Tulkas

Tulkas

“Böylece, öfkesi güçlü bir rüzgar gibi eserek önündeki bulut ve karanlığı dağıtan Güçlü Tulkas geldi.”

-Quenta Silmarillion, “Günlerin Başlangıcına Dair”

Tulkas bir Ainu ve Vala idi. Valar arasında en savaşçı olandı ve Vala Nessa’nın da eşiydi.

Tarihçesi

Tulkas, Arda’ya diğer Ainur’un inişinden tam 1499 Valian Yılı sonra inerek, Arda’ya en son inen Ainur oldu. Melkor ile yaşanan ilk savaşı Valinor‘dan duymuş ve Valar’ın yardımına gelmişti. Eğer bu savaşta Valar’a yardım etmeseydi, Karanlıklar Efendisi, Valar’ı yenebilirdi; fakat Tulkas’ın kahkahasını duyan ve hiddetini hisseden Melkor ondan kaçtı ve böylelikle de Arda’nın Baharı başlamış oldu.

Illuin ve Ormal isimli iki lambanın inşa edilmesi ve Valar’ın Almaren’e yerleşmesinden sonra, Tulkas büyük bir şölen eşliğinde Nessa ile evlendi. Şölenin ardından bitkin ve tatmin olmuş bir şekilde uykuya daldığında, Melkor tekrar saldırması gereken vaktin geldiğine karar verdi ve inşa edilen lambaları yok ederek büyük bir felakete sebep oldu.

Tulkas aynı zamanda sabırsızlığa meyilli bir kişiliğe sahipti; Elflerin Uyanışı’ndan önce de Melkor ile savaşmak istemiş ve diğer Valar’ı da onunla savaşmaya çağırmıştı.

Oromë, Ilúvatar’ın Çocukları’nın (Elfler) uyandığının haberini verdiğinde ise Manwë, Máhanaxar’da (Hüküm Çemberi) bir konsey toplantısı gerçekleştirdi ve Eru’nun isteğinin, Elflerin iyiliği uğruna Orta Dünya’nın hakimiyetinin geri alınması olduğunu açıkladı. Tulkas bu haberden memnun kalmıştı. Güçlerin Savaşı’nda, Utumno’da gerçekleştirilen uzun bir kuşatma süreci sonrasında, Melkor ile güreşen ve onu yere çalan kişi de gene Tulkas idi. Melkor’u, Aulë tarafından dövülmüş efsunlu zincir Angainor ile bağladı ve Melkor’un boşlukta hapsedilişi üzerine, Orta Dünya bir süreliğine Melkor’un etkisinden kurtuldu.

Melkor’un cezası tamamlandığında, Melkor yaptığı her şey için af diledi ve Manwë tarafından affedildi; fakat Tulkas bu karardan hiç memnun kalmamış, Melkor’a da hiçbir zaman güvenmemişti. Karardan memnun kalmamasına rağmen isyan etmedi ve Manwë’nin kararını kabul etti.

Melkor’un, Valinor’u yalanları ile karıştırıp kaçmasından sonra, Tulkas ve Oromë onu Aman’ın kuzey taraflarında aradı ama Melkor çoktan güneye doğru kaçmıştı. Melkor, Ungoliant ile işbirliği yaparak Valinor’un Kararışı’na (Valinor’un Ağaçları’nın yok edilmesi) sebep olduğu zaman da Tulkas, gene Oromë ile birlikte Melkor’u aramış; fakat Ungoliant’ın sebep olduğu karanlığı geçmeyi başaramadıklarından Melkor’a ulaşamamışlardı. Bu olaydan kısa bir süre sonra Tulkas, Feanor‘u, Silmariller’i teslim edip etmemek konusunda bir karar alması için de acele ettirmişti.

Denir ki, Dagor Dagorath’ta, Tulkas bir kez daha Melkor ile yüzleşecek ve onunla direkt olarak dövüşerek, yenilmesinde büyük bir rol oynayacakmış. Bu dövüşün galibi bilinmese de, söylenene göre Melkor’un katli, Túrin‘in elinden olacakmış.

Karakteri ve Güçleri

Tulkas, hiçbir bineğe ihtiyaç duymamasının yanı sıra, çok güçlü ve hızlıydı; asla da yorulmazdı. Güreş ve dövüş gibi yiğitlik ve güç gerektiren aktivitelerden keyif alırdı. Bu kadar güçlü olmasına rağmen, dehşetengiz değildi. Hem eğlenirken, hem de savaşırken kahkahalar ile güler ve onun öfkesi karanlıklar ile bulutları dağıtırdı.

Gözüpek bir dost olmakla beraber, zor sinirlenir ve aynı zamanda da zor affederdi; bu yüzden Melkor’un salınması kararını da hiçbir zaman desteklememişti. Dikkatsiz bir kişiliğe sahipti ve geçmişten de pek bir şey öğrenmezdi; hızlı ve düşünmeden hareket eder, akıl danışılacak birisi olarak da akıllara gelmezdi; ama her zaman cesur, gözüpek bir dost idi.

Teni ve vücudu sağlıklı; saçları ve sakalları da altın sarısıydı.

Fiziksel olarak en güçlü Valar olmasının yanı sıra, Melkor’un yüzüne gülecek cesarete sahip olan da tek varlıktı.

Tulkas İsminin Etimolojisi

Tulkas ismi, Quenyada “istikrarlı, sağlam” anlamlarına gelirdi. Tulukhastāz, Tulkas’ın Valarin dilindeki orijinal ismiydi.

Noldorinde (bir Elf lehçesi) ise adı Tolchas‘tı.

Diğer İsimleri

Astaldo (“Yiğit”) olarak da bilinirdi. Astaldo ismi, önceden gene Tulkas için kullanılan Poldórëa isminin yerine gelmiştir.

Eriol’un Eski İngilizce çevirilerinde, Tulkas aynı zamanda Afodfrea “Güç-hükümdarı” olarak da anılır.

Eski el yazmalarında, Tolkien, Tulkas için Ender diye bir soy ismi düşünmüştür.

Genolojisi

Evrendeki Diğer Versiyonları

Bazı versiyonlarda, Tulkas’ın Eä’ya inmeyen ruhlardan birisi olduğu söylenir. Diğer versiyonlarda ise, Tulkas’ın, Manwë’ye yardım etmek için Arda’ya gelene kadar Eä’nın uçsuz bucaksız bölgelerine gelen ruhlardan birisi olduğu söylenir.

Kayıp Öyküler Kitabı‘nda, Tulkas gene genç bir Vala’dır; fakat Valar’ın en genci değildir (en genci Ómar Amillo idi). Telimaktar adında da bir oğlu vardır.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi Twitter, Instagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Kaynakça

  • Tolkien Gateway: https://tolkiengateway.net/wiki/Tulkas
  • Silmarillion
  • The History of Middle-earth

 

Mutlaka Okuyun!

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor

Gandalf Emekli Olmayı Düşünmüyor! (Sir Ian McKellen Çalışmaya Devam Etmek İstiyor!)

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor: Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin efsanevi oyuncusu Sir Ian McKellen, emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir