Hakkımızda

OrtaDunya.com – Gerçek Dünyadan Fazlasını Arayanlara

Hakkımızda

OrtaDunya.com, J. R. R. Tolkien’in çalışmaları, Yüzüklerin Efendisi ve Orta Dünya temalı kitap, film, müzik, oyun ve görseller üzerine kurulu bir web sitesidir. Site Tolkien hayranları tarafından, Yüzüklerin Efendisi ve Orta Dünya hakkında bilgi sunmak amacıyla 2005 yılında kurulmuştur. Türkiye çapında hem sosyal medya hem de web sitesi üzerinde çok aktif bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Gerek internet üzerinde, gerekse Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde Orta Dünya temalı organizasyonlar düzenlemiştir. Sosyal medya kanallarında 800 binin üzerinde takipçisi bulunmaktadır.

Sitede Orta Dünya’yla ilgili her tür bilginin bulunduğu bir ansiklopedi bölümü bulunmaktadır. Ayrıca, kayıtlı kullanıcıların tartışıp, bilgi alışverişinde bulunabileceği bir forum ve sohbet kutusu bulunmaktadır. Sitenin sohbet, oyun ve turnuva amaçlı kullanılan partner bir Twitch kanalı ve kullanıcılarına sesli iletişim imkanı sağlayan partner bir Discord kanalı ve internet üzerinden olan etkinlikleri için VPN server’ları da mevcuttur.

Tarihçe

2004 yılı Aralık ayında The Battle for Middle-earth bilgisayar oyununun çıkması üzerine, 28 Eylül 2005’te BFME-Ankara grubu kurulmuştur. Bu grubun düzenlediği başarılı etkinlikler ve Tolkien hayranlarından oluşan arkadaş ortamındaki üye sayısı artışı sebepleriyle büyüme kararı alınmıştır. 21 Ağustos 2006 tarihinde Türkiye’deki tüm Orta Dünya hayranlarına bilgi ve sohbet ortamı sunmak amacıyla TheWhiteTree.org kurulmuştur. 11 Kasım 2018 tarihinde ise daha kapsayıcı ve evrenin ismi olan OrtaDunya.com’a geçiş yapılmıştır.

Site simgesini Gondor’un akağacı ve Tek Yüzük’ten alır.

Twitch Kanalı

Ekim 2008 tarihinde radyo kanalı olarak başlayan yayınlar, Şubat 2017 itibariyle yayın hayatına Twitch Partner kanalı twitch.tv/OrtaDunya adresinden devam etmiş olup, akşam saatleri sohbet, oyun, turnuva ve FRP yayınlarıyla izleyicileriyle buluşmaktadır.

Discord

Haziran 2010 tarihinde Ventrilo, Mumble gibi uygulamalarla başlayan sesli sohbet kanalları, Twitch yayınlarıyla birlikte hayata geçirilen Discord Partner kanalı discord.gg/OrtaDunya ile devam ederek, Orta Dünya severlere hem oyun, hem RP, hem de sohbet imkanı sağlamaktadır.

Sosyal Medya ve Forum

Etkinlikler

Sitenin kurulduğu tarihten itibaren bizzat düzenlediği veya sponsor olduğu etkinliklerin yanı sıra, üyelerince de, pek çok fan sitesinde olduğu gibi, gelişen samimi arkadaşlıkların sonucu buluşmalar ve etkinlikler düzenlenmiştir.

Şehir Buluşmaları

Başta Ankara ve İstanbul’da olmak üzere, Antalya, İzmir, Trabzon ve Kırklareli gibi şehirlerde üyelerinin katılımıyla gerçekleşen pek çok film gösterimleri, LAN partileri, masa oyunları, kitap/film/oyun tartışmaları, yemekli toplantılar, kamp kurma, doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler içeren buluşmalar gerçekleştirmiştir. Ayrıca, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi filmlerini izlemek amacıyla da buluşmalar düzenlenmiştir.

Yüzüklerin Efendisi Festivali

6-7 Haziran 2008 tarihlerinde OrtaDunya.com’un sponsorluğunda Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen festivalde, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin HD genişletilmiş versiyonu Türkiye’de ilk defa beyaz perdede yayınlanılmış, Orta Dünya içerikli video oyunlarının turnuvaları düzenlenilmiş ve Yüzüklerin Efendisi film müzikleri konseri verilmiştir.

Film Müzikleri Konseri

7 Haziran 2008 tarihinde OrtaDunya.com sponsorluğunda gerçekleşen Yüzüklerin Efendisi Festivali kapsamında yer alan konser, Şef Ender Sakpınar’ın yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından MSSF Konser Salonunda, 800’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Konserin içeriğinde Howard Shore’un bestelerinden Yüzüklerin Efendisi film müzikleri yer almıştır.

Tartışma Kulübü

29 Ekim 2013 tarihinde başlatılmış olan Tartışma Kulübü, toplum tarafından tabulaştırılmış metaları, dünya ve ülke gündemini meşgul eden hassas konuları belirli bir tartışma adabı sınırları içinde, birbirimizin vizyonunu genişleterek fikirlerimizi zenginleştirmek ve günümüzde eksiliği oldukça hissedilen empati duygusunun geri kazanımını sağlamak adına kurulmuş özgür bir platformdur. Üyelere pek çok ilgi çekici tartışma başlığında günlük hayatta belki de asla sahip olamayacağı bir ifade özgürlüğünü sunmaktadır.

Speakeasy

Mekan önerileri, yemek tarifleri, ilişki tavsiyeleri, alkol, tütün muhabbetleri ve benzeri her türlü yetişkinleri ilgilendiren konuları üyelerimizin 18 yaş veya üzeri insanlarla bir arada konuşabileceği bir platformu 16 Ağustos 2015 tarihi itibariyle başlattık.

Turnuvalar ve Yarışmalar

Site gerek Twitch Partner kanalı twitch.tv/OrtaDunya adresinden, gerekse buluşmalarında çok sayıda ödüllü turnuva ve yarışma düzenlemiştir. Bu etkinliklerin kapsamında Orta Dünya üzerine hazırlanmış bilgi yarışmaları, genel kültür yarışmaları ve video oyunları turnuvaları yer almaktadır. Bu turnuva ve yarışmların arasında en dikkat çekici olanları “Orta Dünya için Savaş” grup yarışması ve Türkiye BFME Ligi’dir.

Orta Dünya Logo