Tar-Aldarion

Tar-Aldarion

Irk: İnsan
Dil: Adunaic, Sindarin ve Quenya
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Numenorlu- Elros Hanedanı
Ebeveynleri: Kral Tar-Meneldur ve Kraliçe Almarian
Kardeşleri: Ailinel ve Almiel
Karısı ve Çocukları: Erendis; Ancalimë
Doğum Tarihi: 2.Çağ 700
Hüküm Yılları: 2.Çağ 883 – 1075
Doğum Tarihi: 2.Çağ 1098
İkamet Ettiği Yerler: Numenor, Vinyalondë
Diğer İsimler: Anardil, Anardilya
Taşıdığı Ünvanlar: Numenor Kralı, Yüce Kaptan, Numenor’un Gemilerinin ve Limanlarının Lordu, Ormanların Efendisi

Tar-Aldarion

Tar-Aldarion Numenor’un altıncı kralıydı. İkinci Çağın 700. yılında Nisan ayında doğmuştu. Annesi Almarian babası Tar Meneldur’dur. İki tane kız kardeşi vardı birinin adı Ailinel diğerinin ki Almiel’di. Tar-Aldarion altın saçlı güçlü kuvvetli bir insandı. Cömertti ve güçlü bir espri anlayışı vardı. Daima gideceği yolu kendisi seçmiştir ve çok gururlu bir kral olmuştur.

Doğduğunda ona ”Ağaçların Oğlu” anlamına gelen Anardil ismi bahşedilmişti. Ve o da isminin hakkını vererek yaşamı boyunca ormancılıkla ilgilenmiş ve gemi inşa etmekte kullanılan ağaçların ekimiyle uğraşmıştı. Aldarion yaşamı boyunca gemiler hakkında pek çok şey öğrenmiş ve Orta Dünya’ya büyükbabası Veantur ile yıllarca seyahat yapmıştır.

Tar-Aldarion 725 yılında Gri Limanlar’a gitmiş ve orada Veantur onu Yüce Kral Gil-Galad ve Gemiyapımcısı Cirdan’ın korumasına bırakmıştı. Tar-Aldarion Cirdan’dan gemi yapımı hakkında pek çok şey öğrenmiş, Lindon ve Eriador’a yolculuklar yapmıştı.

Tar-Aldarion

Tar-Aldarion ve Veantur 727 yılında Numenor’a dönmüş ve Veantur Aldarion’a gemisi Numerramar’ı vermişti. Tar-Aldarion 730 yılında Lindon’a tekrar dönmüş ve orada üç yıl kalmıştır. 735 yılında Orta Dünya’nın uzak kıyılarını keşfetmek dört yıl boyunca seyahat etmiştir. 740 yılında Tar-Aldarion’un babası Meneldur kral olmuştu. Aldarion babası kral olunca bir süreliğine eve döndü ve Numenor’da limanlar, rıhtımlar ve dalgakıranlar yapmaya başladı. 750 yılında ”Maceracılar Loncası”nı kurmuştu. Numenor’lu denizciler loncaya katılmış ve Aldarion onların arasında ”Yüce Kaptan” olarak isimlendirilmişti.

Aldarion’un zamanında yapılan gemiler rüzgardan daha az etkilenir ve daha geniş kapasitede yapılmıştı ve böylece Numenor’lu denizciler daha uzak topraklara seyahat edebiliyordu. Lonca aynı zamanda onların Lonca Evi olan Eambar’da yapılan seyahatlerin kaydını tutmuştur.

Meneldur kendisinin yerine kral olacak oğlunun denize olan aşırı ilgisine kızgındı. Çünkü Aldarion devlet işleriyle hiç ilgilenmiyordu. Aldarion bu zamanlarda annesinin çabalarına rağmen babasında uzaklaşmıştı. Bunun tetikleyicisi de Meneldur’un gemi yapımında kullanılan ağaçların kesilmesine kısıtlama getirmesiydi. Aldarion buna karşılık olarak muazzam Minhiriath ormanları ve Enedwaith’in yakınında Orta-Dünya kıyısında Vinyalonde’nin limanını kurdu. Gemi ağaçları buradan kesilmeye başlandı ve artık gemiler Vinyalonde’nin tersanelerinde inşa ediliyordu. Bu uygulama Aldarion’dan sonrada yüzyıllar boyunca devam etmiştir. Taa ki Minhiriath Ormanları yok olana kadar…

Tar-Meneldur 800 yılında Numenor Krallığının varisi olarak Aldarion’u ilan etmişti, varisin 100. yaşına girdiğinde ilan edilmesi ise gelenekti. Böylece Tar-Meneldur ve Aldarion barışmıştı. Meneldur Aldarion’a ”Gemiler ve Numenor Limanlarının Baş Lordu” ünvanını vermişti. Aynı zamanda Aldarion kereste için Numenor ormanlarından da yararlanabilecekti.

Erendis Kralın Varisi’nin şöleninde Aldarion ile karşılaşmıştı. Erendis Aldarion’dan çok etkilenmiş ve Kraliçe Almarian’ın ev halkına katılmıştı. Aldarion 806’da başka bir seyahate çıkmadan önce annesini ziyaret etmiş ve orada Erendis’in güzelliğinden ve güçlü kişiliğinden etkilenmişti.

Aldarion’un bu seferki seyahati yedi yıl sürmüştü. Orta-Dünya’dan pek çok altın ve gümüş cevherleri getirmişti. Yeni gemisi Palarran’ı inşa etmiş ve çok daha uzaklara bir gezi planlamıştı. Meneldur oğlunun bu vurdumduymazlığına çok sinirlenmiş ve dönüşü için geleneksel olan Aldarion’un gemisinin pruvasına yeşil dalı yerleştirilmeleri için karısına ve kızlarına izin vermemişti. Bunun üzerine Erendis ormandan Oiolaire ağacının bir dalını getirdi ve Aldarion ona bağlanmaya başladı.

Aldarion 816 yılında ayrılmış 820’de dört yıl sonra dönmüştü. Seyahat Erendis için içinde büyüyen sevgi yüzünden planladığından daha kısa sürmüştü. Ve Aldarion evlilik sözüne nişanen Tar-Meneldur’un itirazına rağmen bir Erendis’e bir elmas verdi.

Aldarion kendini evliliğe zorlanıyor hissediyordu bunun için yeniden yelken açmaya karar vermişti. Tar-Meneldur’un onun gitmesini yasaklamasına rağmen Aldarion babasına baş kaldırıp yedi gemisiyle birlikte ayrıldı. Cüppeli bir kadın Erendis adına yeşil dalı Aldarion’un pruvasına koymuştu. Aldarion Vinyalonde’ye yolculuk yaptı, ve çalışmalarını ilerletti.

Tar-Meneldur oğlunun ”Gemiler ve Numenor Limanlarının Baş Lordu” ünvanını iptal etmiş Romenna tersanelerini ve ”Maceracılar Loncasını” kapatmıştı aynı zamanda gemilerin yapımında kullanılacak ağaçların kesilmesini yasaklamıştı. Aldarion 829 yılında geri döndüğünde olanları gördüğünde çok sinirlenmiş ve o yıl üç tane gemiyle tekrar seyahate çıktı. Seyahate çıkarken kimse ona dal getirememiş çünkü Tar-Meneldur Ev halkının kadınlarının Aldarion’a dal götürmesi engellenmişti.

Aldarion Vinyalonde’ye gitmiş ve güneydeki kıyıyı takip edip hiç bir Numenorlunun yapamadığı kadar ilerlemişti. Dönüş yolculuğunda Aldarion bir fırtınaya yakalanmıştı ve güçlü rüzgarlar neredeyse gemisini parçalamış, gemi ise Harad’ın bir kıyısına çarpmış. Aldarion Vinyalondeye ulaştığında, limanı deniz tarafından yıkılmış bulmuş ve orada insanlar varmış oda gemisini döndürüp yüksek rüzgarlarla Numenor’un batısına dönmüş. Aldarion’un gemisine yıldırım çarpmış ve direği yıkılmıştı. Bu gemiler ancak 843 yılında Numenor’a dönebilecekti.

Numenorean gemileri normalde Valar’ın kudretinin yardımıyla da denizden korunurdu. Meneldur oğlunun zor koşullar altında yaşadığının farkındaydı bu ne kadar Aldarion’un kendi küstahlığının sebebi olsa da bu yüzden oğlunu azarlamış ama sonra affetmişti. Ona ”Gemiler ve Numenor Limanlarının Baş Lordu” ünvanını geri verdi aynı zamanda onu ormanlardan da sorumlu yapmıştı.

Tar-Aldarion

Aldarion onun yokluğunda kendi haline bırakılmış ormanlarla ve limanlarla ilgilenmeye başlamıştı. Aldarion Romenna’daki limanı yeniden inşa ederek genişletmiş ve limanın çevresine dalgakıranlar inşa ettirmiştir.

Aldarion ile Erendis’in ilişkisi de kuvvetlenmeye başlamıştı. 850 yılında Andunie’nin lordu olan Valandil’in, düzenlendiği şölende Numenor kıyılarının etrafında yapılacak seyahate birlikte katılmışlardı.

Aldarion buna ek olarak iç bölgelere yapılacak gezide de Erendis’e eşlik etmişti. Erendis Aldarion’a onu denizle paylaşmak istemediğini söylemiş ve bir zaman boyunca bu sözler yüzünden Aldarion ondan uzaklaşmıştı. Aldarion ve Erendis daha sonra Meneltarma’da Erukyerme’nin duasına katıldıktan sonra annelerinin de baskısıyla 858 yılının baharında barıştılar.

Geleneksel olan evlilik sözü veren kişilerin üç yıl içinde evlenmesiydi ama Aldarion’un deniz sevgisi bir daha baskın çıkmış ve başka bir seyahat planlamıştı. Erendis’e de kendisine eşlik etmesini teklif etmiş ama Erendis denize olan nefreti ve korkusu nedeniyle bu teklifi reddetmişti. Ama Erendis Aldarion’u durdurmayı denememiş sadece çabuk dönmesini söylemişti. Ve ona 863 yılında dalı gemiye yine Erendis takmıştı.

Orta Dünya halkı Numenor’a düşman olmaya başlamıştı ve kötücül bir güç ortaya çıkmaya başlamıştı.(Bu gücün Aldarion’un zamanında Sauron olduğunu öğrenilecekti.) Deniz Aldarion’un yeniden yapmaya çalıştığı Vinyalonde’yi yıkmıştı. Aldarion eve yolculuk yaparken kuvvetli bir rüzgar onları Gri Limanlara sürüklemişti. Aldarion’un gemisinin pruvasında duran dal ayaz nedeniyle donmuştu.

Tar-Aldarion en sonunda 869 yılında Numenor’a ulaşmıştı. 870 yılında Erendis ile evlenmiş. Ölümsüz Topraklar’dan gelen elfler Valandil tarafından Andunie’de yapılan şölene katılmıştı. 873 yılında Erendis bir kız çocuğu doğurmuştu ve ona Ancalime adını verdiler. Evliliğinden sonra Aldarion bir süre için Numenor’da kalmış ve ormanlarla ilgilenmeye başlamıştı. Kereste bina gemi ve birçok şey için çok gerekli bir malzemeydi.

Tar-Aldarion yeniden denize yelken açmak istiyordu. Sadece denize olan güçlü tutkusundan değil ileride yeni toprakların keşfinin Numenor için çok önemli olduğunu düşünüyordu. Aldarion yeni bir gemi inşa ettirmiş ve adını Hirilonde koymuştu. 877 yılında yolculuğa çıkmış ama iki yıl sonra eve döneceğine Erendis’e söz vermişti. Ama Erendis mutsuzdu ve ona dal getirmedi.

Aldarion’un seyahati planladığı gibi iki yıl değil beş yıl sürmüştü. Bu süre zarfında daha çok Yüce Kral Gil-Galad’ın yanındaydı ve birlikte doğuda yükselen kötü gücü araştırmışlardı. Gil-Galad doğudaki kötü gücün Melkor’un bir hizmetkarının olduğundan şüpheleniyordu. Elflerin bir gün Numenor insanlarının yardımına ihtiyaç duyacağını anlamıştı. Ve Aldarion ile birlikte Eriador’u nasıl koruyacaklarını planladılar.

Aldarion 882’de Numenor’a döndüğünde karısı Erendis ve kızı Ancalime Numenor’un iç bölgelerinden Emerie’ye yerleşmişti. Aldarion oraya geldiğinde Erendis ona soğuk davranmış ve onu karşılamamış kızı onu tanıyamamıştı bile… Aldarion bu olaya çok sinirlenmiş ve Numenor’u bir daha dönmemek üzere terk etmeye karar vermişti.

Gil-Galad dönüş yolunda Tar-Meneldur’a iletmesi için Aldarion’a bir mektup vermişti Gil-Galad mektubunda Orta-Dünya’nın doğusunda tehlike olduğunu yazmış savaşa hazırlanılmasını söylemişti. Tar-Meneldur Aldarion’un artık Orta Dünya’daki sıkıntılarla uğraşmak için gerekli olgunluğa ulaştığına hüküm getirmişti. Bu yüzden hükümdarlık asasını oğluna vermişti. Aldarion buna şaşırmış ve mutlu olmuştu ve bu görevi kabul etti.

Tar-Aldarion 883 yılının baharında Numenor’un altıncı kralı olmuştu. Erendis ona katılmayı reddetmişti ve hala Aldarion’a soğuk davranıyordu. Erendis Armenelos’taki Kraliyet Evi’ne yerleşmeyi reddetmişti. Ancalime’de bazenleri Armenelos’ta kalıyordu bazenleri de Emerie’de…

Tar-Aldarion kral olduktan sonrada deniz sevgisi sönmemiş ve 884 yılında yokluğunda Hallatan’ı yerine vekilharç yapmış ve Gri Limanlar’a doğru yelken açmıştı. Gri Limanlar’a gittikten sonra Tharbad’a yolculuk yaptı daha sonrada Eregion’da yaşayan Galadriel ile tanıştığı söylenir.

Tar-Aldarion hala Gil-Galad’la dostluğunu sürdürüyordu. Sauron insanlar ve elfler arasında bu dostluk yüzünden ilk başlarda Eriador’a ve Numenor Adasına saldırmaya cesaret edememişti. Tar-Aldarion’un inşa ettiği filolar ve Lond Daer Limanı daha sonra Elfler ve Sauron arasındaki savaşta büyük rol oynayacaktı.

892 yılında Tar-Aldarion kızını varisi ilan edebilmek için Numenor yasalarını değiştirdi çünkü Numenor’da sadece erkekler kral olabiliyordu. Yeni yasaya göre cinsiyet fark etmeksizin Numenor Kralının en büyük çocuğu Hükümdar olacaktı. Aldarion’un son seyahatinde Erendis 985 yılında Rómenna’daki sularda can vermiştir.

Aldarion asayı kızına 1075 yılında teslim ettikten sonra 1098 yılında öldü.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

rings of power güç yüzükleri ar pharazon

Güç Yüzükleri dizisi: Numenor ve Pharazon’a yakından bakış! (ComicBook Özel Haberi)

ComicBook, Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinin Pharazon’u nasıl işleyeceğine dair ipuçları içeren özel bir haber …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir