Yüzük Savaşı

Yüzük Savaşları

Yüzük Savaşı

Üçüncü Çağ’ın sonunda gerçekleşen savaşlardır. Orta Dünya’nın özgür halkları ile Sauron’un güçleri arasında olmuştur. Savaşlar 20 Haziran 3018’de başlamıştır ve 3 Kasım 3019’da bitmiştir. Savaşların sonunda Sauron ordu gücüyle değil gücünün simgesi olan yüzüğün yok edilmilmesiyle mağlup edilmiştir.

Sauron’un güçleri orklar, troller, Rhun, Harad ve Dunland’dan gelen vahşi insanlar ve çeşitli yaratıklardan oluşmaktaydı. Sauron’un en korkunç kuvvetleri Dokuzlar’dı ve ordusunun büyük komutanı Dokuzlar’ın başı Cadı-Kral’dı. Sauron’un karşısındaki kuvvetlerse batının özgür halkları olan Gondor, Rohan, Dol Amroth, Bree ve Göl İnsanları, Mirkwood, Lothlorien ve Mithlond elfleri, Erebor ve Mavi Dağlar’ın cüceleri ve Shire’lı hobbitlerdi. Saruman ise yüzüğü kendisi için isteyen ve iki tarafada ihanet etmiş bir Istari idi.

Sauron uzun zamandır tüm düşmanlarına saldırmak için hazırlanıyordu. Planlarındaki altın nokta ise gücünün nerdeyse tamamını içinde barındıran Tek Yüzük’ü bulmak ve ele geçirmekti. Yüzüğün Bilbo Baggins adında bir hobbitte olduğunu Gollum’u yakalayarak öğrenmiştir. 3017 yılında Dokuzlar’ı Shire’a yollamıştır. Sauron 20 Haziran’da Osgiliath’a saldırmıştır; fakat bu Nazguller’in sessizce Gondor sınırlarını geçmesi ve yüzüğü araştırması için bir şaşırtmaca ve Gondor’un defansını test etmek amaçlıydı.

Aynı dönemde orklar Dol Guldur’dan Mirkwood’a saldırdılar ve elflerin elinde esir olan Gollum burada hem elflerden hem de orklardan kaçmayı başardı.

Osgiliath’a yapılan saldırıda orklar, troller ve Harad ile Rhun’lu insanlar vardı, komutanları ise Nazguller’in başı Cadı-Kral’dı. Osgiliath’ın savunmasını Vekilharç Denethor II’nin oğulları Boromir ve Faramir yönetiyorlardı. Osgiliath Anduin Nehri’nin her iki tarafındaydı ve büyük bir köprüyle şehrin iki yakası birbirine bağlanmıştı.

Sauron’un kuvvetleri şehrin doğu tarafını ele geçirdi; fakat Gondor’un kuvvetleri köprüyü yıktılar ve batı yakasını ellerinde tutmayı başardılar. Sauron saldırıyı kesti ve Nazguller’in tamamını yüzüğü bulmaları için 1 Haziran’da yolladı.

22 Eylül’de Nazgul Sarn Kıyılıkları’na geldi ve buradan Shire’ın güney sınırı olan Brendibadesi’ne vardılar. Kolcular Nazguller’e karşı dayandılar; fakat lidersiz olduklarından akşam vakti Nazgul saldırısı sırasında ya savuşturuldular ya da katledildiler. Nazgul 23 Eylül’de Shire’a girdi. Aynı gün içinde Frodo Baggins Çıkın Çıkmazı’ndan ayrıldı ve yola çıktı.

Yüzük Savaşı

6 Ekim’de Nazgul Frodo’yu Fırtınabaşı’nda (Amon Sul) yakaladı ve Nazgul Efendisi (Angmar’ın Cadı-Kralı) onu orada bıçakladı. Frodo bu saldırıdan kurtuldu; fakat Nazgul peşini bırakmadı ve onu Bruinen kıyılarına kadar izlediler. Kıyılarda Nazguller Gandalf ve Elrond tarafından yapılan büyülü sele karşı suyu geçmeye çalıştılar; fakat burada hem atlarını hem de onlara fiziksel form veren cübbelerini kaybettiler. Nazguller yok olmadılar ama Mordor’a geri döndüler ve yeni binekleri olan kanatlı yaratıklara bindiler.

25 Aralık’ta Frodo Tek Yüzük’ü yok etmek için görev aldı ve yüzüğü Kıyamet Çatlakları’na atmak için Rivendell’den ayrıldı. Onunla birlikte Yüzük Kardeşliği kuruldu ve ona destek olması için yollandı. Kardeşlik 2 insan 1 elf 1 cüce 1 büyücü ve 4 hobbitten oluşuyordu. Bunlar Gondor’lu Boromir, Batı’nın Kralı kolcu Aragorn, Istari Gandalf, Kuyutormanlı Legolas, Erebor’lu Gimli ve Shire’lı hobbitler Merry,Pippin,Sam ve Frodo’dan oluşuyordu.

Bu esnada Saruman da gücüne güç katmak için planlar kuruyordu. Saruman Orta Dünya’ya yollanan ve Orta Dünya’nın özgür halklarını Sauron’a karşı birleştirmesi için yollanan 5 büyücünün lideriydi, ama Saruman ak taraftan koptu ve Tek Yüzük’ü kendisi için araştırmayı ve ele geçirmeye çalıştı ve Sauron’la birlik oluşturdu. Kuledeki Palantir sayesinde Sauron’la da haberleşmeyi sürdürdü.

3018 yılının sonlarında Saruman Rohan üstünde hak talep etti ve Rohan’ın başına bela sarmak için bölük bölük Uruklar’la ufak saldırılar yaptı. Saruman’ın aynı zamanda Bree ve Shire’da casusları vardı. 3019’un başında Bree’de Saruman’ın casuslarıyla Bree halkı arasında bir savaş yaşandı ve Shire’a kadar yayıldı. Burada belacılar kontorlü ele geçirdiler ve Shire’a taşınıp yerleştiler. Lotho Torbaköylü Baggins Saruman’la bir takım ilişkiler içersindeydi ve bu olaylardan sonra kendini baş şerif ilan edip Shire’ı yönetmeye başladı. Saruman’ın baş adamı sıfatını taşıyordu.

15 Ocak 3019’da Kardeşlik Moria’ya girdi ve burada Mazarbul Odası’nda orklarla savaştılar. Khazad-Dum Köprüsü’nde Balrog onları yakaladı ve Gandalf’la Balrog(ateşin iblisi) savaştılar. Gandalf ve Balrog Moria’nın çukurlarına düştüler sonra da Moria’nın en tepesi Gümüşçatal’a çıktılar ve orada 23 Ocak’tan 25 Ocak’a kadar savaştılar. Bu savaş Zirve Savaşı adını aldı ve sonunda Gandalf iblisi yenmeyi başardı; fakat kendisi de öldü; ancak Eru tarafından yaşama geri döndürüldü ve Ak Gandalf haline geldi ve eskisinden çok güçlendi. Kardeşlik ise Lothlorien’e vardı .

23 Şubat’ta Kardeşlik Anduin’den aşağı yol alırken Mordorlu Grishnak’ın liderliğinde bir grup ork ve bir Nazgul, Kardeşlik’e saldırdı; ancak Legolas Nazgul’un bineğini vurdu ve Kardeşlik kaçmayı başardı.

Rohan’da ise o dönemde 25 Şubat’ta I.Isen Geçitleri Savaşı meydana geldi. Saruman’ın kuvvetleri Theodred’i öldürmek için yaptıkları saldırıda başarılı oldular. Theodred, Rohan Kralı Theoden’in oğlu ve varisiydi. Saruman Grimbold ve Elfmiğferi’nin pes etmemesi ve sağlam bir savunma yapmasından dolayı geçitleri geçmeyi başaramadı ve Rohan’ı işgal etme planı gecikti ve bu da Gandalf’ın kral Theoden’i iyileştirmeyi başarmasına yetecek kadar zaman tanıdı.

Saruman aynı zamanda Ugluk’un başını çektiği bir bölük Uruk-Hai’yi Yüzük Taşıyıcısı’nı yakalaması için yolladı. Grishnakh’ın kuvvetleri de Ugluk kuvvetlerine katıldı. 26 Şubat’ta Uruklar Merry ve Pippin’i ele geçirdiler ve Boromir buçuklukları korurken katledildi. Uruk-Hai hobbitleri Isengard’a götürmeye çalıştı; fakat Fangorn Ormanı’nın girişinde Eomer ve süvarileri tarafından saldırıya uğradılar ve burada hobbitler Fangorn ormanına kaçmayı başardı.

Yüzük Savaşı

Saruman 2 Mart’ta Rohan’ın tamamını işgal etmek için ordularının tamamını yolladı. II.Isen Geçitleri Savaşı meydana geldi Grimbold ve Elfmiğferi dayanmaya çalıştılar; fakat sayıları çok azdı ve yenildiler. Saruman’ın ordusu Miğfer Dibi’ne yürümeye devam etti.
Miğfer Dibi Savaşı 3-4 Mart’ta meydana geldi. Theoden güçlerini Aragorn, Legolas, Gimli ve Eomer’le birlikte Miğfer Dibi’ne yerleştirdi. Rohirrim savunmasında 2.000 kişi mevcuttu Saruman ise yaklaşık 10.000 Uruk-Hai, ork ve Dunlandlı insan toplamıştı.

Rohirrim Kale’yi elinde tutmayı başardı; fakat kalenin en diplerine kadar çekilmek zorunda kaldı daha sonra Theoden Miğfer Tokmakel’in borusuyla birlikte son bir saldırı yaptı ve aynı esnada Gandalf ve Erkenbrand 1,000’den fazla sayıda Rohanlı piyadeyle çıkageldi. Dunlandlılar’ın pek çoğu esir alındı ve Uruk-Hai,orklar katledildi kaçmayı başaran Uruk-hai ise huornlardan oluşan ve aniden çıkagelen ormana daldılar ve orada hepsi öldürüldüler.

Huornlar Miğfer Dibi’ne entlerin en eskisi ve lideri olan Ağaçsakal tarafından yollanmışlardı. Ent Saruman’ı durdurmak istedi çünkü çok fazla ağaç büyücü tarafından kesilmiş ve yok edilmişti.

Entler 3-4 Mart’ta Isengard’a saldırdılar duvarlarını yıkıp, nehri serbest bıraktılar ve Isengard sulara bulandı. Saruman Orthanc Kulesi’nde hapsedildi.

Aragorn kendini palantir aracılığıyla Sauron’a gösterdi ve Sauron onun Elendil’in soyundan geldiğini anladı. Sauron daha önce bu soydan Isıldur tarafından yenilgiye uğratıldığından korktu ve Gondor’a ani bir saldırı yapmaya karar verdi çünkü Aragorn’un yüzüğe sahip olabileceğini düşünmüştü ve yüzüğe sahip bir Aragorn’la başa çıkamayacağını düşündü.

Sauron’un güçleri toplanmaya devam ediyordu. Kara Kapılara sürekli yeni ordular geliyordu. Faramir ve Ithillien kolcuları 7-8 Mart’ta Haradrim ordusunun bir bölümünü pusuya düşürdü ve onları yok etti. Aynı günlerde Umbar Korsanları’nın bir filosunun Anduin üstünden Gondor’a yaklaştığı haberleri geldi.

Aragorn Ölülerin Yolu’nu takip etti ve ölüleri yeminlerini tutmaları için çağırdı ve Sauron’a karşı savaşmalarını emretti.

Gondor’un işaret kuleleri yakıldı ve 9 Mart’ta kızıl ok Rohirrim’e ulaştırıldı. Aynı gün içinde Gondor’un müttefikleri kulelere yanıt verdiler ve ordularının bir bölümlerini Minas Tirith’e ulaştırdılar.

10 Mart’ta Sauron’un yarattığı karanlık bulutlar sayesinde Şafaksız Gün adını alan günde Sauron’un kuvvetleri Cair Andros’u ele geçirdi ve kuzey yollarını kontrolü altına aldı. Anorien’e bir ordu yollandı ve böylece Rohirrim’in kuzeyden gelecek yardımı engellenecekti. Karanlık bulutlar insanları korkuturken orkları ve trolleri daha da güçlendirmişti. Her şey Sauron’un lehineydi. Güneyden ise gizlice filosu Gondor’a yaklaşmaktaydı. Gün sonunda Minas Morgul’dan Cadı Kral ve ordusu yola çıktılar.

11 Mart’ta Faramir Minas Morgul’den gelen orduların nehri geçmesini engellemek için yollandı. Aynı zamanda 11 Mart’ta Güney Gondor’da (Anfalas,Belfalas) Lamedon halkı Umbar ve Haradrimlerle savaşmaktaydı. Aragorn ve ölüler ordusu gelince düşmanları önlerinden kaçtılar.

Aynı zamanda 11 Mart’ta Lothlorien Dol Guldur’dan gelen orklar tarafından saldırıya uğradı. Orklar elflerin kuvvetleri ve Nenya’nın taşıyıcısı Galadriel tarafından durduruldular. Orklar elfler tarafından Rohan’ın ağıllarına sürüldüler ve orada Ağaçsakal ve Entleri tarafından yok edildiler. Kalan orklar da entler tarafından 12 Mart’ta Anduin’e döküldüler. Aynı gün içinde Morgul orduları Faramir ve kuvvetlerini yendiler ve nehri geçtiler Faramir geri çekilmek zorunda kaldı Rammas Echor’da kaybedildi ve Morgul orduları tüm Pelennor’a yayıldı. Faramir yaralandı.

13 Mart’ta Pelennor’un tamamı Morgul tarafından ele geçirildi ve aynı zamanda Pelargir’de Aragorn ve Ölüler Ordusu Umbar korsanlarını yok ettiler ve filoyu ele geçirdiler Liman halkları filoları doldurdular ve Minas Tirith’e yelken açtılar.

15 Mart’ta Minas Tirith Savaşı bitti ve Pelennor Çayırları Savaşı başladı Theoden ve ordusu gün batımında Pelennor’a geldi. Theoden öldürüldü; fakat Nazgul Efendisi de hobbit Meriadoc ve Yurt’un Hatunu Eowyn tarafından katledildi. Denethor kendini öldürdü; çünkü Umbar Korsanları’nın filosunu palantir aracılığıyla görmüştü ve bu kuvvetler aklını kaçırmasına sebep oldu; fakat gemiler Aragorn, güneyin liman halkı ve Dunedain ile doluydu savaş alanına vardıklarında gemilerde Elendil’in bayrağı açıldı ve gemilerden savaşmamış Gondor kuvvetleri indiler ve Sauron’un ordusu yok edildi.

Yüzük Savaşı

Aynı zamanda 15 Mart’ta Lothlorien ve Mirkwood’da Dol-Guldur orkları tarafından saldırıya uğradı. Aynı gün içinde 3 gün süren Dale Savaşı başladı ve 17 Mart’ta Dale Kralı Brand ve Erebor’un Kralı Dain Demirayak’ın ölümüyle cüceler ve insanlar Erebor’a sığındılar.

Elfmiğferi ve 3,000 kişilik Rohirrim ordusu Anorien’i işgal eden ork ordusunu yok ettiler ve o günün sonlarında 18 Mart’ta Aragorn Kara Kapılar’a ordusuyla birlikte yürüdü. Batı’nın Ordusu’nun amacı Sauron’un dikkatini Yüzük’ten başka yöne çekmek ve Yüzük Taşıyıcısı’nın Yüzük‘ü yok etmesini sağlamak için bir fırsat tanımaktı.

Lothlorien 23 Mart’ta tekrar saldırıya uğradı.

25 Mart’ta Batı’nın Ordusu Morannon Savaşı’nı başlattı 6,000 kişilik Batı Ordusu 60,000’den fazla düşman kuvveti tarafından çevrelenmişti. Sauron savaşa konsantre olmuştu ve Yüzük’e verdiği dikkatini kaybetme gafında bulunmuştu. Frodo yüzüğü Kıyamet Çatlakları’na getirdi; fakat yüzüğü sahiplendi ve onu yok etmeyi red etti ve Gollum onun parmağını ısırıp kopararak yüzüğü ele geçirdi . Sevinirken kıyamet çatlaklarına düştü ve Tek Yüzük yok edildi.

Yüzük yok olunca Sauron da tüm gücünü kaybetmiş ve yok olmuştu. Nazguller de Kıyamet Dağı’nın gücüyle yok edildi.

Sauron’un yok edilişinin haberi 27 Mart’ta Erebor’a ulaşmasıyla cüce ve insanların ordusu Kral II.Bard ve Thorin Taşmiğfer komutasında Erebor’un kapılarını açarak düşmanı vadiden sürdüler. 28 Mart’ta Celeborn ve Galadriel Dol Guldur’u ve kuvvetlerini yok ettiler.

Ama Yüzük Savaşı sona ermemişti. Saruman Isengard’dan kaçmayı başarmış ve 22 Eylül’de Shire’a gelerek buranın efendisi olduğunu söylemiştir. 30 Ekim’de Shire’a dönen Merry-Pippin-Sam ve Frodo hobbitleri topladılar ve 3 Kasım’da Subaşı Muharebesi’nde Saruman’ın güçlerini yok ettiler. Saruman burada ulağı Grima Solucandil tarafından öldürülmüş ve Grima da hobbit okçuları tarafından vurulmuştur.

Yüzük Savaşı’ndan sonra Orta Dünya’ya bir kez daha barış ve huzur hakim olmuştur. Aragorn Yeniden Birleşmiş Krallığın Kralı olmuş Rohan-Dale ve Erebor bu krallığın en büyük dostları olmuştur. Shire, krallığın koruması altında özgür bir ülke olmuş ve kral tarafından izinsiz girişlere yasaklanmıştır. Haradrim ve Rhun’un büyük bölümü Birleşmiş Krallık’la dostluklar kurmuşlardır. Aragorn ve Eomer hala tehdit olarak baş gösteren asileri de boyunduruk altına almışlardır.

Kötülük tamamen yok edilmemişti fakat sadece başı boş kalmış kötü bazı yaratıklar mevcuttu ve sayıları çok azdı; fakat Sauron bir daha hiç varlık bulamadı ve böylece bitti Yüzük Savaşı ve Üçüncü Çağ.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Golum Oyunu

Gollum Oyunu Ön Siparişe Açıldı! (25 Mayıs’ta Çıkıyor!)

Daedalic Entertainment tarafından geliştirilen The Lord of the Rings: Gollum oyunu için heyecan verici haberler …

Bir yorum

  1. Yaw bu sitede olmazsa her akşam yatmadan okuyacak bi şey yok çok tslsk ama ufak bi eleştiri yüzük savaşları biraz daha açılabilir di daha detaylı ve uzun olması iyi olurdu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir