Güç Yüzükleri dizisi hangi konuları işleyecek? Haritalı geniş özet

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisine sayılı gün kaldı. Güç Yüzükleri dizisinden haberleri, söylentileri ya da doğrulanmış gelişmeleri takip edemeyenler için harita üzerinden karakterler, ve bölgeleri tanıtan bir video hazırladık. Güç Yüzükleri dizisiyle ilgili noktaları birleştirdiğimiz bu videoda karakterleri harita üzerine yerleştirerek, şu ana kadar yayınlanmış klip, fragman, görsel ve röportajlarda verilen tüm bilgileri birleştirdik.

Güç Yüzükleri dizisi hangi konuları işleyecek? (Haritalı Özet)

Senaryo toplamda dört hikaye yansıtacak gibi görünüyor. Bu anlatım iki ana hikaye iki yan hikaye şeklinde oluşturulmuş olabilir.

İki ana hikayeden birisi Elfler ve Numenorlular arasında, diğer ise Elfler ve Cüceler arasında olacaktır. Yani Tolkien karakterleri ana hikayeleri oluşturacaktır.

Yan hikayeler sırasıyla Kılayaklar-Meteorman ile Tirharadlılar ve Arondir şeklinde olacak. Amazon orijinal karakterlerin çok sayıda olduğu iki yan hikaye kolu olmuş oluyor. Bunlar bazı noktalarda Tolkien karakterleri ile tabii ki bağlanacak ama anlatılan öyküleri yan hikaye şeklinde kalacaktır.

Hikayeyi, kurguyu ve karakterleri daha rahat bir şekilde anlamanız için haritadan yola çıktık. Karakterlerin haritadaki tahmini başlangıç noktalarını harita üzerinde işaretledik. Güç Yüzükleri dizisinin ilk sezonu sırasında nerelere gidecekleriyle ilgili tahminlerimiz ile birlikte haritayı görmek için yukarıdaki YouTube videosunu izleyebilirsiniz.

güç yüzükleri dizisi hangi konuları işleyecek?

Galadriel’in sesi ile dizinin açılacağını yani prologue kısmını göreceğimizi düşünüyoruz. Daha önce SDCC etkinliğinde izletilen ancak internette görüntüleri paylaşılmayan altı klipten birinde de buna dair bir ipucu yer alıyordu. Galadriel’in sesi ile Tek Yüzük mısralarını duyacağımız kesinleşmişti. Tahminimize göre Galadriel’in ağzından Ağaçlar Çağı’nı, 1. Çağ’dan 2. Çağ ile bağlantılı hikayeleri dinleyeceğiz. Noldor’un Tirion şehrini, Valinor’un iki ağacı Laurelin ve Telperion’u göreceğiz ve bunların Melkor tarafından yok edilişine, ışığın söndürülüşüne şahit olacağız. Umuyorum ki Feanor’un Yemini ve Akraba Kıyımı’nı da göreceğiz. Onun dışında Belariand Savaşları ve tabii ki hikayedeki en önemli kişi olan Finrod Felagund’u göreceğiz. Belariand Savaşları bizi 2. Çağ’daki savaşlara bağlayan konu olacak. Galadriel’i bir miğfer bulurken göreceğiz. Bu izlediğimiz savaş yüksek ihtimalle Ani Alev Savaşı ile Sayısız Gözyaşı Savaşı’nın bir karışımı. (Bu duruma lore-mixing deniyor.)

Galadriel bu savaşta Finrod’un öldüğünü düşünecek. Tabi bu noktada kitaba sadık kalackalarını ve Finrod’u burada öldürmeyeceklerini varsayıyorum. Çünkü Amazon, Finrod’u burada öldürmesi durumunda Beren ile Luthien hikayesine zarar vermiş oluyor. Spin-off vb. olması durumunda buradaki devamlılığı baltalar, hikayeye zarar verir. Galadriel, muhtemelen Finrod’un miğferini bulacak, öldüğünü zannedecek ama ölmemiş olacak. Kitaptaki gibi Barahir’in adamları tarafından aslında kurtarılmış olacak. Biliyorsunuz bu savaşlarda Elf krallıkları arası iletişim kesildiği için de Galadriel bunun haberini alamayacak bir süre. Finrod lore’daki gibi ölecektir. Tol-in-Gaurhoth’ta Beren’e yardım ederken kurtadam tarafından öldürülecek. Yani aslında Finrod’un ölümüne Sauron neden olacak. Bunun haberi Doriath’ta yaşayan Galadriel’e ulaşacak. O da tekrar ele geçirilmiş, temizlenmiş olan Tol Sirion’da abisinin naaşını ziyaret edecek. Tabii ölümü derinden sarsacak Galadriel’i. En sevdiği kardeşi, ağabeyi Finrod. Burada vücudunda bir takım yara izi gördük. Kurt adam pençe izi olduğundan lore’a göre işleyeceklerine dair bir tahminde bulunabiliyorum. Ayrıca burada bedeninde bir simge var. Sauron’un simgesi, bu görüntüdeki en kilit öğe.

the lord of the rings rings of power yüzüklerin efendisi güç yüzükleri dizisi hangi konuları işleyecek

Finrod kötülüğe karşı mücadele eden bir karakter. Ölümü de Galadriel’i de derinden sarsıyor. Dolayısıyla Finrod’un misyonunu üstlenen Galadriel ve Sauron’un da peşine düşüyor. Sauron, Belariand Savaşları’ndan Öfke Savaşı’ndan sonra kayıplara karışıyor. Melkor gibi yakalanmıyor. Galadriel de halen bir yerlerde olduğundan şüphe duyduğu için yanına bir Elf kafilesi alarak Forodwaith’e gidecek.

Burada Melkor’un eski kalesi Utumno’nun kalıntıları var. Bu mağarayı incelerken yayınlanan videolarda trollün fırlattığı örste olan Sauron’un simgesini bulacak. Aynı simge Theo’nun kılıcında da var. Orklar burada hadlerini aşarak Sauron’u çağırmaya çalışıyorlar. Ne derece başarılı oluyorlar bilmiyoruz ama Sauron’un burada bulunduğuna dair bir ipucu edinmiş oluyor simge ile. Sauron’un kaçtığı ve saklandığını kanıtlamış oluyor.

Lindon’a geri döndüğünde Gil-galad tarafından bir çeşit taç giyme töreni ile o ve kafilesi onurlandırılıyor. Gil-galad 2. Çağ’ın en önemli karakterlerinden birisi. İnanılamz öngörü sahibi, olaylara doğrudan etki eden ve Lindon’u kuran Elf. Burada tabi hangi karakterler yer alacak önümüzdeki günlerde daha netleşecek ama Harlindon’da Celeborn’un, Gri Limanlar’da da Cirdan’ın olacağını tahmin ediyoruz. Gil-galad, Numenor ile yakın ilişkileri olan bir Elf kralı. Tar-Meneldur’un babasına kötülüğün tekrar harekete geçtiğini bir mektupla uyarıyor. Tabi dizide bir zaman sıkıştırması olacağı için bu karakterleri görmeyeceğimizden, muhtemelen Galadriel üzerinden bu bağlantıları sağlayacak. Ve Galadriel bir elçi olarak Numenor’a doğru yola çıkacak. Yine bir Elf gemisi ile yola çıkacak. Burada gemilerini bir su ejderhası çıkacak. Orta Dünya haritalarında hep sol alt kısımda bu çizimler yer alır. Galadriel’in bulunduğu geminin yanı sıra o esnada denizlerde olan bir insan gemisini de batıracak.

Yazının devamı ekleniyor. Alternatif olarak Güç Yüzükleri dizisi hangi konuları işleyecek? videomuzu izleyebilirsiniz…

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Lord of the Rings: Rings of Power yani Güç Yüzükleri dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri 2. Sezonu Tamamen Kötülerle İlgili

Güç Yüzükleri 2. Sezonu “Tamamen Kötülerle İlgili”

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinin yapımcıları 2. sezonun “tamamen kötülerle ilgili” olduğunu ve herkesin sağ …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir