Celebrimbor

 

Celebrimbor

Celebrimbor Künye:

Irk: Elf
Dil: Quenya ve Sindarin
Cinsiyeti: Erkek
Kültür: Noldorin
Doğum Tarihi: Bilinmiyor
Ölüm Tarihi: 2.Çağ 1697
İkamet Ettiği Yerler: Eregion, Aman, Nargothrond
Ebeveynleri: Curufin
Saç ve Göz Rengi: Siyah
Diğer İsimler: Telperinquar

Elfler’in Üç Güç Yüzüğü’nü işleyen demircidir. Büyük bir demir ustasıdır. Sadece Silmariller’in yapımcısı Feanor ondan daha yetenekliydi. Mücehver-yapıcılarının lideri olarak da bilinir. Adının anlamı Sindarin dilinde gümüşün elfi, gümüş yumruk anlamındadır. Babası Curufin’di, ve Feanor’un torunuydu. Annesi(adı hiçbir kaynakta geçmiyor) isyanda yer almayıp Ölümsüz Topraklar’da kalmayı seçmiştir.

Kaynaklarda Curufin’in Feanor’un Ölümsüz Topraklar’ı Silmariller’i geri almak için terk ederken yanında gittiği söylenir. Celebrimbor ve babası Curufin ilk olarak Himlad’da erkek kardeşleri Celegorm’un yanında yaşadılar. Ama İlk Çağ’ın 455’inde Dagor Bragollach (Ani Alev Savaşı) yüzünden yaşadıkları topraklardan kaçmak zorunda kaldılar. Ve Felagund Finrod’un kalesi Nargothrond’a sığınıp orada yaşadılar.

İlk Çağda Celebrimbor

İlk Çağ’ın 465 yılında Felagund Finrod Beren’e Morgoth’tan Silmariller’i çalmasında yardım etmek için Nargothrond’u terk etti. Bir süre sonra Celegorm ve Curufin, Finrod ve Beren’in Morgoth’un vekili Sauron tarafından yakalanmış olduğunu öğrendi. Ama yardıma gitmediler ve Finrod’un, hapishanede ölmüş olduğu bilgisi geldikten sonra, Celegorm ve Curufin, Nargothrond’dan sürgüne gönderildi. Ama Celebrimbor Felagund Finrod’un arkadaşıydı ve amcası ile babası sürgüne gönderilmesine rağmen Felagund Finrod’un kardeşi Orodreth tarafından yönetilen Nargothrond’da kaldı. Nargothrond İlk Çağ’ın 495 yılında yıkıldıktan ve Orodreth katledildikten sonra ise Nargothrond’dan kaçtı.

İlk Çağ’ın Öfke Savaşı’ndan sonra bitmesiyle birçok elf, Ölümsüz Topraklar’a yelken açtı. Ama Celebrimbor Orta Dünya’da kalan elflerden biriydi.  Galadriel, kocası Celeborn ve Noldor Elfleri’nin bir grubuyla doğuya göç ettiler. İkinci Çağ’ın 750’inci yılında onlarla beraber Eregion’a yerleşmişti çünkü Khazad-dumlu cücelerin mithril’i bulduklarını öğrenmişti.

Celebrimbor Eregion’da

Celebrimbor

Eregionlu Elfler Eregion’da Ost-in-Edhil’i inşa ettiler ve orada mücevher-demircileri adı verilen birliği kurdular. Mirdain ve mücehver-demircileri birçok güzel şey yaptılar. Ama en yetenekli ve bilgeleri Celebrimbor olduğu için liderleri oydu. Celebrimbor Khazad-dum’un cüceleriyle yakın dostluklar kurdu, mithril’in işlenişi konusunda büyük bir usta oldu ve birbirleriyle becerilerini ve sırlarını paylaştılar .

Cücelerin en büyük taş ustalarından Narvi’yle yakın bir arkadaşlık kurmuştu. Narvi, Khazad-dum’un batı kapısına Durin’in kapılarını yaptı . Ve Celebrimbor gizli bir ustalıkla kapıyı sadece özel bir sihir ile aktif hale getirilen yıldız ışığı ve ay ışığında görülebilir hale getirdi. Aynı zamanda açık yeşil bir taş olan Elessar’ı yapmıştı ve ona gümüş bir broş şeklinde bir kartal gibi şekil verdi. Daha sonra Galadriel Elessar’ı Aragorn’a verdi. Bir hikayeye göre Celebrimbor, Galadriel’e aşıktı.

Sauron’un Elfleri Kandırışı

İkinci Çağ’ın 1200’üncü yılında Sauron Annatar şeklinde Eregion’a geldi ve Sauron Hediyeler Lordu ünvanını aldı. Onu Valar’ın bir habercisi olarak gördüler. Noldor’da Batı’ya dönmeyi reddettikleri için yüreklerinde huzur yoktu. Ve aslında hem sevdikleri Orta Dünya’da kalmak hem de geride bıraktıkları şeylerin mutluluğunu yaşamak istiyorlardı. Böylece Sauron’a kulak verdiler ve bilgisi engin olduğu için ondan çok şey öğrendiler. Celebrimbor büyükbabası Feanor’un ününe göz dikti. Sauron tarafından bozulmadı, ama onun yalanları ile aldatıldı.

Yüzüklerin Yapılışı

Celebrimbor

Sauron’un talimatıyla Elf demirciler ile birlikte 1500 yılında daha sonra Cüceler’e verilecek Yedi Güç Yüzüğü’nü ve İnsan Kralları’na verilecek dokuz yüzüğü yaptılar. Ama Celebrimbor Sauron’dan gizli olarak üç yüzük daha dövdü ve bunlara Narya, Nenya, ve Vilya adını verdi.

1600 yılında Sauron Tek Yüzük’ü yaptı. Tüm diğer yüzüklerde bu Tek Yüzük’e bağlıydı. Hatta yapıldığından haberi bile olmadığı Üç Elf Yüzüğü bile. Ama Sauron Tek Yüzük’ü dövdüğünde diğer Üç Yüzük’ten de haberdar oldu ve Elfler kandırıldıklarını anladılar. Celebrimbor ve Galadriel Üç Güç Yüzüğü’nü saklamaya karar verdiler. 1693’te Galadriel’e Nenya’yı verdi ve Gil-Galad’a Narya ve Vilya’yı yolladı.

Sauron öfkelenmişti ve Elfler’e savaş açtı. İlk savaşın olduğu yer Eregion’du ve 1697 yılında Elflerin  tüm savunma hatları yok oldu. Ve Mirdain’in evinin merdivenlerinde Sauron Celebrimbor’u yakaladı. Sauron Mirdain’in evinde diğer dokuz güç yüzüğünü ve diğer hazineleri buldu.

Celebrimbor’a yedi yüzüğün bulunduğu yeri söylemesi için işkence ettiler. Ama tüm işkencelere rağmen Üç Güç Yüzüğü’nün yerini Sauron’a söylemeyi reddetti. Celebrimbor Üç Güç Yüzüğü’nün yerini söylemediği için Sauron onu öldürdü. Ve cesedi tüm savaş alanlarında elfleri korkutmak için sergilendi.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler Geliyor!

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler Geliyor!

Güç Yüzükleri  dizisinin 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler geliyor! Orta Dünya’da her zaman hepsine hükmedecek bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir