Anglachel/Gurthang

 

anglachel

Yapım Tarihi: İlk Çağ sıralarında yapılmış, 490 yılında Gurthang ismiyle yeniden dövülmüştür.
Yaratıcısı: Kara Elf Eöl
Sahipleri: Eöl, Elu Thingol, Turin Turambar
Diğer İsimleri: Alevli Yıldız Demiri, Ölüm Demiri, Gurthang, Kara Kılıç

Anglachel

Anglachel kara elf Eöl tarafından siyah bir meteordan yapılmış kılıçtır. Eöl Anglachel’i Thingol’e, Nan Elmoth’a gitmesi karşılığında, kefalet olarak bıraktı, ama bunu yaparken istekli değildi. Anglachel’in ikizi Anguriel’i kendi için sakladı.

487 yılında (Birinci Çağ) Beleg Cúthalion, Túrin’i kurtarmak için, Anglachel’i aldı

Beleg Anglachel’i seçti; ve bu büyük ün sahibi bir kılıçtı ve alev alev yanan bir yıldız olarak gökyüzünden düşen demirden yapıldığı için bu ismi almıştı; yeryüzünden çıkarılan her tür demiri yarabilirdi. Orta Dünya’da onun gibi tek bir kılıç daha vardı. O kılıç bu hikayeye girmeyecek, ama o da aynı cevherden, aynı demirci tarafından dövülmüştü ve o demirci, Turgon’un kız kardeşi Aradhel ile evlenen Kara Elf Eöl’dü.

Ama Thingol Anglachel’in kabzasını Beleg’e uzatırken, Melian kılıca baktı ve şöyle dedi

“Bu kılıçta şer var. Demircinin yüreği hala içinde yaşıyor ve o yürek karanlık. Hizmet ettiği eli sevmeyecek; sana uzun vakit de tahammül etmeyecek.”

Beleg: Yine de onu kullanabildiğimce kullanacağım

Anglachel

Túrin Amon Rûdh’da orklar tarafından yakalandıktan sonra Beleg, Túrin’i serbest bırakmak için, orkları takip etti.

Bütün kamp uykuya daldığında, Beleg yayını aldı ve karanlıkta, güneydeki dört kurt nöbetçiyi sessizce, teker teker vurdu. Sonra, büyük tehlikeye atılarak kampa girdi ve Túrin’i, el ve ayakları zincirlenmiş, bir ağaca bağlanmış halde buldu. Ona işkence edenlerin fırlattığı bıçaklar çevresinde ağaç gövdesine saplanmıştı, ama kendisi yaralanmamıştı; ve uyuşturulmuş olduğundan kendinde değildi ya da mutlak bitkinlik içinde kendinden geçmişti.

Sonra Beleg ile Gwindor ağaçtaki bağları kesti ve Túrin’i alıp kamptan götürdü. Ama uzağa taşınamayacak kadar ağırdı ve kampın üzerindeki yamaçta, yüksekteki alıç kümesinden daha ileri gidemediler. Onu orada yere yatırdılar; artık fırtına daha da yaklaşmıştı ve Thangorodrim’in üzerinde şimşekler çakıyordu. Beleg kılıcı Anglachel’i çekti ve onu kullanarak Túrin’in bağlarını kesit; ama o gün kader daha güçlüydü, çünkü Kara Elf Eöl’ün kılıcı elinden kaydı ve Túrin’in ayağını yaraladı.

Bunun üzerine Túrin öfke ve korku içinde aniden uyandı ve loşlukta, yalınkılıç üzerine eğilmiş bir şekil görünce, orkların yine ona işkence etmeye geldiğini sanarak büyük bir feryatla ayağa fırladı; ve karanlıkta onunla mücadele ederek Anglachel’i kaptı ve Beleg’i düşman sanarak öldürdü.

Ama kendini serbest bulması üzerine, canını hayali düşmanlarına pahalıya satmaya hazırlanarak doğrulurken, tepelerinde büyük bir şimşek çaktı ve onun ışığında Beleg’in yüzünü gördü. Sonra Túrin, taş gibi donarak sessizce o dehşetli ölüme bakakaldı ve ne yaptığını anladı.

Túrin’in Beleg ile olan mücadelesi sırasında Anglachel kırıldı. Sonra Túrin ve Gwindor Nargothrond’a gittiler. Orada kılıç Gurthang adıyla tekrar dövüldü. Gurthang, Sindarin dilinde “Ölüm Demiri” anlamına gelmektedir. Kılıcın kenarlar soluk bir ateşle parlardı. Elfler Túrin’i Mormegil, Kara Kılıç, olarak çağırmaya başladı. Yeni silahı Gurthang ile Túrin Nargothrond elflerine pek çok savaşta liderlik etti ve orkları o topraklardan sürülmesine yardımcı oldu.

Glaurung’un öldürülmesinden sonra, Túrin Brandir’den karısı Niniel’in aslında kız kardeşi Nienor olduğunu öğrendi. Öfkeyle Brandir’i, Gurthang ile öldürdü. Sonra kılıcını çekti.

Túrin Turambar: “Selam Gurthang, ölüm demiri, artık yalnızca sen kalacaksın! Ama, seni kullanan elden başka ne bey, ne sadakat bilirsin? Sen hiçbir kandan kaçınmazsın. Túrin Turambar’ı alır mısın? Beni çabuk öldürür müsün?”

Gurthang, soğuk bir sesle çınlayarak: “Evet, kanını içerim, ki efendim Beleg’in ve haksız yere öldürülen Brandir’in kanını unutabileyim. Seni çabuk öldüreceğim.”

Anglachel

Sonra Túrin kabzayı yere yasladı ve kendini Gurthang’ın ucuna fırlattı ve kara kılıç onun canını aldı.

Mandos’un kehaneti der ki; Dagor Dagorath sırasında, Túrin Gurthang’ı yeniden alacak, Morgoth’u ve kötülüğü sonsuza kadar yok edecek…

Kaynakça

1) Silmarillion; İthaki Yayınları
2) Hurin’in Çocukları; İthaki Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir