Pengolodh

Pengolodh

Hayatı

Pengolodh, Nevrast’ta Sindar elfi bir leydi ile Noldor beyinin çocuğu olarak doğan bir Elfti. Turgon Tumladen’de gizli şehrini inşa ettikten sonra ise, halkı ile birlikte oraya taşındı. Lambengolmor’un (Elf irfan-üstadlarının topluluğu) bir üyesi olarak, “Noldor’un Bilgesi” olarak tanınır, Feanor ve Rúmil’den beri ortaya çıkan en büyük irfan-üstadı sayılırdı.

Pengolodh, Tuor ve Idril ile birlikte Gondolin’in çöküşünden kaçmayı başarmış ve onlar ile birlikte Sirion’un limanlarına gitmişti. Valinor’un Tarihi (Annals of Valinor) isimli eserin düzenlenmiş hali (ilk başta Rúmil tarafından yazılmıştı) ve Beleriand’ın Tarihi (Annals of Beleriand) isimli eser ona atfedilmişti.

Pengolodh, eserlerinin büyük bir kısmını Sirion’un Ağzı’nda kaldığı sırada üretti. Doriathlı mültecilerden alınan bilgilere göre, Cirth (Orta Dünya’da Elflerin kullandığı antik, runik yazı sistemi) ile yazılmış dokümanların özetlerini ve kopyalarını yapmış ve muhtemelen onların aktif olarak kullanılan bir yazı sistemi ile yazılmış versiyonlarını muhafaza etmişti. Muhtemelen Gazap Savaşı’ndan sonra en azından bir süre Lindon’da kalmış olmalı ki Dúnedain onun eserlerini kopyalayabilsin.

Sonralarda, İkinci Çağ’da, yaşamına Gil-galad‘ın krallığı Eregion‘da devam etti. Pengolodh, Khazad-dûm’a kabul edilen birkaç Elften birisiydi ve orada da Khuzdul’u (Cücelerin gizli dili) öğrenmişti. Pengolodh’un Orta Dünya’yı Tol Eressëa’ya gitmek için terk edişi, Elflerin Sauron ile olan savaşı ve Eregion‘un çöküşünden sonra gerçekleşmiş, bununla birlikte de Orta Dünya’yı en geç terk eden irfan-üstadı olmuştur.

Çağlar sonra, gezgin Ælfwine’i huzuruna kabul etmiş ve ona Elfler ve Kadim Günler’i öğretmiştir. Bu görüşmenin bir kısmı ise Dangweth Pengoloð olarak kaydedilmiştir.

Pengolodh’un Eserleri

Pengolodh'un eserleri

Pengolodh’un yazmış olabileceği, yazarı belli olmayan birçok Elf pasajı bulunmaktadır; fakat aşağıda görecekleriniz, bizzat tarafından yazıldığı bilinen eserlerdir. Aynı zamanda Bilbo Baggins‘in kaleme aldığı Elfçeden Çeviriler isimli eserin de ne kadarlık bir kısmının Pengolodh’a ait olduğu bilinmemektedir.

 • Beleriand’ın Tarihi (Annals of Beleriand)
 • Dangweth Pengoloð
 • Lembas Hakkında (Of Lembas)
 • Eldarinwë Leperi arë Notessi
 • Ósanwe-kenta (Düşünce ile İletişimin Sorgulanması – sadece hayatta kalanların özetlediği şekli ile mevcut)
 • Quendi ve Eldar

İlk başta Rúmil tarafından yazılan eserler:

 • Valinor’un Tarihi (Annals of Valinor)
 • Lhammas

Pengolodh İsminin Etimolojisi

Pen (“birisi”) ve golodh (“irfan-üstadı, bilge”) kelimelerini içeren Sindarin dilindeki Pengolodh ismi, “öğretici bilge’, irfan doktoru”, şeklinde çevrilir. İsminin Quenya dilindeki versiyonu ise Quendingoldo veya Quengoldo‘dur.

Pengolodh ismi, aynı zamanda Pengolod, Pengoloð, Pengoloth ve Pengoloþ gibi yazılışlar ile de karşımıza çıkmaktadır.

Legendarium’daki Diğer Versiyonları

Pengolodh, Orta Dünya’nın hiçbir kanon anlatısında karşımıza çıkmaz; fakat The History of Middle-earth isimli eserde, birçok kurgusal eserin yazarı olarak bahsedilmiştir. Tolkien’ın dilbilimle ilgili son dönemlere ait çeşitli makaleleri, olağanüstü eseri Quendi ve Eldar da dahil olmak üzere Pengolodh’un eseri olarak sunulmuş, ona atfedilmiştir.

Pengolodh’un edebi bir kişilik olarak kurguda kullanılan doğası ve karakterinden dolayı, içinde yer aldığı hiçbir hikayede başkarakter olarak karşımıza çıkmaz. Hayatı hakkındaki tüm bilgiler, Tolkien’ın elinden çıkan biyografik notlardan gelmektedir.

Tolkien’ın erken dönemde yazdığı yazılarında, Pengolodh’un Tol Eressëa’ya yerleştikten sonra Tavrobel (ya da Tathrobel) isimli küçük bir kasabaya yerleştiği ve gezgin Ælfwine’ın da onunla burada konuştuğundan bahsedilir. Beleriand’ın tarihini tutan bir tarihçi olarak erken dönemde yazılan yazılarda karşımıza çıkan ve Pengolodh ile benzer bir role sahip olan Gilfanon karakteri, muhtemelen Tolkien’ın zihninde Pengolodh karakterine evrildi.

Notlar

 • Nevrast, İlk Çağ 116’da Elfer tarafından terk edilmişti; dolayısıyla Pengolodh, Noldo’un göçü ile bu yıl arasında bir tarihte doğmuş olmalı.
 • Quendi ve Eldar isimli makale, hiçbir zaman Pengolodh’a Khuzdul öğretildiğinden özellikle bahsetmez; fakat hayatı ile ilgili yapılan başka bir açıklamada Khuzdul öğrendiği belirtilmiştir.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Kaynakça

 • The History of Middle-earth
 • J.R.R. Tolkien, “Eldarin Hands, Fingers & Numerals and Related Writings – Part Two”
 • J.R.R. Tolkien, “Words, Phrases and Passages in Various Tongues in The Lord of the Rings”, in Parma Eldalamberon XVII

Mutlaka Okuyun!

Return to Moria Ön Siparişe Açıldı

Return to Moria Ön Siparişe Açıldı! Oyun 24 Ekim’de Çıkıyor!

Yüzüklerin Efendisi’nin en yeni oyunu Return to Moria oyunu ön siparişe açıldı! Return to Moria …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir