Subaşı Muharebesi

Subaşı

Subaşı Muharebesi

Subaşı Muharebesi, Hobbitler ile Shire’ı ele geçiren Saruman’ın emrindeki Güneyliler arasında olmuştur ve bu savaş Yüzük Savaşlarının son savaşıdır. Bu savaş 3 Kasım 3019 yılında Subaşı Köyü’nün yakınlarında, Subaşı Yolu’nda gerçekleşti. Bu savaşta Hobbitler bu kötü adamları yendiler ve Shire topraklarından sürdüler.

Bu Güneyli İnsanlar Shire’a 3018 yılında geldiler. Bu adamların çoğu zalim ve gaddar insanlardı. Hatta bazıları orklara benziyordu. Üzerlerinde ork kanı bulunuyordu. İlk başta bu insanlar, işini büyütmeye meraklı olan ve zenginliğini düşünen ve bu amaçla da Shire’daki birçok iyi şeyleri dışarıya özellikle de Saruman’a satan Lotho Baggins adına çalıştılar. Lotho ilk olarak Shire’ın Belediye Başkanı Will Nebzeayak’ı tutuklattı ve kendini Şef ilan etti. Yanındaki gaddar insanlar ise Şef’in Adamları diye anıldılar. Şef’in adamları ilk olarak Shire’daki hobbitlerin gözünü korkuttu ve daha sonra kendilerine isyan eden ve ayaklanan hangi hobbit varsa hepsini tutukladılar. 3019’un Eylül’ünde Saruman, Shire’a geldi ve Shire’ın lideri durumuna geldi.

Yüzük Savaşı bittiğinde ve Karanlık Lord, Sauron’un, yok oluşuyla beraber hobbitler Ayrıkvadi’de Bilbo’yu gördü daha sonra Bree’ye gittiler ve burada Arpadam Kaymakpürüzü’nden etrafta özellikle soygun ve hırsızlık gibi olayların çok olduğunu ve Shire’a giden yolun hep kötü adamlarla donatıldığı bilgilerini aldılar. Frodo Baggins ve arkadaşları zorlukla da olsa Kasım’ın ikisinde Subaşı Köyü’ne geldiler; çünkü bu dört arkadaş Shire’da önemli kişilerdi. Daha sonra bu dört arkadaş bu gidişle Shire’ın Mordor’dan farklı olmayacağı görüşüne vardılar ve hobbitleri bu gaddar ve istilacı adamlardan kurtarmak amacıyla topladılar.

Subaşı

Merry Brandybuck, Eowyn’den aldığı, Eorl soyundan gelen kişilerin kullandığı Yurt Borusu’nu üfledi ve ikiyüzün üzerinde hobbit çağrıya cevap verdi. Bunun üzerine hobbitler, Hobbitköy’den gelen 20 istilacı adamla savaştılar. İstilacıların başı hobbit okçuları tarafından öldürüldü ve geri kalanı da teslim oldu. Fakat istilacılar daha önceden Waymeet’ten birlikler çağırmıştı. Peregrin Took ise Tookların yeri olan Tukeli’ne gitti.

Merry ise hobbit ordusunu düzenliyordu ve savaş tecrübesini kullanarak hobbitleri yaklaşan diğer savaş için hazırlıyordu. Yollara birçok engeller koydular ve gece yarısına kadar bu iş böyle sürdü. Daha sonra Waymeet’e doğru atını sürdü ve Kasım’ın 3’ü sabah saat 10’da 100 tane istilacının Subaşı’na doğru yol aldığı haberiyle Subaşı’na geri döndü; fakat Pippin 100 tane hobbit ile beraber bu adamlardan önce geldi.

Merry’nin kumandanlığında hobbitler el arabalarıyla 200 metrede bir yolun kenar ve üstte kalan kesimlerine engel kurdular ve buraya yerleştiler. İstilacılar yola yaklaştıklarında hobbitlerin tuzağı ile karşılaştılar.

İstilacılar lidersiz kalmışlardı ve tecrübesizlerdi ve böyle büyük bir organize beklemediler. Bazı istilacılar kaçarken bazıları da sert biçimde savaştı ve birkaç hobbit öldü. Merry ve Pippin ise savaşın doğu tarafında mücadele ediyorlardı ve Merry lideri katletti. Geriye kalan birçok adam da hobbit okçuları tarafından yakalandı. Kaçan adamlar ise Shire’ın dışına sürüldü.

Son olarak yaklaşık 70 adam öldürüldü ve 12 adam tutuklandı; bununla beraber 19 hobbit öldü ve yaklaşık 30 tanesi yaralandı. Ölen adamlar yakınlardaki toprağa gömüldüler. Bu yer zamanla Muharebe Çukuru adını aldı. Hobbitler ise teker teker gömüldü ve mezarlarının üstüne taş yerleştirildi. Etrafı bahçe şekline geldi. Bununla beraber bir liste hazırlandı, bu listede Subaşı Muharebesi’nde mücadele eden bütün hobbitlerin adı geçiyordu ve başlarına komutanları Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took bulunuyordu.

Subaşı Muharebesi

Kuzey Topraklar’da yapılan Shire hesabıyla 1147 yılındaki Yeşilçayırlar Savaşı’ndan sonra Shire’da yapılan tek savaş olan 1419 yılındaki Subaşı Muharebesi de böylece bitti.

Bu savaşla beraber aynı zamanda önemli bir gelişme oldu. Shire’a bu adamları sokan ve Lotho’ya bu emirleri veren ve oradaki kişiler tarafından Sharkey diye adlandırılan Saruman öldü. Belediye Başkanı Will Nebzeayak ve onunla beraber birçok hobbit kurtarıldı, Çıkın Çıkmazı da her ne kadar eski hali gibi görünmese ele geçirildi ve Shire’ın yeniden düzelmesi için birçok hobbit büyük bir uğraş gösterdi. Özellikle kesilen bunca ağacın yerine gelmesi için Sam, Galadriel’in verdiği tozları dökerek zaman içinde yeni ağaçların çıkmasını sağladı ve Shire artık eskisi gibi olmuştu.

Kaynakça
Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü; Metis Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir