Ecthelion

 

Ecthelion

Ecthelion Künye:

Irk: Elf
Dil: Quenya
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Noldorin
Doğum Tarihi: Bilinmiyor
Ölüm Tarihi: 1.Çağ 510
İkamet Ettiği Yerler: Nevrast, Gondolin
Diğer İsimler: Pınarlı Ecthelion
Ünvanı: Pınarların Lordu, Kudretli Kapı’nın Muhafızı

Ecthelion Kimdir?

“Elemmakil gibi yüce ve soylu ‘Pınarların Lordu’, Kudretli Kapı’nın Muhafızı olduğu zamanda. Tüm kuşandıkları gümüşten, parlayan miğferine; üzerinde bir parça elmas bulunan bir çelik yerleştirilmiş. Ve elmasın efendisi kalkanını savurduğunda, yağmur taneleriyle ıslanmış, bin bir parçaya ayrılmış bir kristal gibi elmas aniden parıldadı.” Tuor Gondolin’ e girmek istediğinde karşısına azametli Ecthelion çıkar…

Pınar İnsanlarının lideri Ecthelion, Gondolin’in Elf-Lordu’dur. Balroglar’ın Lordu Gothmog’u katletmesiyle ünlenmiştir. Ayrıca Gondolin’in Kudretli Kapıları’nın birinci muhafızıdır. Tüm Gondolin Halkı arasında en güzel sese ve kanıtı flütü kullanışı olan en büyük müzik yeteneğine sahiptir. Sayısız Gözyaşı Savaşı’nda Gondolin birliklerinin bir kanadı emrine verilmiştir.

J.R.R Tolkien’ in belki de en eski yazısı olan “Gondolin’in Düşüşü”, Birinci Dünya Savaşı sırasında yazarın izinli olduğu 1916 yılı içinde yazılmıştır. Bu hikâye ki aynı zamanda da Ecthelion’un isminin geçtiği ilk hikâyedir, Tolkien’ in ölümünden sonra “Kayıp Öyküler 2” kitabının bir parçası olarak oğlu tarafından yayımlanmıştır. Yani Ecthelion, Tolkien’in yarattığı ilk karakterlerden biridir.

Bununla birlikte tarihi sıraya göre düşünülürse, Ecthelion’ un varlığına dair ilk açıklamalar Silmarillion’ daki Maeglin bölümünde geçiyor. Bölümde, Gondolin’ in Düşüşü’ ne kadar geçen 150 yıllık süreç boyunca şehirde olanları anlatılmaktadır. Glorfindel ve Egalmoth ile birlikte üçüne, Turgon Aredhel’in uğursuz yolculuğuna refakat etme görevini verdi. Gerçi burada herhangi bir isim verilmez yani kısaca bu şekilde geçer: “Turgon, ailesinden üç lordu görevlendirdi,”. Maeglin bölümündeki Silmaril Savaşları kısmında ise, refakatçilerin kimliklerine dair bir açıklama yer alır.

İsmin Etimolojisi

“Ecthelion” ismine dair hepsinin de büyük oranda birbirinden farklı olduğu üç ayrı kaynak var. Kayıp Öyküler 2 kitabının ekine göre isim; Pınar’ın Ailesi’nin Lideri ünvanına da uygun olarak Quenya’ daki “su akıntısı, su kaynağı” anlamına gelen ehtelé’ den türemiş. Kayıp Yol ve Diğer Yazılar bölümlerine göre de; “mızrak” manasındaki ehté ile, “uç (mızrağın)” demek olan thela’ dan oluşturulmuş. Bunlar birleştirildiklerinde ise “mızrak ucu” ya da “mızrak başı” olarak çevirebilir. Silmaril Savaşı Bölümü’nde ise ki Tolkien’in orada yazdığı son konu olarak görünüyor, isim; aeg – keskin – ve thel – amaç, niyet, irade, azim – kelimelerinden türetilmiş.

Aredhel’in Ayrılışı

Gondolin’ in kurulmasından 200 yüz yıl sonra, Ecthelion, Glorfindel ve Egalmoth, Noldor’ un Ak Hanımı Aredhel ile birlikte Saklı Şehir’den ayrıldılar. Aredhel’ in Valinor’ da sahip olduğu özgürlüğe özlemi onu bu ayrılışa itmişti. Üç Lord Aredhel’i, büyük erkek kardeşi Fingon ile buluşacağı yere, Hitlum’a götürmekle yükümlülerdi. Nehir geçidi Brithiach’a geldiklerinde, Aredhel onlara güneye dönmelerini emretti. Çünkü Feanor’un oğullarını görme arzusundaydı. Bu kararla ilerlerken Doriath’ a geldiklerinde bölgeye girmek istediler.

Fakat Muhafızlar, onların Melian Kuşağı’na girişlerine izin vermedi. Böylece geriye tek bir seçenek kalmıştı; Ered Gorgoroth’un tehlikeli ve kötülük dolu vadilerinden geçen yolu kullanmak. Atlılar bir gölge bulutunun içine girdiler ve Aredhel’i kaybettiler. Çaresizce arayışları üç lordu, Ungoliant’ın çocuklarının yaşadığı yere getirdi. Hayatlarını zar zor kurtarmayı başardıktan sonra, zaman zaman olayı hatırlayıp kedere boğuldukları Gondolin’e prenses olmadan geri döndüler.

Ecthelion Sayısız Gözyaşı Savaşında

ecthelion

Sayısız Gözyaşı Savaşı’na denk gelen Birinci Çağın 472’inci yılında, Turgon’un tarafında savaşan Ecthelion, Gondolin birliklerinin bir kanadına komuta ediyordu. Noldor’un yenilgisiyle birlikte Turgon’un geri çekilen birliklerini korudu. Felaketle sonuçlanan savaştan kurtulduktan sonra Saklı Şehir’e döndü. Burası onun, Tuor’un Bitmemiş Hikâyesi ve Gondolin’e Gelişi’nde; Kudretli Kapının Muhafızı olarak tekrar ortaya çıkacağı yer olacaktı.

Tuor’un Gondolin’e Gelişi

Tuor ve Voronwe, Sayısız Gözyaşı Savaşı’ndan yirmi üç yıl sonra Saklı Şehir üzerine seyahat ettiler. Ecthelion, Elemmakil’in emrinde baştan sona yedi kapının da arasından geçerek gezginlerden önce göründü.

Onun bu görünüşü kısa bir tanımla ki bu başta verdiğim alıntı oluyor, yüce ve azametli olarak tasvir edilmiştir. Üzerindekilerin hepsinin gümüşten olması ona parlak bir görünüm kazandırır. Ve miğferinde taşıdığı elmas ise bin bir parçaya bölünmüş bir kristal gibi parıldar.

Tuor’un geçişini başta engelledi ama sonradan Ulmo’nun isteği üzerine geldiğini öğrenince, Pınarların Lordu’nun, Suların Lordu’na karşı çıkmayacağını söylerek şehre girmesine izin verdi.

Liderinin Ecthelion olduğu Pınar’ın Ailesi, Gondolindrim’in On İki Ailesi’nden biridir. Aile özellikle elmaslardan hazzeder. Giyinişlerinde kullandıkları gümüşler, görmeye en değer şeylerdendir.

Flütlerinin müziği ve savaşta düşmana büyük zararlar veren uzun parlak kılıçları eşliğinde Aileyi Gondolin’in Düşüşü’nde bizzat yönetti.

Ecthelion ve Gothmog

ecthelion

Gondolin Savaşı sona erdiğinde Ecthelion ve birlikleri girişlerini şehrin, önceden ihtiyat olarak tuttukları güney kapısından yaptılar.  Kılıçların çekilmesini ve takip edilenlerin katledilmesini emrederken haykırdı. Sesi çok korkunçtu. Bu haykırıştan sonra ismi bile düşmanları dehşete düşürmeye yetti ve hatta “Ecthelion” Eldar için bir savaş narası oldu. Kapı tamamen geri alınana kadar Tuor ve onun ailesi yanında cesurca savaştı. Ejderler Morgoth’un ordusuna yardıma geldiğinde ise Ecthelin tam üç Balrog’u katletti. Sayıları iyice azaldı ve geri çekilmek zorunda kaldılar, bu sırada Ecthelion sol kolundan yaralandı ve kalkanı da yere düştü. Tuor onu yaralandığı yerden kalan liderlerle birleşmek üzere Kral Meydanı’ na kadar taşıdı.

Meydanda ayrıca Kral’ın Kudretli Pınarı bulunuyordu ki Ecthelion Pınar’dan içerek gücünü geri kazandı. Yedi ejderin liderliğinde düşman birlikleri Meydan’a doğru ilerledi ve Gondolin’in kalan askerleri de geri çekilmeye başladı. Hepsi çekildi ama artık bütün şarkılarda ve efsanelerde en cesur olarak hatırlanacak olan Pınar başında kaldı. Burası onun Balrogların Lordu Gothmog ile mücadele edeceği yerdi.

Tuor Gothmog’un ilerlediği yolda dayanmaya çalıştı ama Gothmog onu bir kenara fırlattı.

Ecthelion’un Ölümü

Noldor’un En Adaletlisi ise gri çeliğin solgunluğundaki yüzüyle onu düelloya çağırdı. Yarası yüzünden kılıcını düşürdüğünde artık savunmasızdı. Tam bu sırada Gothmog onu bitirecek darbesini vuracaktı ki Ecthelion zıpladı. Ve bacaklarını etrafına dolayarak miğferindeki sivri demiri yaratığa sapladı. Böylece Gothmog’a dengesini kaybettirdi ve Ecthelion ile birlikte Kral’ın Pınarı’na düştüler. Gothmog’un ateşi böylece söndü ama Ecthelion da onunla birlikte boğulmuştu. Ve cesedi, Efendisi olduğu soğuk sularda bulundu. (Birinci Çağ 510)

Sonradan küçük Earendil, onun yanına gelmesini dileyerek hakkında sorular sordu; “Benim için flütüyle oynasın ya da bana ıslıklar çalsın!” Bunlar üzerine Ecthelion’un ölümünden haberdar edildiğinde Earendil, acı içinde ağladı ve artık Gondolin sokaklarını daha fazla görmek istemediğini söyledi.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir