Arvedui

Arvedui

Arvedui Künye:

Irk: İnsan
Dil: Westron
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Arnorlu İnsan- Isildur Hanedanı
Ebeveynleri: Babası Kral Araphant, annesinin adı bilinmiyor.
Karısı ve Çocukları: Firiel; Aranarth
Doğum Tarihi: 3.Çağ 1864
Hüküm Yılları: 3.Çağ 1964 – 1975
Ölüm Tarihi: 3.Çağ 1975
İkamet Ettiği Yerler: Fornost
Diğer İsimler: Son Kral
Taşıdığı Ünvanlar: Arthedain Kralı

Malbeth’in Arvedui Hakkında Kehaneti

Arvedui

Arthedain’in son kralı ve Araphant’ın oğludur. İsmi “son kral” anlamına gelir. Bu ismi koymasını Araphant’a kâhin Malbeth söylemiştir.

“Onu Arvedui olarak çağıracaksınız, çünkü o Arthedain’de en son olacak. Yine de bir seçim Dunedain’e gelecek ve Dunedain daha umutsuz görüneni seçerse oğlun ismini değiştirecek ve geniş ve güçlü bir ülkenin kralı olacak. Öyle olmazsa, daha çok keder ve insan hayatı geçecek. Ta ki Dunedain tekrar yükselerek birleşeceği zamana kadar.”

Arvedui Arthedain Tahtına Çıkıyor

Arvedui Gondor Kralı Ondoher’in kızı Fíriel ile evlendi. Bu uzun bir ayrılıktan sonra iki krallığın da Sauron’un birlikleri tarafından saldırı alması sonucu ilk temaslarıydı. Ondoher’in ölümünden sonra Arvedui Gondor’a Isildur’un torunu ve Fíriel’in kocası olduğundan Gondor tahtında söz sahibi olduğuna dair bir mesaj gönderdi. Ancak vekilharç Pelendur tarafından reddedildi. Sonunda Eärnil’in kral olmasına karar verildi.

Arvedui bir süre sonra Arthedain Kralı oldu.

Arthedain Yıkılıyor

1947 kışında Angmar’ın gücü yeniden yükseldi. Ve Cadı-kral kış bitmeden ordularıyla Arthedain üzerine yürüdü. Fornost’u ele geçirip kalan Dunedain’in çoğunu sürdü. Kuzeyde dayanan Arvedui ise muhafızlarıyla beraber kaçmayı başarmıştı. Aynı zamanda Amon Sul ve Annuminas Palantirlerini kurtarmıştı. Bir süre dağlardaki eski cüce madenlerinde saklandılar. Fakat açlıktan madenlerden çıkmak zorunda kaldılar. Kıyıda bir grup Lossoth ile karşılaştılar. (Forochel Kar Adamları) Fakat adamlar krala çok istekle yardım etmediler. Çünkü Cadı-kral’dan korkuyorlardı ve dediklerine göre kışı daha sert hale getirebiliyordu. Yine de sonuçta krala ve adamlarına acıdıkları, biraz da silahlarından korktukları için onlara yemek verdiler. Arvedui atları öldüğü için burada beklemek zorunda kalmıştı.

Arvedui’nin Ölümü

Cirdan olanları Arvedui’nin oğlu Aranarth’dan duymuştu. Forodwaith’e bir gemi gönderdi. Gemi hava durumundan dolayı birkaç gün sonra ancak oraya vardı. Fakat gemiyi gören Lossoth şefi şöyle dedi:

“O deniz yaratığına binme. Eğer varsa sahip oldukları yiyecek ve diğer ihtiyaçlarımızı getirmelerini söyle. Ve Cadı-kral eve gidene kadar burada kal. Yazın gücü azalacaktır, fakat şimdi nefesi ölümcül ve soğuk kolu uzun.

Fakat Arvedui onu dinlemedi. Yine de teşekkür olarak ona Barahir’in yüzüğünü verdi. Yüzük’ün hiç bir gücü yoktu. Fakat ilerde soyundan birilerine satabilirlerdi. Bu sözlerin ardından onlara veda etti ve gemiye bindi. Fakat şefin ileri görüşlü biri olduğu ortaya çıktı. Büyük bir kar fırtınası gemiyi vurdu ve onu parçaladı. Palantir kayboldu ve gemideki Arvedui de dahil herkes öldü. Bunun sonucunda Kuzey Krallığı sona ermiş oldu.

Cadı-kral Yeniliyor

Arvedui

Glorfindel ve Cirdan, Lindon ve Ayrıkvadi elflerine komutanlık ettiler ve Earnur’a katıldılar. Gondor, Umbar korsanlarından dolayı zorluk çekerek deniz yardımını geç ulaştırmıştı. Fornost’a kadar gelen Gondor ve elf ordusuna Rhovannion’dan Gondor’un hizmetine girmiş askerler ve hobbitler de yardıma geldi. Evendim’e kadar çekilen Angmar kuvvetleri orda büyük bir savaş verdi. Savaşı kazanmasına rağmen Gondor Kuvvetleri zayıfladı. Son olarak Carn-Dum’a saldırdı ve Carn-Dum’u aldı.

Fakat Arnor krallığı tamamen yıkılmıştı. Dunedainler göçebe insanlar oldular. Arvedui’nin oğlu Aranarth Dunedain’ların reisi oldu. Malbeth’in kehaneti gerçekleşti. Gondor’un son kralı Eärnur da Cadı Kral tarafından öldürüldü. Ondan sonra yönetimi vekilharçlar ele aldı. Ta ki Elessar gelene kadar. Elessar Arnor ve Gondor’u birleştirip yeniden Birleştirilmiş Krallığı kurdu ve Kral oldu.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

aragorn

Aragorn

Aragorn (Künye): Irk: İnsan Dil: Sindarin, Westron Cinsiyeti: Erkek Soy: Dunedain- Elendil Hanedanı Ebeveynleri: Arathorn ve Gilraen Eşi ve Çocukları: Arwen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir