyaj sanatçısından oluşan bir ekip tarafından üzerinde çalışılıyor.
 • 2. Sezonda lateks parçaların çoğundan (kulaklar hariç) uzaklaşıldı ve köpük uygulamasına geçildi. Bu da protezleri hem daha hafif hem de daha esnek hale getiriyor.
 • Bu hareket kolaylığı önemli çünkü orkların bu sezon çok daha fazla dublörü var.
 • Her ork makyajı, arka plan oyuncuları arasında karıştırılıp eşleştirilebilen bir başlık, göğüs parçası, tam kafa parçası ve bir çene parçasından oluşuyor.
 • Bazı parçalar günden güne değiştirilebilir ya da karıştırılıp eşleştirilebilirken, bazı ana orkların kendilerine özel kostümleri var.
 • Protezlerin çoğu paylaşılabilir, ancak her orkun kendi dişleri vardır. Bu da 2. Sezon için yaklaşık 1500 diş seti demek!

Dublörler

Karanlığın Orta Dünya’yı ve çevresindeki her şeyi yutacağı düşünüldüğünde, 2. Sezonun ilkinden daha fazla aksiyon içereceği varsayılabilir. Dublör Koordinatörü Ben Cooke ile gelecek sezondaki dövüş ve dublör sahnelerinin nasıl olması gerektiği hakkında konuştuk.

 • Dublör provaları çekimlerin başlamasından yaklaşık dört ay önce başladı. (Burada Iron Fist’in 1. Sezonu seviyesinde çekim günü koreografi öğrenme saçmalığı yok!)
 • Güç Yüzükleri’ndeki birçok oyuncu kendi dublörlerini sadece istedikleri için yapıyor. Dublörler sadece yüksek beceri/yüksek etki anlarında getiriliyor.
 • Morfyyd Clark (Galadriel), Charlie Vickers (Sauron) ve Robert Aramayo (Elrond) bu sezon çok daha fazla savaş görüyor ve Cooke özellikle Morfyyd’in “tam bir baş belası” olduğunu belirtiyor.
 • Cooke ayrıca Aramayo için Elrond’un köşeye sıkıştırıldığı ve 50 metrelik bir şelaleden atladığı özel bir kareden de bahsetti. Acaba neyden kaçıyor?!
 • Elflerin dövüş stilleri daha gösterişli ve tamamen belli bir zarafet yaratmakla ilgili olduğu için, bu oyuncular ve dublör ekipleri daha fazla eğitim almışlar. Örneğin, Ismael Cruz Cordova (Arondir) ve diğer bazı oyuncular dublörlük için temel bir çalışma yapmış olsalar da, büyük işler için yine de bir ay kadar özel eğitim alacaklar.
 • Ayrıca, daha deneyimli oldukları için yaşlı elflerin dublörleri üzerinde de önemli ölçüde düşünülüyor.
 • Açıkçası, orklar 2. Sezonda önemli bir rol oynuyor. Yaklaşık 20 oyuncu dublör orklardan oluşuyor ve 40-50 arka plan orku da gerektiğinde girip çıkıyor.
 • Evet, bu da en az bir büyük ork savaşı olacağı anlamına geliyor. Bildiğimiz kadarıyla bu savaş elflere karşı olacak!

Sahne (ve Set) Ayarı

Setleri ziyaret ederken Baş Yapımcı Lindsey Weber, Sanat Yönetmeni Martin Foley ve yapım ekibi tasarımcısı Christian Mistead ile Güç Yüzükleri hakkında sohbet ettik. Güç Yüzüklerinin dikkat çekici setleri ve 2. Sezondaki savaşlarda ekiplerin kararları ve tasarımlarıyla ilgili konuştuk.

 • Weber, Güç Yüzüklerinin 2. Sezonunun haritanın daha önce hiç görmediğimiz bölgelerine gideceğini ve bu durumun Yeni Zelanda’dan İngiltere’ye taşınma kararlarında rol oynadığını belirtti.
 • 1. ve 2. Sezonlar arasındaki taşınma sırasında Yeni Zelanda’dan İngiltere’ye 70 nakliye konteyneri taşındı.
 • Bu sezon daha çok kötü adamlar, çatışma ve entrikalarla ilgili ve bu da göreceğimiz mekânları etkileyecek.
 • 2. Sezondaki setlerin üçte ikisi yepyeni ve hatta 1. Sezondaki bazı sahnelere kıyasla mavi ve yeşil ekranlara daha az güvenecek şekilde ayarlandı.
 • Sanat departmanı setler ve kostümlerden çok daha fazlasıyla ilgileniyor. Güç Yüzükleri 2. Sezonda departman çok daha büyük bir rol oynayacak. 1. Sezonda gördüğümüz elf yüzükleri kamerada daha fazla görünmeleri için yenilendi.
 • 2. Sezonda tam 120 adet fiziksel set bulunuyor.
 • Setlerin pek çok yönü tarihten ilham alıyor. Numenor Tapınağı’ndaki taraklar Romanya’daki brütalist bir kiliseden esinlenilmiştir.
 • Khazad-dûm 2. Sezonda daha büyük!
 • Cücelerden bahsetmişken, medeniyetlerini gelişmekte olduğu bir noktada göreceğiz. Güç Yüzükleri ekibi için Cüce toplumunun daha yumuşak bir yanını göstermek önemliydi, özellikle de dağa ne olduğunu bildiğimiz göz önüne alındığında.
 • Kral Durin’in tahtı da 2. Sezonda yeniden yapıldı, bu nedenle tasarımdaki küçük farklılıklar için gözlerinizi dört açın!

Pratik setlere güvenmek, bir sezon öncesinde çok sayıda inşaatın söz konusu olduğu anlamına geliyor. Bazı mevcut setler İngiltere’ye gönderildikten sonra yenilenirken, bazılarının da sıfırdan inşa edilmesi gerekti. İster yepyeni ister yeni ve geliştirilmiş olsun, sanat ekibi tarafından bir cephe (mevcut bir yapıya karşı yalnızca çekim için inşa edilen fiziksel bir yapının kameraya bakan tarafı) sürecinin uygulanması gerekiyor.

 • Güç Yüzükleri 2. Sezon için bu süreç çelik bir teçhizatla başlıyor (çünkü çekimler tamamlandıktan sonra yeniden satılabilir/yeniden kullanılabilir), ardından bir kat kontrplak, ardından alçı levhalar geliyor ve daha sonra ince ayrıntılar polistiren veya silikon kalıplarla tamamlanıyor.
 • 2. Sezonda çeşitli setler ve cepheler için yaklaşık 140 kalıp kullanıldı.
 • Numenor’daki taht odası bu sezon için tasarlandı. İlk inşa ettikleri setlerden biri olan bu odada daha fazla yaldız ve tüm bu altınların gerçekten parıldamasını sağlamak için daha da büyük ışıklar var. Stand ve asayı da yeniden tasarladılar.
 • Dışarıdaki tüm atlar,  2. Sezonda yeni karakterler için kendi özel görünümüne sahip olacak şekilde tasarlandı.

Konum

Prodüksiyonun 2. Sezonda Yeni Zelanda’dan İngiltere’ye kaydırıldığını bir süredir biliyor olsak da, Süpervizör Mekân Müdürü Finley Bradbury, Windsor Great Park’taki mekânları Buttersteep Rise hakkında bizimle bazı bilgiler paylaştı.

 • Windsor Great Park, özellikle Buttersteep Rise’ın esnekliği nedeniyle onlar için ideal bir yer oldu. Bölgede hem yoğun ağaçlık alan hem de açık alanlar var.
 • Buttersteep’teki inşaat – henüz ayrıntılarını veremeyeceğim bir savaşa sahne olacak – 2022’de başladı. İnşa ettikleri alan yeniden kırpılmayı bekliyor, bu yüzden araziyi tahrip etmiyorlar.
 • Bu Bradbury ve ekibi için özellikle önemliydi çünkü bir mekan yöneticisi olarak işinin büyük bir kısmı doğal çevreyi korumak.
 • Buttersteep’te bir kale, mancınıklar ve orman mekanları da dahil olmak üzere 12 set inşa edildi.

Şimdilik paylaşabileceklerim bu kadar. Bu arada, bu sezon Orta Dünya’da bizi bekleyen yeni maceralar olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim!  29 Ağustos’ta Prime Video’da Güç Yüzükleri 2. Sezon’da görüşmek üzere:) ”

Güç Yüzükleri 2. Sezonundan 50 Detay (Kaynak): IGN

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Yeni Karakter Estrid

Estrid Kimdir? (Güç Yüzükleri 2. Sezonu)

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 2. sezonuna yeni bir karakter eklendi: Estrid. 1. Sezon hatırladığınız gibi …