Gemi Yapımcısı Círdan (Güç Yüzükleri 2. Sezon)

Gemi Yapımcısı Círdan (Güç Yüzükleri 2. Sezon): Prime Video Yüzüklerin Efendisi için hazırlanırken: Güç Yüzüklerine 2. Sezon için hazırlanırken, Tolkien hayranlarının en sevdiği karakterlerden biri olan Gemi Yapımcısı Círdan’dan ilk görselini paylaştı.

Ben Daniels’ın hangi karakteri oynayacağı gizemi nihayet kesin olarak çözüldü. House of Cards, The Crown, Jupiter’s Legacy ve son olarak Interview With the Vampire’daki rolleriyle tanınan Daniels, 2022’de belirsiz bir rolde yer almıştı ve artık Círdan’ı onun oynayacağını biliyoruz. Showrunnerlar J.D. Payne ve Patrick McKay daha önce TIME’a Círdan’ın 2. Sezonda yer alacağını açıklamış ancak onu kimin oynayacağını doğrulamamışlardı.

Ben Daniels’ın Círdan olarak ilk görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz.

Gemi Yapımcısı Círdan

Güç Yüzükleri’nde tanıtılan birçok karakterin aksine, Círdan Tolkien lore’u için yeni bir karakter değildir. Yüzüklerin Efendisi’nde doğrudan pek görünmese de, İkinci Çağ’daki birkaç önemli olayla bağlantılı olarak Orta Dünya tarihi için çok önemlidir. İşte Prime Video’nun karakterle ilgili resmi açıklaması:

Gemi Yapımcısı Círdan

Gemi Yapımcısı Círdan, Gri Limanlar’ın Efendisi ve Yüce Elfler arasında bile bir bilgelik kaynağıdır. Uzman bir gemi yapımcısı olan Círdan aynı zamanda Celebrimbor tarafından tasarlanan üç Elf Güç Yüzüğü’nden biri olan Narya’nın orijinal taşıyıcısıdır. Yüzüklerin Efendisi’nin 2. Sezonunda: Güç Yüzükleri’nin 2. Sezonunda Elrond’un akıl hocası olarak da görev yapar.

Gerçek ismi Nowe’ydi. Ama daha sonradan Gemiyapımcısı Cirdan olarak anılır oldu çünkü gemi yapımında çok yetenekliydi. Çok uzun bir Elfti ve gümüş renkte saçları vardı. Yüzük Savaşı zamanında da uzun gri bir sakalı olduğu bilinir. Ve bu Elfler arasında oldukça sıra dışıydı. Üçüncü Çağın bitişiyle büyük ihtimalle 10.000 yaşının üstünde ve Orta-Dünya’da yaşayan en yaşlı Elfti.

Elflerin ilk uyandığı yer olan Cuivenen’de doğduğu muhtemeldir. Ve babasının kim olduğu bilinmemesi bu olasılığı arttırmaktaydı. Çünkü Elwe ve Olwe’nün kardeş olmalarına rağmen babalarının kim olduğu bilinmemekteydi bu yüzden babaların Eru Iluvatar’ın kendisi olduğu söylenir.

Cirdan Elwe ve Olwe’ye yakınlığından Teleri diye bilinen Elf halkının yanında Ölümsüz Topraklara yapılan seyahate katılmıştı. Büyük Yolculukta Elwe Teleri halından ayrı düşüp Maia Melian ile tanışıp ona âşık olmuştu ve Orta Dünya’da kalmaya karar vermişti. Elwe için yapılan başarısız aramalardan sonra Olwe Teleri halkının büyük bölümünü Ölümsüz Topraklar’a götürmüş ama Gemiyapımcısı’nın da içinde bulunduğu bir grup geride kalmıştı.

Cirdan Orta-Dünya’nın kıyılarında yaşayıp gemicilik yapan Teleri halkının lideri olmuştu. Denizlerin Efendisi Ulmo ile dostluk kurmuş ve Ulmo’nun Maia’sı Osse’de ona ve onun halkına müzik ve deniz hakkında bilgiler vermişti.

Cirdan’ın halkı denize olan ilgilerinden dolayı Falas Elfleri olarak bilinir olmuştu. Brithombar ve Eglarest’te iskeleler, dalgakıranlar ve limanlar yapmışlardı. Balar Adasında pek çok inci bulmuş ve onları Thingol adını almış olan Elwe’ye vermişlerdi. Cirdan ve halkı Thingol’e sadakatlerini sunmuş ama Sindar Elflerine katılmayı reddetmişlerdi. Onlar daima Teleri olarak bilinmişti ve kendilerine ait lisanları vardı.

Morgoth Elfler’e saldırdığında Cirdan’ın kuvvetleri kıyıya sürülmüş ve Thingol’un kuvvetleri ile ayrı düşmüştü. Ordu Falas Sığınakları’nın duvarlarının ardına çekilmişti ve sonunda Elfler galip gelmişti. Ama Morgoth’un orkları hala varlıklarını devam ettiriyordu.

İlk Çağ’ın 462 yılında Cirdan Hithlum Ovaları’nda Morgoth’un kuvvetleri tarafından kuşatılmış Fingon’un ordusuna yardım için bir filo göndermişti. Fingon daha sonra oğlu Erenion Gil-Galad’ı Falas Sığınaklarında yaşaması için Gemi Yapımcısı Círdan’ın yanına yollayacaktı.

Círdan sık sık Tolkien’in en az hak ettiği değeri gören karakterlerinden biri olarak gösteriliyor, bu yüzden 2. Sezonda iyi bir süre almasını umalım.

Círdan haberi Güç Yüzüklerinin 2. Sezonu hakkında ortaya çıkan en son detay. Geçen yıl sete yaptığımız ziyaret sırasında tonlarca bilgi edindik (tam dökümüne buradan göz atın) ve ayrıca kısa süre önce kanon için bazı önemli etkileri olabilecek yeni bir karaktere göz attık.

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 2. Sezon 29 Ağustos 2024’te Prime Video’da başlıyor.

Gemi Yapımcısı Círdan (Güç Yüzükleri 2. Sezon) Kaynak: IGN

Güç Yüzükleri 2. Sezonundan 50 Detay

Yüzüklerin Efendisi ve Orta Dünya’dan ilginç bilgileri kaçırmamak için takip etmeyi unutmayın.

Eğer bir Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, Orta Dünya sohbetleri için sizi Discord kanalımıza davet ediyoruz: https://discord.gg/ortadunya

 

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Yeni Karakter Estrid

Estrid Kimdir? (Güç Yüzükleri 2. Sezonu)

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 2. sezonuna yeni bir karakter eklendi: Estrid. 1. Sezon hatırladığınız gibi …