22 Milyon Basamaklı Asal Sayı Bulundu!

22 Milyon Basamaklı Asal Sayı Bulundu!

22 milyon basamaklı asal sayı

Bilinen en büyük asal sayı artık  274,207,281 – 1

Central Missouri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Curtis Cooper tarafından, 2013 yılında hesaplanan son en büyük asal sayıdan 5 milyon basamak daha fazla olan asal sayı bulundu. Mersenne asal sayılarının bulunması için kurulan Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS) projesi kapsamında bulunan bu asal sayı, 550 yıldır hesaplanan Mersenne asallarının 49.su. 2013 yılındaki 17 milyon basamaklı asal sayıyı ( 257,885,161 – 1) hesaplayan kişi de Curtis Cooper’dı. Cooper her keşfi için GIMPS’ten $3000 ödül alıyor.

en-büyük-sayi

Stanfill’e göre, Cooper’ın keşfettiği 22 milyon basamaklı asal sayıyı eğer yazmaya kalksaydık, 7 milyondan fazla virgül kullanmak zorunda kalırdık. Üstelik uzunluğu yaklaşık 109 km olurdu.

Stanfill, “Bu asal sayıyı bulmak için yapılan teknolojik gelişmeler ve yazılım optimizasyonları hayatın birçok alanında yardımcı olacaktır. Söz konusu teknolojide gelinen son durumun, sağlık, eğitim ve diğer alanlardaki yankılarını rahatlıkla görebileceğiz.” sözlerini ekledi. GIMPS şu an 100 milyon basamaklı asal sayıyı bulmak için çalışmalara başladı.

Ek olarak: Asal sayı nedir? Mersenne asalı nedir?

Sadece kendisine ve 1’e bölünebilen sayılara asal sayı deniyor. (2,3,5,7,11,13…)

n asal sayı olmak üzere, 2n – 1 şeklinde tanımlanan sayılara Mersenne asalları deniyor.(2²-1, 2³-1…)

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir