Cardolan

cardolan

Üçüncü Çağın 861. Yılında Arnor’un 10. Kralı Eärendur’un ölmesi ve onun oğullarının anlaşmazlığı nedeniyle ülkenin Arthedain, Cardolan ve Rhuadur adlarıyla üçe bölünmesinden sonra Arnor’un güneydoğudaki topraklarını kapsayan bir ülkedir.

Topraklarının Batı sınırında Brandywine Nehri, Doğu sınırında Hoarwell Nehri, Güneydoğu sınırında Greyflood Nehri ve Kuzey sınırında ise Ulu Doğu Yolu vardır. Fakat Cardolan mevcut sınırlarından daha fazlasını istemektedir: Arthedain’in kontrolü altında bulunan Mevsim Tepeleri.

Cardolan ve Rhuadur, içinde bir de palantir bulunan Amon Sul’un kendilerine verilmesini istiyorlardı. Çünkü Amon Sul, kendisini ele geçirenin neredeyse Kuzey’in tümünü kontrol edebilmesini sağlıyordu. Bu büyük gücü her üç ülke de arzu ediyordu. Çok geçmeden çekişmeler başlayacaktı. Savaşların daha en başlarında Rhuadur yenik düştü. Ama Cardolan ve ya Arthedain’e yenilmemişti. Daha kuzeyde beliren ve daha tehlikeli olan bir düşman, Angmar Rhuadur’u ele geçirmişti. Rhuadur insanları artık Angmar’ın ve Cadı Kral’ın birer kölesiydiler.

Üçüncü Çağın 1050 yılında, Kibirliayak Hobbitleri’nden bir grup Cardolan halkına katıldı ve bu hobbitler 1150 yılında Höyük Yaylaları’na yerleşti. Bu hobbitler her ne kadar haberleri olmasa da bir süre sonra Cardolan’ın ömrünü uzatan varlıklar olacaklardı. Çünkü Höyük Yaylalarına Cardolan halkı için evler inşa ediyorlardı ve Cardolan halkı ilerleyen zamanlarda buna çok ihtiyaç duyacaktı.

Rhuadur’un taraf değiştirmesinin ardından Cardolan ve Arthedain zor duruma düştüler. Angmar ve Rhuadur’un birleşik ordusuna tek başlarına dayanamayacaklarını anlayıp, müttefik olmaya karar verdiler. Belirli bir süre savaşı birlikte idare ettiler. Fakat çok fazla zaman geçmeden Cardolan tutunamadı ve geri çekildi.

Üçüncü Çağın 1257. Yılına gelindiğinde orklar Cardolan bölgesinde büyük sorunlara neden oldu. Orklar, hem yolları kesiyor hem de ekinlere zarar veriyorlardı. Bu nedenle çoğu Hobbit olmak üzere Cardolan halkında bir kafile tek güvenli yol olan Bree Şehri yoluna gitti.Bu olaylardan sonra, Arthedain Prensi olan Argeleb, tahta çıktığında ülkeleri birleştirme kararı almıştı. Nihayetinde, babası Malvegil öldü ve Argeleb tahta geçti. Tahta geçtiğinde ilk işi Rhuadur ve Cardolan’a elçiler göndermek oldu.

Argeleb’in mesajı The Peoples of Middle Earth Kitabında şöyle geçer;

Cardolan

“Arthedain’in meşru kralı ve Isildur’un meşru varisi olarak; siz soyu Numenor’un Ulu Krallarına dayanan Cardolan ve Rhuadur efendilerilerine, Angmar’ın karanlığına ve öfkesine karşı krallığıma katılmanızı emrediyorum.”

Argeleb’in bu mesajı üzerine Rhuadur, teklifi reddederek Angmar ordusuyla beraber Arthedain’e saldırdı. Çok şiddetli bir saldırı alan Argeleb ve ordusu yenik düştü. Argeleb Rhuadur baltalarıyla katledildi. Argeleb oğlu Arveleg, yanında Cardolan askerleri ve Liman Elfleri olduğu halde savaş meydanına geldi ve düşmanı Mevsim Tepeleri’nde mağlup etti.

Üçüncü Çağın 1409. Yılında Angmar tüm gücünü topladı ve eski Arnor topraklarına saldırdı. Rhuadur’u yeterince kullanan Angmar, ilk olarak Rhuadur topraklarını işgal etti. Rhuadur halkı katledildi ve ülke tarihe karıştı. Ardından Amon Sul’u alan Cadı Kral’ın ordusu en sonunda Cardolan’ı harap etti.

Bu saldırıdan kaçan Cardolan prensi ve halkı Höyük Yaylalarına sığındı. Cardolan’ın yeni başkenti burası olmuştu. Başkent olmasına rağmen, Höyük Yaylalarında güvende değillerdi. Fakat Cardolan’ın Dunedain insanları Yaşlı Orman’a karakollar kurdu ve orman sınırından gelmesi muhtemel saldırıları önlemiş oldu. Cardolan halkı güvendeydi.

Üçüncü Çağın 1636. Yılında Cardolan halkı arasında Büyük Veba baş gösterdi. Bu salgın hastalığı fırsat bilen Angmar; Cardolan topraklarına daha sonraları Höyüklü Kişiler adıyla bilinecek olan askerlerini gönderdi. Cardolan topraklarına giren bu askerler, gittiği her yere korku laneti beraberinde götürüyorlardı. Kısa zaman sonra Cardolan halkı iyice zayıf düşmüş, yıkılmanın eşiğine gelmişti.

Nitekim Üçüncü Çağın 1409. Yılına gelindiğinde Cardolan yıkılmıştı.

Topraklar işgal edilmiş, evler yakılmış ve Höyük Yaylaları tamamen Angmar güçlerinin eline geçmişti.

Cardolan topraklarının da Angmar’ın eline geçmesi Arthedain’i telaşlandırdı ve Arthedain Cardolan topraklarına yardım gönderdi. Höyük Yaylaları’ndaki halkın bir kısmı kurtarılmıştı. Onlar da Arthedain kralını kendi efendileri olarak saydılar ve Fornost’a gittiler. Çünkü Höyük Yaylaları’nda hala Höyüklüler vardı ve halk ikinci bir büyük saldırıdan korkuyordu.

Üçüncü Çağın 1974. Yılında Angmar tüm güçlerini toplayarak Arthedain’in başkenti Fornost’a saldırdı. Bu saldırı sonucunda Fornost düştü ve Arthedain’le birlikte Cardolan halkı da yok oldu. Bu olaydan sonra Cardolan toprakları, Aragorn II Elessar Kuzey’de Arnor’u yeniden kurup Birleşik Krallık’a dahil edene kadar ıssız bir yer olarak kaldı.

Cardolan

Cardolan kelimesi Sindarin’de “Kırmızı Tepe Diyarı” olarak geçer. Bu nedenle Cardolan ülkesi de bazen böyle zikredilirdi.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir