Arwen’in Seçim Hakkı ve Yarı Elflik

Arwen'in seçim hakkı

Bugün sizlere uzun zamandır merakla beklenilen, hakkında net bir bilgi bulunmayan Yarı Elflik ve Arwen’in Seçim Hakkı konularını açıklayacağım. Öncelikle söylediğim gibi hakkında çok fazla bilgi olmayan bu konu hakkında net bir şeyler söyleyebilmek için saatlerce hatta günlerce araştırma ve tartışma yapmamız gerekti.

Konunun çıkış noktasından bahsettikten sonra başlayacağız. Bu konu ilk olarak Arwen’in seçim hakkı var mıydı yok muydu tartışması ile gündeme geldi. Daha sonra yarı elflik ve yarı elflerin durumu, seçim hakkı olup olmadığı, varsa kimlerin bu seçimi yapıp kimlerin yapamadığını araştırdık ve her ne kadar Tolkien tarafından yazılmış net bir şey olmasa dahi elimizdeki bilgilerle en olası sonucu çıkardık. Hazırsanız başlayalım!

Arwen’in Seçim Hakkı Var Mıydı?

Çoğu kişinin “Tabii ki Arwen’in seçim hakkı yoktu, Arwen bir elfti.” dediğini duyar gibiyim fakat Arwen’in seçim hakkı vardı! Aynı şekilde kardeşleri Elladan ve Elrohir’in de seçim hakları vardı. Şimdilik sadece seçim hakları olduğuna dair kanıtları vereceğim. Bu seçim hakkının nasıl olduğunu ise daha sonra açıklayacağım.

Arwen'in seçim hakkı olması
Arwen’in seçim hakkı

Tolkien’in mektuplarında geçen bu kısımda açıkça görüldüğü gibi Elladan ve Elrohir kardeşler ile Arwen’in seçim hakkı yapması gerektiği söyleniyor. Arwen’in de tıpkı Luthien gibi ölümlü olmayı seçtiği ve öldüğü yazıyor.

Yarı Elflik Nedir?

O zaman bu konuya devam etmeden önce yarı elfliği konuşalım. Yarı elf, anne ve babasından biri elf biri insan olan kişiye deniyor. Orta Dünya’daki ilk yarı elf ise, Beren ile Luthien’in çocukları olan Dior’dur. Bir elf olan Nimloth ile evlenen Dior’un çocukları Elured, Elurin ve Elwing de yarı elftir. Bir diğer elf-insan evliliği ise Huor Oğlu Tuor ile Gondolin Kralı Turgon kızı Idril arasında olmuştur. Onların oğulları, Earendil de yarı elftir ve Earendil, Dior’un kızı Elwing ile evlenmiştir. Böylece yarı elf soyları birleşmiş oluyor.

Daha sonra ise onların çocukları Elrond ve Elros yarı elf olmuş ve bu soyu devam ettirmiştir.

Yarı elfler nedir? sorusunu siz de sormuşsunuzdur bu noktada. Yani bu yarı elfler elf mi insan mı? Cevap; ikisi de değil. Yani yarı elfler ne tam anlamıyla elfler, ne de tam anlamıyla insan. Her iki soyun da kanını taşıdıklarından birinden biri olamıyorlar. Sadece ya elflerin yazgısına ya da insanların yazgısına sahip olabiliyorlar. Yine hangi durumda hangi yazgıya sahip olduklarına birazdan değineceğim. Bunun kanıtı da; Türkçe’ye çevrilmeyen Orta Dünya tarihi serisindeki Morgoth’s Ring kitabında veriliyor.

Arwen'in seçim hakkı

Bu yazıda Arwen’in elf olmadığı, elf haklarını bırakan bir yarı elf olduğu yazıyor. Aynı şekilde Luthien için Eldalie içinde gerçekten ölen tek kişi denmesinin sebebi de bu. Arwen de Luthien’in yazgısını seçip o şekilde ölüyor ama Arwen yarı elf olduğu için Eldalie arasında sayılmıyor.

Earendil’e ve Ailesine Seçim Hakkı Verilmesi

Earendil, tüm elfler ve insanlar adına yasak olmasına rağmen Valinor’a gidip ve Valar’dan af diliyor ve bunun sonucunda Valar ordusu Orta Dünya’ya gelip Melkor’u hapsediyor. Daha sonra Earendil’e ve ailesine istedikleri ırkın yazgısını seçme hakkı veriliyor. Böylece Earendil, karısı Elwing ve çocukları Elrond ile Elros seçim yapıyor. Elros insanların yazgısını, diğerleri ise elflerin yazgısını seçiyor.

Burada kritik nokta; bu seçim hakkının insan veya elf olmak değil, insan veya elflerin yazgısını seçmek olması. Bu Arwen için de geçerli, Luthien için de. Luthien için de Silmarillion’da insan olmayı seçtiği değil, ölümlü olmayı seçtiği yazıyor. Arwen’in bu seçimi yaptığını yine Morgoth’s Ring’de başka bir bölümde görebiliyoruz.

Arwen'in seçim hakkı

Bu yazıda açıkça görüldüğü gibi Arwen’in ölümlü bir kadın olduğu yazıyor. Yani dediğim gibi, yarı elflerin yaptığı seçimler, bir ırkı seçmek değil, bir ırkın yazgısını seçmek.

Peki Kimler Seçim Yapabiliyor?

Evet, yazının en önemli kısmına geldik. Buraya kadar tüm anlattıklarım araştırma yaparak bulunabilecek şeyler. Ama hangi yarı elfler seçim yapabiliyor? Elrond’un çocukları seçim yapabiliyorlarsa Elros’un çocukları neden seçim yapamıyor? Eğer yapabiliyor olsalardı Numenorlular ölümsüzlük için Valar’a karşı gelmezdi. Bu soruların yanıtları hiçbir kaynakta yazmıyor. Ama en başta dediğim gibi, bu yazıda da anlattığım tüm bu bilgilerin ışığında bir çıkarım yapabiliyoruz. Hadi yapalım o zaman:

Elrond’un çocukları hariç diğer yarı elflere baktığımızda hepsinin ölümlü olduğunu görüyoruz. Dior, 27 yaşında Nimloth ile evleniyor. Eğer ölümsüz olsaydı, yani elflerin yazgısına sahip olsaydı o yaşta daha çocuk sayılırdı. Elflerin çocukluktan çıkma sürelerinin insanlara göre çok fazla olduğunu biliyoruz. Aynı şekilde Dior’un çocukları, Earendil, Elrond ve Elros da ölümlüler. Zaten Earendil ve ailesi ölümlü oldukları için seçim hakkı veriliyor onlara. Normalde seçim haklarının olmaması gerekiyor.

Peki tüm bu saydığım yarı elflerin ortak özelliği ne? Tahmin edenler olmuştur. Hepsinin babası ölümlü. Elrond elf yazgısını seçtiği için bir tek Elladan, Elrohir ve Arwen’in seçim hakkı oluyor. Çünkü babaları ölümsüz olmuş oluyor.

Yani yarı elflerin hangi yazgı ile yaşayacakları babalarının ırkına veya yazgısına bağlı. Babası elf veya elf yazgısına sahip bir yarı elf seçim yapabiliyor. Ancak babası ölümlü veya insanların yazgısına sahip bir yarı elf seçim yapamıyor. Elros’un çocukları bu yüzden seçim yapamıyordu ve diğer insanlara göre çok daha uzun yaşıyorlardı.

Sonuç olarak;

Arwen, Elrond’un ölümsüz olması dolayısıyla seçim yapabiliyordu. O da tıpkı Luthien gibi sevdiği için ölümlü olmayı seçti. Arwen ve kardeşleri dışında diğer yarı elflerin böyle bir seçim hakkı yoktu. Sadece istisna olarak Earendil, Elwing, Elrond ve Elros’a bu hak tanındı.

Bu tarz, Arwen’in seçim hakkı gibi hakkında çok bilgi bulunmayan konular hazırlamaya devam edeceğiz.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor

Gandalf Emekli Olmayı Düşünmüyor! (Sir Ian McKellen Çalışmaya Devam Etmek İstiyor!)

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor: Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin efsanevi oyuncusu Sir Ian McKellen, emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir