Olog-hai

 

Olog-hai

1.Kısım : Kökenleri ve Yaşam Alanları

Olog-Hai türü Üçüncü Çağ’ın sonlarına doğru Sauron tarafından oluşturulmuş ve ortaya çıkmıştır. Tolkien bize bu türün diğer trollerden farklı olarak taş yerine insan kökenli olduklarını söylüyor: ” Açıkça görülür ki Olog-hai’ler ilkel insanların dejenere olmuş tipleridir.”

Ayrıca diğer trollerde bulunan zayıf noktalara (gün ışığı,aptallık vb.) sahip olmamaları da bunun bir göstergesi olabilir; fakat nasıl oluşturulduklarına dair bir gösterge yok. Mordor Dağları ve Dol-Guldur’da yaşarlardı.

2.Kısım : Özellikleri

olog-hai

Olog-Hai diğer trollerin aksine gayet zeki varlıklardır. Konuşabilen troller çok az olmasına rağmen Olog-hai trolleri Kara Lisanı bilir ve akıcı bir şekilde konuşabilirler. Ayrıca bir diğer kilit özellik olarak gün ışığında bırakın taş olmayı etkilenmezler bile. Bu da onları bir çok savaşta kilit noktaya taşır; çünkü sadece gece savaşabilen bir ordu savaşamıyor demektir. Tıpkı Orklar gibi siyah bir kanları vardır. Cüsse olarak bir insandan biraz daha uzunlardır. Güç bakımından ise diğer trollerden bile güçlü oldukları geçiyor kaynaklarda. Metal plakalardan örülü bir zırh türü kullanırlar. Sauron için en önemli özellikleri ise ona olan kayıtsız şartsız sadakatleri olmalı ki asla onun emirlerinden çıkmamışlardır.

3.Kısım : Bulundukları Bazı Önemli Olaylar

Olog-Hai’yi en açık şekilde Kara Kapılar Savaşında görürüz; çünkü savaş gündüz gerçekleşmesine rağmen orada bulunan troller gün ışığından etkilenmeyip savaşta İnsan Ordularına bir çok zayiat verdirmişlerdir. Tabi burada Pippin’e değinmemek olmaz; çünkü o savaşta trollerin liderini kılıcıyla öldürmüş ve Trollerin Belası ünvanını almıştı. Ayrıca Minas Tirith Kuşatması’nda kullandıkları ağır balyozlarla Gondor savunmasına büyük korku ve zayiatlar yaşatan da Olog-Hai’dir.

4.Kısım : Sauron’un Düşüşü’nden Sonraki Durumları

Olog-hai

Olog-hai her ne kadar zeki olsada tıpkı Sauron’un bir çok askeri gibi zihinsel olarak direkt ona bağlıydı ki aslında bu özellik savaşlarda tek irade olması sayesinde çok işe de yarar; fakat ne ironiktir ki bu onların sonuda olmuştur; çünkü Tek Yüzük yok edilince Sauron tamamen gücünü ve askerleri üzerindeki kontrolünü kaybetmiştir. Bunun üzerine Olog-Hai trolleri de şuursuzca hareket etmeye ve kaçmaya başlamışlardır. Kara Kapılar Savaşı’nda çoğu şuursuzlukları nedeniyle yok edilmiş kaçabilenler ise 4.Çağ’da insan ordularınca yapılan temizlik harekatlarında ortadan kaldırılmışlardır.

Kaynakça
Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü; Metis Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir