Barahir

barahir

Barahir Künye:

Irk: İnsan
Dil: İnsan dili
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Edain- Beor Hanedanı
Ebeveynleri: Babası Bregor, annesinin adı bilinmiyor.
Kardeşleri: Bregil, Hirwen, Bregolas, Gilwen
Karısı ve Çocukları: Emeldir; Beren
Doğum Tarihi: 1.Çağ 400
Hüküm Yılları: 1.Çağ 455 – 460
Ölüm Tarihi: 1.Çağ 460
İkamet Ettiği Yerler: Ladros
Taşıdığı Ünvanlar: Beor Halkı’nın Lideri, Ladros Lordu

Barahir’in öyküsü

Morgoth kuvvetleri Angband Kuşatmasını Ani Alev Savaşı (Dagor Bragollach) ile yarıp geçmişti. Morgoth’un gönderdiği alevden nehirler her yeri yakıp yıkıyor elfleri, insanları ve etrafına çıkan her tür canlıyı telef ediyordu. Bu yangının önüne ejderlerin atası Altın Glaurung yanında Balroglarla geldi ve arkalarında da Noldur’un daha önce hiç bu kadar fazlasını görmediği orklar .İşte böyle başladı Ani Alev Savaşı. Morgoth kuvvetleri Noldor ve yandaşları olan Gri Elfleri ve İnsanları buldukları yerde katlettiler. Morgoth’un düşmanlarının en yiğitlerinin çoğu ilk saldırıda katledildi yada birbirinden ayrıldılar.

Saldırının en ağır darbesini Finarfin oğulları yedi; Angrod ve Aegnor katledildi; yanında Beor hanedanın efendisi Bregolas ve halkının savaşçılarının büyük bölümü öldü. Bregolas’ın kardeşi Barahir batıya doğru daha ileride Sirion Geçidi yakınlarında savaşıyordu. Güneyden hızla gelen Kral Felagund Finrod, orada halkından ayrı düşerek yanındaki küçük grubuyla Serech Bataklığı’nda kuşatıldı; katledilecek ya da yakalanacaktı ama Barahir en cesur adamlarıyla gelip onu kurtardı, etrafına mızraklardan bir duvar ördü; büyük kayıplar vererek kuşatmayı yardılar.

Böylece Felagund kaçıp Nargothrond’a, derinlerdeki kalesine döndü; ama Barahir’e ve tüm soyuna her zaman dostluğunu ve yardımını sürdüreceğine yemin etti. Yeminin işareti olarak yüzüğünü Barahir’e verdi. Yüzük Barahir’in soyunun bir işareti olarak Beren’e oradan da son taşıyıcı olan Kral Elessar'(Aragorn,Yolgezer)ın oğlu Eldarion’a kadar ulaşmıştır.

Sonraki günlerde Felagund Barahir’e olan borcunu Barahir oğlu Beren Uğruna can vererek ödeyecekti.

Barahir

Barahir artık Beor hanedanının efendisiydi ve Dorthonion’a döndü; ama halkının çoğu yurtlarından kaçarak Hithlum’un güvenliğine sığındı.

Morgoth’un kudreti kuzey diyarlarını gölgesi altına almıştı; ama Barahir, Dorthonion’dan kaçmadı, topraklarında kalarak düşmanlarıyla savaşını adım adım sürdürdü. Morgoth, halkının peşine düşerek geride çok azı kalana dek öldürdü; ülkenin kuzeye uzanan yamaçlarındaki tüm ormanlar yavaş yavaş öyle korkunç ve karanlık büyü içeren bir bölge haline dönüştü ki orklar bile zorunlu kalmadan girmeyecekti; zaman içinde Gece Gölgesinin Dehşeti, Deldüwath ve Gece Altındaki Orman, Taur-nu-Fuin diye isimlendirildi.

Sonunda Barahir’in davası o kadar korkunç bir hal aldı ki karısı Erkekyürekli Emeldir(aklı kaçmaktansa oğlu ve kocasının yanında savaşmakta olsa da) kalan tüm kadın ve çocukları topladı, taşıyabilecek olanlara silah verdi; onları geride uzanan dağlardan götürdü ,kayıplar ve eziyetler içinde çok tehlikeli yollardan geçirdi, sonunda Brethil’e ulaşana dek. Bir bölümü orada Haladin arasına kabul edildi, bir bölümü dağları aşarak Dorlomin’e Hador oğlu Galdor’un halkına gitti ve onların arasında Belegund’un kızı Rian ve daha sonra Elfpırıltısı, Eledhwen diye çağrılan Baragund’un kızı Morwen de vardı. Ama hiç biri arkalarında bıraktıkları erkekleri yeniden göremedi.

Morgoth,Barahir’in Dorthonion’u terk etmeyeceğini anladı ve onu öldürmek için peşine düştü. Barahir’in yanında sadece on iki erkek kalana dek birer birer katledildiler: Oğlu Beren, kardeşi Bregolas’ın oğulları Baragund ile Belegund ve isimleri Noldor şarkılarında uzun yıllar boyunca hatırlanacak olan, evinin dokuz sadık hizmetkarı: Radhruin ve Dairuin, Dagnir ve Ragnor, Gildor ve Mutsuz Gorlim, Arthad ve Urthel ve Genç Hathaldir.

Dorthonion ormanı güneye dağlık kırların içine doğru yükseliyordu Bu dağlık bölgenin doğusunda, etrafında karmakarışık çalılıklarla çevrili bir göl, Tarn Aeluin uzanıyordu. Tarn Aeluin’in sularına değer verilirdi çünkü eski günlerde Melian’ın o suyu kutsadığı söylenir. Barahir ve kaçakları geri çekilip orada yaşadılar, Morgoth bunu keşfedemedi. Ama Barahir ve yoldaşlarının yaptıkları hakkında söylentiler her yere yayıldı; Morgoth Sauron’a onları bulup yok etmesini emretti.

Gorlim’in İhaneti

Barahir’in yoldaşları arasında Angrim oğlu Gorlim de vardı. Karısının adı Eilinel’di ve kötülük doğmadan önce aşkları görkemliydi. Ama Gorlim ,sınırlarının üstündeki savaştan döndüğünde evini yağmalanıp terk edilmiş, karısını da gitmiş buldu. Öldürülmüş mü yakalanmış mı bilmiyordu. Sonra Barahir’in yanına sığındı, yoldaşları arasında en öfkeli ve ümitsiz olanı oydu. Ama Eilinel’in belki de ölmediği şüphesi yüreğini kemiriyordu. Tek başına gizlice ayrılıp hala bir zamanlar sahip olduğu tarlaların ve ormanın ortasında duran evini ziyaret ediyordu ve bu Morgoth’un hizmetkarları tarafından fark edildi.

Bir güz zamanı akşamın alacakaranlığında gelip pencereye yaklaştığında düşündüğü gibi bir ışık gördü; çekinerek içeriye baktı. Eilinel’i gördü, yüzü keder ve açlıkla yıpranmıştı; duyduğu kadarıyla onu terk ettiği için ağıt yakıyormuş gibi geldi. Ama ona bağırıldığı anda ışık rüzgarda üflenip söndürüldü; kurtlar uludu ve aniden omuzlarında Sauron’un avcılarının ağır ellerini hissetti. Böylece Gorlim tuzağa düşürüldü; onu kamplarına götürüp Barahir ile ilgili haberleri öğrenmeye çabalayarak işkence yaptılar.

Ama Gorlim hiçbir şey söylemedi, o zaman eğer kabul ederse, serbest bırakılacağını ve Eilinel’in geri verileceğini vaat ettiler; acıyla yıpranan Gorlim karısını arzulayarak sonunda tereddüt etti. Onu hemen Sauron’un korkutucu huzuruna götürdüler. Sauron dedi ki: ‘Şimdi benimle takas istediğini duyuyorum. İstediğin bedel nedir?’ Ve Gorlim Eilinel’e yeniden kavuşmayı, onunla serbest bırakılmayı istedi; çünkü Eilinel’in esir edildiğini düşünüyordu. Sauron gülümseyerek dedi ki: ‘Böylesi büyük bir ihanet için küçük bir bedel. O zaman kesinlikle yapılacak. Konuş.

Gorlim vazgeçecekti ama Sauron’un gözlerinden korkarak sonunda tüm bildiklerini anlattı.

O zaman Sauron güldü; Gorlim’le alay edip onu tuzağa düşürmek için sadece büyüyle yaratılmış bir hayalet gördüğünü açıkladı; çünkü Eilinel ölmüştü. ‘Her şeye rağmen dileğini kabul edeceğim’ dedi Sauron; ‘Eilinel’in yanına gidecek ve hizmetimden azat edileceksin.’ Sonra onu zalimce öldürdü.

Ölümü

Barahir

Böyece Barahir’in gizlenişi açığa çıkmıştı. Morgoth etraflarına ağını ördü ve orklar şafaktan önceki sessiz saatlerde gelip Dorthonion’lu insanları şaşırtarak biri dışında hepsini öldürdüler. Barahir oğlu Beren babası tarafından Düşman’ın yollarını gözetlemek için tehlikeli bir göreve gönderilmişti ve mekanları ele geçirildiğinde oradan uzaktaydı. Ama ormanda gece karanlığında habersizce uyurken rüyasında bir göl kıyısında leş yiyici kuşların çıplak ağaçlar üzerinde yapraklar gibi kalabalık bir şekilde oturduklarını, gagalarından kanlar damladığını gördü. Rüyasında sudan ona doğru gelen bir şeklin farkına vardı, Gorlim’in hayaleti; ihanetini ve ölümünü açıklayarak onunla konuştu ve babasını hemen uyarmasını emretti.

Sonra Beren uyanıp gece boyunca hızla ilerledi ve ikinci sabah kaldıkları mekana geldi. Yaklaştığında leş yiyiciler havalanıp Tarn Aeluin’in kıyısındaki kızılağaçlara konarak alaycı bir şekilde gakladılar.

Sonra Beren babasının kemiklerini gömüp üzerine taşlardan bir kurgan yaparak önünde intikam yemini etti. İlk iş olarak babasını ve soydaşlarını öldüren orkların peşine düştü ve geceleyin Serech Bataklığı’nın yukarısında Rivil’in kaynağında kamplarını buldu, orman hayatı üzerine olan bilgisi sayesinde görünmeden ateşlerinin yakınına dek ulaştı. Orada reisleri yaptıklarıyla övünüyordu ve görevlerinin tamamlandığını Sauron’a kanıtlamak için kestiği Barahir’in elini kaldırdı; Felagund’un yüzüğü o eldeydi. Beren bir kayanın ardından fırlayıp reisi öldürdü. Eli ve yüzüğü alarak, kader tarafından yenilmiş şekilde kaçtı. Çünkü orklar dehşete düşmüştü ve okları vahşiceydi.

Böyle olmuştur insanlar arasındaki yüce komutan Barahir’in hikayesi. Onun soyu günler sayılamayacak kadar çoğaldığında dahi tükenmeyecek ve yüzüğü kendine daima bir kullanıcı bulacaktır.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir