Athelas

Athelas

Athelas

İyileştirici özelliklere sahip bir bitkidir. Genelde acıyı dindirmek için kullanılır. Ancak en önemli özelliği Nazgullerden yayılan kara nefesi etkisiz hale getirmesidir. Sadece Elendil’in soyundan gelen kralların elinde tam güçle etkisini gösterebilir.

Athelas Orta Dünya’ya Numenor tarafından getirilmişti ve batının insanlarının ikamet ettiği yerlerde bulunurdu. Bu yerlere Fırtınabaşı ve Gondor’daki Lossarnach ormanı da dahildir. Bitki hoş ve keskin bir koku veren uzun yapraklara sahiptir. Kokusunu teneffüs eden kişiye rahatlatıcı bir duygu verir.

Fırtına başında Nazgul lordu Frodo’yu zehirli Morgul bıçağıyla yaraladıktan sonra Aragorn acıyı dindirmek için bu otu kullanmıştı. Yaprakları ezip kaynayan suya koyduktan sonra Frdo’nun omzuna sürmüştü, ancak Elrond Frodo’daki yaranın içindeki Morgul bıçağı parçasını çıkarana dek bitki pek bir etki etmemişti.

Athelas

Frodo ve Sam Moria’daki savaş sırasında yaralandıklarında Fırtınabaşı’nda topladığı bu bitkilerden kalanı kullanmıştı.

Pelennor Çayırları Savaşı’ndan sonra Eowyn, Faramir ve Merry Nazgul’le temas ettikleri için ciddi biçimde hastalanmışlardı. Şifa Evleri’nde Aragorn Athelas’ı sordu. Ioreth’e bitkinin diğer adının kralfoyası olduğunu söyledi ve ardından şifalı otlar ustasını çağırdılar:

Kralın Dönüşü kitabı der ki:

Bu sırada şifalı otlar ustası geldi.”Beyefendi hazretleri kralfoyası istemiş, köylülerin deyimiyle,”dedi;”ya da daha soylu bir dilde veya iyi kötü biraz Valinorca bilenler için athelas…”

”Ben biliyorum” dedi Aragorn, ”ve şu anda buna athelas mı dersin kralfoyası mı umrumda değil, yeter ki sende biraz bulunsun”

Bildiğimiz kadarıyla fazla bir tesiri yok,bu yüzden onu şifa evlerinde bulundurmuyoruz.Tabii eski günlerden kalma tekerlemelere kulak asıyorsanız o başka.

Tüm ışıklar sönünce
ölüm gölgesi büyüyünce
üfleyince kara nefes
gel athelas,gel athelas!
Şifa kralın ellerinden
Hayata döner ölen!

Athelas

Ve sonunda bitki kullanılır. Kralın dokunuşu ve yayılan kokunun da etkisiyle hastalar tek tek uyanır.

Kaynakça
1) Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği; Metis Yayınları
2) Yüzüklerin Efendisi İki Kule; Metis Yayınları
3) Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü; Metis Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir