Gri Limanlar

 

Gri Limanlar

Gri Limanlar

Orta Dünya’nın kuzeybatı kesiminde bulunur. Valar’ın ikamet ettiği bölge olan Ölümsüz Topraklar’a yelken açan Elfler denize Gri Limanlar’dan açılırlar. Üçüncü Çağ’ın sonunda birçok Elf gibi, Yüzük Taşıyıcıları olan Frodo ve Bilbo Baggins huzur dolu bir yaşam için Ölümsüz Topraklar’a, Gri Limanlar’dan yelken açtılar.

Lune Nehri’nin ağzına ikamet etmişti. Lune Nehri, denize doğru açılan Lune Körfezi’ne dökülüyordu. Elf toprağı olan Lindon, körfezin her iki yakasında bulunuyordu. Büyük Doğu Yolu da, Gri Limanlar’dan başlayıp Ayrıkvadi’ye kadar devam eder.

Elfler tarafından İkinci Çağ’ın 1’inci yılında yapıldı. Sindarin’deki ismi Mithlond’du. Gemi yapım ustası ve Limanlar’ın lideri olan Cirdan ile aralarında Galdor’un bulunduğu elfler orada yaşıyordu.

İkinci Çağ’ın 600’üncü yılında, denizci Veantur’un komuta ettiği Numenor insanlarının ilk gemisi Gri Limanlar’a geldi. Veantur, erkek torunu Aldarion’u 725 yılında Gri Limanlar’a getirdi. O günden itibaren Numenor’dan gelen birçok gemi Gri Limanlar’a gitti ve Elfler tarafından karşılandılar.

Gri Limanlar

Elfler ile Sauron arasındaki savaş döneminde, Sauron, Eriador’u istila etti bununla beraber Gri Limanları da kuşattı. 1700 yılında Amiral Ciryatur, Numenor’dan getirdiği büyük bir donanmayla Lune Körfezi’ne girdi ve burada Sauron’un ordularıyla savaşarak onları geriye püskürttü. Numenor’un Yıkılışının ardından 3320 yılında Elendil, Gri Limanlar’a yelken açtı ve Eriador’da, Lune Körfezi’nin doğusunda Kuzey Krallığı olan Arnor’u kurdu.

Üçüncü Çağ’da,1000’li yıllarda Istari büyücüleri Ölümsüz Topraklar’dan, Orta Dünya’ya gönderildi. Gri Gandalf, Gri Limanlar’a geldiğinde Cirdan tarafından karşılandı ve Cirdan, Orta Dünya’nın insanlarının yüreklerinde bağımsızlık duygusunun kıvılcım gibi alevlenmesi için Ateş Yüzüğü olan Narya’yı Gandalf’a verdi.

1975 yılında Cirdan, Gri Limanlar’dan Kral Arvedui’yi kurtarmak için gemi gönderdi. Kral zor durumdaydı. Angmar’ın Cadı Kralı onu Forochel’in Buz Körfezi’ne çekilmeye mecbur bırakmıştı; fakat kuzeyden büyük bir kar fırtınası gelerek Cirdan’ın bütün denizcilerinin çabasına karşı koyup gemiyi hasar bıraktı ve gemideki herkes Arvedui ile beraber öldü.

Daha sonrasında Earnur’un yönettiği büyük bir donanma Gondor’dan Gri Limanlar’a geldi. Burada bulunan diğer gemilerle beraber güçlerini artıran Elfler ve Gondor İnsanları Fornost savaşında Cadı Kral’ı mağlup edip onu kuzeye sürdüler.

Üçüncü Çağ’ın sonlarına doğru Orta Dünya’yı terk edip Ölümsüz Topraklar’a gidecek olan Elfler Shire’dan geçerek Gri Limanlar’a geldiler.

Eylül’ün 29’u 3021 yılında Gandalf, Gri Limanlar’a gitti. Cirdan yine onu karşıladı ve bir gemi Ölümsüz Topraklar’a gitmek için hazır bekliyordu. Vilya’nın koruyucusu olan Elrond, Nenya’nın koruyucusu olan Galadriel ve Gildor İnglorion’un da olduğu Orta Dünya’yı terk etmek için hazırlanan birçok Elf geldi. Onlarla beraber Tek Yüzük’ün taşıyıcıları olan Bilbo ve Frodo Baggins de geldi. Aslında ölümlülere, Ölümsüz Topraklar’a gitme izni yoktu fakat onlar bu büyük sorumluluğu taşımışlardı. Frodo ve Bilbo’ya özel izin verildi. Bu Gandalf’ın düşüncesiydi.

Gri Limanlar

Gandalf: ‘Evet, işte sevgili dostlar sonunda burada, Deniz’in kıyılarında Orta Dünya’daki yol arkadaşlığımız bitiyor. Barışla gidesiniz! Ağlamayın, demeyeceğim; çünkü bütün gözyaşları kötü değildir.’

Sonra Frodo Merry ile Pipini ve son olarak da Sam’i öptü ve gemiye bindi; yelkenler açıldı, rüzgâr esti ve gemi yavaş yavaş uzun gri haliçten kaydı; Frodo’nun taşıdığı Galadriel’in şişeciği pırıldayarak gözden kayboldu. Ve gemi Yüksek Deniz’e çıktı ve sonunda yağmurlu bir gecede Frodo havada tatlı bir koku alıp su üzerinden bir şarkı sesi duyuncaya kadar Batı’ya gitti. O zaman ona, tıpkı Bombadil’in evinde gördüğü rüyadaki gibi gri yağmur perdesi, gümüşten bir cama dönüşüp kalkmış gibi geldi ve o zaman süratle atan bir şafakta ak sahilleri ve gerisindeki yemyeşil toprakları gördü.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi (The Rings of Power 1. Sezon)

5 yıl süren uzun bekleyiş sona erdi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 1. sezonunun ilk …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir