Carcharoth

 

Carcharoth

İçindekiler

Carcharoth

Morgoth tarafından Drauglin’in soyundan seçilmiş Orta Dünya’daki en güçlü kurttu. Morgoth onu canlı etle besledi ve kendi gücünü kurt köpeğine yaydı. Morgoth’un ayaklarının dibinde iri cüssesiyle ve daima açlık içinde uzanırdı. Hiçbir deliğe sığmadığı söylenir. Orada cehennem ateşi ve acılar içine yerleşti. Kadim günlerde anlatılan hikayelerde Kızıl Ağız, Anfauglir diye adlandırılırdı. Ve Valar’ın tasmasız büyük kurt köpeği Huan’ın gelişine karşı Angband kapılarına yerleştirildi.

Angband kapılarına Beren ve Luthien, Draugluin ve Sauron’un yarasa kanatlı, demir pençeli vampir habercisi Thuringwethil kılığında Silmaril’i ele geçirmek için geliyorlardı; fakat Draugluin’in ölümüğ Angband’a ulaşmıştı ve Carcaroth Draugluin kılığındaki Beren’i görünce girmelerine izin vermeyip durmalarını emretti. Lakin aniden eski ilahi ırktan bir güç inip Luthien’e sahip oldu. Luthien çirkin suretinden çıkıp kurda uyuması için emretti ve şöyle dedi “Ey kederli ruh, karanlık bir unutuşa düş, bir müddet yaşamın korkunç yazısını unut.” Carcharoth sanki üzerine yıldırım düşmüş gibi yıkıldı.

Carcharoth

Beren ve Luthien içeri girip tüm Anband ordusunu ve Morgoth’u uyuttuktan ve Silmaril’i ele geçirdikten sonra yine karşılarında Carcharoth vardı ve Anband’ın eşiğinde öfke içinde dikiliyordu. Luthien bitkindi ve kurda boyun eğdirecek gücü yoktu. Ve Beren onu korkutacağını umarak sağ elinde tuttuğu Silmaril’i yukarı kaldı ve ”Hadi defol git; çünkü burada seni ve tüm kötü şeyleri mahvedecek bir şey var”dedi. Carcharoth duraksasa da korkmadı veiçindeki yok edici ateş bir anda canlandı, birden Beren’in elini ağzının içine alarak bileğinden ısırıp kopardı. O anda ruhu acı alevle doldu. Silmaril melun etini yaktı. Uluyarak yanlarından kaçtı, Kapı’nın önündeki vadinin yamaçları Silmaril kendine verdiği acı yüzünden feryadı yankılandı.

Deliliği öyle dehşet vericiydi ki Morgoth’un tüm canlıları önünden kaçıştı. Yoluna çıkan tüm canlıları öldürdü. Carcharoth’un deliliği en korkuncuydu çünkü içinde Valar’ın kutsadığı Silmaril’in kudreti saklıydı. Ve tüm kudretiyle Menegroth’a yaklaşıyordu.

Bu olay Doriath ta duyulunca Orta Dünyanın en güçlü köpeğini avlamak için Kurt’un Avlanışı’na hazırlanıldı. Ava, Valinor’un kurt köpeği Huan, Ağır Elli Mablung,Güçlüyay Beleg,Erchamion”Tek-elli”Beren ve Doriath Kralı Thingol katıldı.Bir sabah at sürüp Esgalduin Nehrini’ni aştılar.

Doğuya ve kuzeye yöneldiler. Esgalduin’in kuzeyinde karanlık bir vadide Carcharoth’a rastladılar. Kurt, çağlayanın dibinde susuzluğunu gideriyor ve uluyordu. Uzaktan avcıların yaklaştığını gördü ama acele etmedi. Avcılar ona doğru at sürerken bir çalılığa gizlenip saklandı. Avcılar Carcharoth ‘a yaklaştıklarında bir anda Huan’ın yanlarından ayrıldığını fark ettiler. Huan sabırsızlanıp, kurdu saklandığı yerden çıkarmak için tek başına gitmişti. Bunu gören Carcharoth ondan uzaklaşıp Doriath Kralı Thingol’un üzerine atladı. Beren ise bunu fark edip hızla Thingol’ün önüne mızrağıyla geçti ama yaratık onu yana sürükleyip yere yıktı ve göğsünü ısırdı.

Carcharoth

Ölümü

O anda Huan çalılıklardan fırlayıp Carcharoth’un üzerine saldırdı şiddetle dövüşerek yere düştüler; hiçbir kurt ve kurt köpeğinin mücadelesi buna benzemiyordu. Çünkü Huan’ın ulumasında Valar’ın kudreti, düşmanının ulumalarında Morgoth’un nefreti vardı. Haykırışlarıyla tepelerden kayalar parçalanıp Esgalduin’in çağlayanlarına düşüyordu. Ölümüne kavganın sonunda Huan Carcharoth’u öldürdü; ama Doriath ormanında kadim günlerde söylenmiş yazgısı da tamamlanmıştı. Ölümcül yaralar almış, Morgoth’un zehri içine işlemişti.

Kaynakça
Silmarillion; İthaki Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Pengolodh

Pengolodh

Hayatı Pengolodh, Nevrast’ta Sindar elfi bir leydi ile Noldor beyinin çocuğu olarak doğan bir Elfti. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir