The Battle for Middle-earth 2 (BFME 2) Kurulumu

Yüzüklerin Efendisi’nin belki de en sevilen strateji oyunu The Lord of the Rings, The Battle for Middle-earth 2 nasıl kurulur? Windows 10’da nasıl çalıştırılır? En güncel 1.06 ve 1.09v3 patch’leri nasıl yüklenir? Sıkça karşılaşılan hatalar ve çözümleri nelerdir?

YouTube BFME Kanalı (youtube.com/@BFME)

battle for middle-earth 2 kurulumu

ÖNEMLİ NOT: Beraber BFME 2 oynayabileceğiniz oyuncular bulmak için Orta Dünya Discord Kanalımıza katılmayı unutmayın. Turnuvalar ve BFME 2 yayınları için Orta Dünya Twitch Kanalımıza, BFME 2 videoları için Orta Dünya Oyunları YouTube kanalımıza bekleriz.

The Battle For Middle-earth II (BFME 2) Kurulumu

Adım 1: BFME II Dosyalarını İndirmek

Eğer The Battle for Middle Earth II’ye zaten sahipseniz direkt CD ile kurulum yapabilirsiniz. Ya da (Google Drive) / (MediaFire) / (Mega) linklerinden birini kullanabilirsiniz. Eğer indirme hızı yavaşsa ya da indirme başlamıyorsa gizli sekmede açmayı, farklı tarayıcı veya farklı bağlantı ile indirmeyi deneyebilirsiniz.

Adım 2: Sanal BFME 2 CD Kurulumu

İndirdiğiniz .iso dosyasını açarak, Sanal CD yi bağlayın. (Mount etmek)

bfme 2 kurulum

Bağladıktan sonra DVD Sürücüsü’ne sanal bir şekilde disk takılmış olacak.

Adım 3: BFME 2 Kurulumu

  1. Diski açın
  2. AutoRun.exe’yi çalıştırın
  3. Dil olarak İngilizce (English) seçin
  4. Install tuşuna basıp CD Key girin. Bunu CD Key videosundan rastgele bir saniyede durdurarak en üstteki Battle for Middle-Earth 2 için olan CD Key’i seçin.
  5. Oyunu kurmak istediğiniz yeri seçin
  6. EA Kayıt ekranı gelecek, “Register Later” seçeneğine tıklayın. Bu adımda Windows sürümlerinde artık Flash Player desteği olmadığı için boş ekran gözükebilir. Kapatıp devam edin.
  7. Kurulum bittikten sonra, “Quit” seçeneğini seçip, “Finish” butonuna tıklayın.

Adım 4: 1.06 Patch Kurulumu

Oyun kurulduktan sonra BFME II 1.06 son resmi patch dosyasını indirin ve inen dosyayı oyunu kurduğunuz klasörün içine atıp çift tıklayın, gerisini kendisi otomatik halledecek.

Adım 5: 1.09 v3.0 Patch Kurulumu

Çok daha dengeli olan 1.09 v3.0 patch’ini kurmanızı kesinlikle öneriyoruz. Ayrıca mevcut olan Patch switcher sayesinde 1.00, 1.06, 1.09 ve 1.09 v3.0 arasında istediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz.

BFME 2 1.09v3 patch‘ini indirin. İnen şeyi kurması çok basit, normal program kurar gibi kuruyorsunuz. Nereye kurmak istediğinizi soracak, oyunu kurduğunuz yer HARİÇ herhangi bir yere kurabilirsiniz.

1.09 versiyonunu kurduktan sonra masaüstünüze bir kısayol gelecek. Kısayol gelmezse patch’i yüklediğiniz klasörü açıp orada bulunan “BFME2 PatchSwitcher.exe” için bir kısayol oluşturabilirsiniz. Oyuna girmeden önce bu kısayola tıklayıp 1.00, 1.06, 1.09 ve 1.09 v3.0 arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Patch Switcher ile istediğiniz versiyonu seçtikten sonra oyuna rahatça girebilirsiniz.

BFME 2 1.09v3

  • Patch Switcher ile Latest 1.09v3’ü tıkladıktan sonra, daha geniş bir alanı görebilmek için zoom out’u da seçin.
  • Singleplayer’daki tik’i online’da başkalarıyla oynayacağınız zaman kaldırın.
  • Fortress Floors’a ise kalenizin etrafındaki görsel süs alanı açmak istiyorsanız tıklayın (opsiyonel).

Adım 6: Options.ini Dosyasını Eklemek

Windows yeni sürümlerinde options.ini dosyasını manuel eklemek gerekebiliyor. Bunun için arama çubuğuna %appdata% yazarak direkt “C:\Users\[Kullanıcı Adınız]\AppData\Roaming” konumuna gidin. Eğer manuel gitmek istiyorsanız, “Görünüm” ayarlarından “Gizli öğeler”i açmayı unutmayın.

RAR’dan çıkardığınız Maps ve options.ini buradaki My Battle for Middle-earth Files II isimli klasörüne atın. Eğer yoksa aynı isimli bir tane yaratabilirsiniz. Ya da bir defa oyunu açmaya çalışıp klasörü kendi yaratmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca options.ini dosyasını düzenleyerek ekran çözünürlüğünü ayarlayabilirsiniz.

The Battle For Middle-earth 2’yi Online Oynamak

Radmin VPN

Bence seçenekler içinde en rahat ve en lag’siz olanı Radmin VPN. Ayrıca güvenli ve ücretsiz. Performansı da en iyi. Radmin VPN’i kendi sitesinde indirip kurun. Radmin VPN bir local area network’tür (LAN), eskinin Hamachi’si gibi düşünün ama çok daha iyisi.

Herhangi bir server’a katılıp ya da kendiniz bir server kurup arkadaşlarınızla The Battle For Middle-earth 2’yi online olarak oynayabilirsiniz. İsteseniz Orta Dünya Discord server’ına katılıp, Orta Dünya Radmin server’ından da oynayabilirsiniz.

Radmin VPN’de bir server’a girdikten sonra, oyunu açıp Multiplayer > Network kısmına gelin. Oyunu bu lobide kurarak The Battle For Middle-earth 2’yi online oynayabilirsiniz.

Gameranger

Bir diğer seçenek Gameranger. Bu uygulamanın açık ara artısı kullanım kolaylığı. Performansı Radmin VPN’e kıyasla daha zayıf olsa da Gameranger rakip bulmak ve hızlıca oyuna girme konusunda en üstünü. Gameranger‘ın kendi sitesinden uygulamayı indirip kurabilirsiniz.

Ayrıca modeminizde port-forwarding ile UDP port 16000’i açarsanız, bağlantı ve lag sorunlarınız azalır.

T3A: Online

Seçenekler arasında en zayıf performanslısı ve oyuncu sayısı en az olanı olsa da listede yer vermek istedim. BFME 2’nin online server’larının bağlandığı adresi değiştirerek, private server olan T3A: Online‘a yönlendiriyor.

Sitelerinden kullanıcı adı ve şifre alıyorsunuz. Bu şekilde online server’lara bağlanabiliyorsunuz.

Olabilecek Kurulum Hataları

Kurulum sırasında herhangi bir adım atlandığı için sıkça karşılaşılan hatalar ve çözümleri

CD Bulunamadı Hatası Çözümü

Üçüncü adımda yükleme işlemi bittikten sonra, varsayılan “Launch the Battle for Middle-earth” seçeneği ile “Finish”e tıkladıysanız. (“Quit”i seçip çıkmalısınız). Ya da diğer adımları yapmadan BFME’yi açmaya çalışıyorsanız

“Cannot locate the DVD-ROM”, “Please insert the correct DVD-ROM, select OK and restart application” tarzı hatalar alırsınız.

Bunun için diğer adımları da tamamlayarak oyunu 1.09 v3.0 patchine güncelleyin.

Exception Acces Violation Hatası Çözümü

BFME 2’yi çalıştırırken başlangıçta açılması çok uzun sürüyor, ve bekledikten sonra bir şey olmuyorsa ya da açılma ekranı gözüktükten sonra hata alıyorsanız beşinci adımı atlamışsınız demektir. Windows 10 gibi güncel Windows işletim sistemlerinde BFME 2, options.ini dosyasını kendi yaratamıyor. Bu yüzden manuel olarak bu işlemi kendiniz yapmalısınız.

Flash Player Hatası Çözümü

BFME 2 yüklerken, CD Key girip, yükleme konumunu seçtikten sonra EA Games’in kayıt ekranı geliyor. Normalde “Register Later” butonuna tıkladığımız bu aşamada, Windows 10 son güncellemeri ile beraber Flash Player’ın desteği kaldırıldığı için bir hata varmış gibi gözüküyor fakat çıkan o ekranı kapatarak devam edebilirsiniz.

Eğer bir BFME ve Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, Orta Dünya sohbetleri için sizi Discord kanalımıza davet ediyoruz: https://discord.gg/ortadunya

Ayrıca, BFME YouTube kanalına (youtube.com/@BFME) ve Orta Dünya Twitch kanalına da davetlisiniz.

Mutlaka Okuyun!

BFME Serisi 2023 Turnuvaları

BFME Serisi 2023 Turnuvaları

BFME serisi 2023 turnuvaları geliyor! The Battle for Middle-earth serisi oyunları The Battle for Middle-earth …