Çizgi Roman Özeti: Star Wars: Dark Empire #2 (6)

Sayı 2: Dünyaların Yokedicisi

a

Yazar: Tom Veitch
Çizer: Cam Kennedy
Çinileyici: Cam Kennedy
Renklendirici: Cam Kennedy
Kapak: Dave Dorman
Yayımcı: Dark Horse Comic
Yayın tarihi: 18 Şubat 1992

Geçen Hafta Ne Oldu?

Luke ve Lando’nun İmparatorluktan çaldıkları Destroyer eski İmparatorluk gezegenine düşmüş, Leia ve Han Solo ise Millennium Falcon aracılığıyla ile bir kurtarma operasyonu düzenlemişlerdir. Gezegende İmparatorluk birlikleri arasında çıkan iç savaştan ve uzay hurdacılarından kurtulduktan sonra bir fırtına meydana gelmiş ve Luke Skywalker’ı alıp götürmüştür.

Tamamı için: http://www.thewhitetree.org/starwars/dark-empire/

Star Wars: Dark Empire #2 (6) Özeti

Soocha’nın beşinci ayının yörüngesinde bir Empire Destroyer ve isyancı donanmasının geri kalanı durmaktadır. Destroyer ele geçirilip adı Emancipator (özgürleştiren, özgür kılan) ismi verilmiştir. Destroyerin üzerinde Amiral Ackbar, kumanda gemisi olan Defiance bulunmaktadır. Defiance’ın içinde Amiral Ackbar İsyancıların lideri Mon Mothma ile kaygılandırıcı bir görüşme yapmaktadır. Amiral, isyancı liderine savaş halinde olan İmparatorluk birliklerinin galaksinin yaşam olmayan bölgelerinde kaybolduğundan bahsetmektedir. Asilerin lideri olan Mon Mothma da rahatsız edici bilgiler almıştır. Bir karanlık taraf kullanıcısı ortaya çıkmıştır ve iç savaşın içinde olan İmparatorluk güçlerini birleştirmektedir. İmparatorluk İsyancılara ve isyana destek veren gezegenlere büyük bir saldırı akını başlatmak için korkunç teknolojiler ve birliklerini toplamaktadır. Amiral raporunu bitirip Luke’dan haber olup olmadığı sorar. İsyancı lideri bir kurtarma operasyonu olduğunu fakat radyo frekanslarının kapalı olduğundan sonuçlarını bilemediklerini belirtmektedir ki Millennium Falcon tam o sırada isyancı donanmasına geri dönmüştür.

Han Solo direk olarak Pınnacle üstündeki hangar 1’e inişe geçer. Pinnecth ayındaki kanyonlar İsyancılar tarafından kazılarak hangarlara dönüştürülmüştür. Millennium Falcon’a Ixlls olarak da bilinen yarasayı andıran uçan bir yaratık kılavuzluk etmektedir. Mon Mothma ve İsyanın generalleri Millennium Falcon’u karşılarlar. Leia karanlık tarafın bir fırtına ile Luke’u esir aldığını belirtir. Mon Mothma bu fırtınanın bir ilk olmadığını belirtir ve tüm kurmaylarını acil bir toplantıya çağırır.

Mon Mothma toplantıda İmparatorluğun arkasında dahi bir karanlık güç kullanıcısının olduğundan ve şuanda karanlık güç kullanıcısının işin başında olduğunu belirten nedenler sunmaktadır. İsyancılar dikkatini İmparatorluğun içerisindeki iç savaşa vermişken galaksinin çekirdeğinden büyük bir İmparatorluk donanması yola çıkmıştır bile. İmparatorluk büyük savaş donanmasının gelişini gizlemek, dikkatleri başka bir yöne çekmek için kendi içinde bir iç savaş başlatmıştır. Mon Mothma özellikle amiral Ackbar’ı endişelendiren bir başka haber daha vermiştir. İsyancıların gözetleme droidleri korkunç makinelerin varlıklarından söz etmektedirler: Her şeyi yok edebilecek olan Devastator of Worlds (dünyaların yokedicileri). Mon Mothma ve kurmayları toplantı halindeyken bile dünya yokediciler isyancı ve isyancılara sempati duyup onlara yardım eden gezegenlere doğru ilerlemektedir..

a

Mon Mothma, Amiral Ackbar’ın gezegeni olan Mon Calamari’den görüntüler göstermektedir. İsyanın başından beri isyancı birliğinin bir parçası olan Mon Calamari yok edilmektedir. Dünya yokedicileri gezegenin yüzeyinde atmosfer altı bir uçuş sergilemekte ve silahlarından çıkan ışınlarla yollarına çıkan her şeyi yok etmektedir.

b

Amiral gezegeni ve isyancılara sempati duyan tüm gezegenlerin kurtulması için bir an önce harekete geçmeleri gerektiğini söylemektedir. Calamari halkının gezegenden ayrılıp güvenli bir su gezegenine ulaşmaları için yardım yapılmasını istemektedir. Ackbar general Lando Calrissian ve Wedge Antilles’in ele geçirip ismini Emancipator olarak değiştirdikleri Empire Destroyer ile beraber dünya yokedicilerine karşı savaşmaya yollamak ister. Lakin Lando geçen sefer kaçırdıkları Destroyer düştüğü için (1. Sayı) yanına Galaksideki en iyi pilot olan Han Solo’yu da almak istemektedir.

Han ne kadar gitmek istese de isyancı üstündeki sorumluklarından bahsedip teklifi reddetmiştir. Han’ın teklifi reddetmesinin asıl sebebi ise tüm toplantı boyunca sessiz kalan ve çok yakın bir zaman önce kardeşi kaybolan karısının yanına gidip ona destek olmaktır. Toplantıdan sonra Han Solo karısı Leia’nın yanına gider. Leia’nın canının neden bu denli sıkkın olduğunu anlar. Leia, Luke’un yaşadığını ama aynı zamanda yaşamının Leia’dan uzaklaştığını hissettiğini Han’a anlatır. Han, Luke’un herhangi bir yardım istemediğini, bu işi kendi başına yapmak zorunda olduğunu ve Luke’a inandığını belirtmiştir. Han bir Jedi’nin kararını sorgulamayacaktır.

Bu sırada…

Luke kendine gelmiştir. Ne kendisine ne de R2-D2’ya bir zarar gelmemiştir. Başka bir insan olsa nerede olduğunu anlayamayabilirdi, Mandalorian çeliğinden bir zindanda tutuluyorlardı. Lakin Luke Skywalker usta bir jedi, usta bir güç kullanıcısıydı. Gücün gözlerinden hiçbir şey saklanamazdı. Luke Güç’ü kullanarak İmparatorluğun zindan gemisinde olduklarını ve geminin rotasını neredeyse tamamladığını anlamıştır. Geminin rotası Pys gezegeninde son bulmaktadır.

Pys galaksinin çekirdeğinde bir gezegendir. Luke Skywalker bu gezegen için “Eğer galaksinin karanlık bir merkezi varsa, işte burası arto” terimini ile betimlemektedir. Zindan gemisi İmparatorluk filosunun arasından geçerek gezegenin yüzeyine inişe geçmiştir. Esiri almaya gelen kişiler bir Jedi ustasını bile tutabilecek olan bir enerji kafesi getirmiştir. Luke’u enerji kafesinin içinde ona garip ve güzel gelen şehrin sokaklarında taşımışlardır.

58

Luke gittikleri yöne yaklaştıkça karanlık tarafın giderek güçlendiğini hissetmektedir. Enerji kafesi büyük Kara kalenin kapısa geldiğinde ise Luke zihinde alaycı bir kahkaha duyar. Bir zihin ona ulaşmış ve alaycı bir şekilde kahkaha atmaktadır. Jedi ustası rakibi her kim ise onu burada beklemekte olduğunu anlamıştır.

Luke’u esir alan askerler blasterlarını ona doğru doğrultmuş ve enerji kafesini devre dışı bırakmışlardı. Luke’u karanlık güç kullanıcısına götürmeye niyetlenmişlerdi. Luke zihnini gölgelemeye çalışan kahkaha atan zihin ile savaşırken güçte yoğunlaşıp ve tek bir el hareketi ile askerlerin hepsini havaya fırlatarak uzaklaştırmıştır. Luke burada olmasının tek sebebinin kendisinin burada olmayı seçtiğini söyleyerek yoluna devam etmektedir. Geride, gölgelerin içinde kalan kimseler kendi aralarında gülerken Luke Jedi sezgisi ile kara kaledeki taht odasını bulmuştur. Taht Luke’a arkası dönük bir şekilde durmaktadır. Karanlık güç kullanıcısının kimliğini konuşana kadar anlayamayacaktır.

Tahtta oturan kişi eski İmparator Palpatine’den başkası değildir. Palpatine güçte çok fazla ustalaşıp biçimsiz saf enerji olmuştur. İnsan vücudunu bu büyük gücü taşımadığında veya vücudu yok olduğunda klonu olan başka bir vücuda geçiş yapmaktadır. Palpatine oldukça şaşıran Luke’u “Genç Çırağım” olarak çağırmıştır. Yanında yer almasını ister ve aynı babasını cezbettiği gibi onuda cezbetmeye çalışır. Luke’un kararsızlığını gören İmparator Palpatine Luke’un üzerindeki baskısını arttırmıştır. Luke’a arkasını dönerek büyük camdan ona dünya yokedicilerini gösterir. Bunlar sadece ve sadece Luke Skywalker’ın komuta etmesi içindir. Luke’un içindeki kargaşayı biraz daha arttırmak için İsyancılara galaksiyi kurtarmak için yıllar verdiğini fakat İsyancıların başarısız olduğunu söylemiştir. Tam bu sırada R2-D2 kafasında ki gizli gözden Luke‘un ışın kılıcını ona vermiştir (6. Filme bakınız).

asd

Işın kılıcını elinde tutan Luke hâlâ İmparatorun sözlerini dinlemektedir. İmparator hâlâ bunun kendisinin yazgısı olduğunu babasının yerini alması gerektiğini söylemektedir. Luke İmparatorun sözlerinden etkilenmemiştir fakat içinde büyük bir çatışma yaşamaktadır. İmparatorun gücünü milyarların özgürlüğü korumak için kullanabilirdi. Lakin İmparatoru öldürse bile başka bir klon bedenin içine girebileceğini de biliyordu. İmparator Luke’a gücü kullanmakta ustalaştığını, artık kendi öfkesiyle savaşan o genç çocuk olmadığını ve karanlık tarafın gizemini öğrenerek onu hala yenebileceğini söyler. İmparatorun bu sözleri Luke’u etkilemiştir. Karanlık taraf belki de ilk defa doğruyu söylemektedir. Luke karanlık tarafla içeriden yüzleşmeli ve onun tüm gizemini öğrenmelidir. Luke ışın kılıcını elinden düşür ve İmparator Palpatine’in önünde diz çöker. Başka bir yolu yoktur. Luke Sith lordu olan İmpatorun yeni çırağı olmuştur. İmparatora galaksiyi fethetmesinde yardımcı olacak, dünya yokedicilerini komuta edecektir.

batu

Başka bir yerde…

Han günlerdir kendisini odasına kapatmış olan Leia’nın yanına gitmiştir. Galaksideki birçok gezegenin İmparatorluğa karşı birleştiği ve artık odadan çıkması gerektiği söyler fakat Leia yıkılmış bir haldedir. Leia zihninde korkunç kahkahalar duymaktadır. Luke’u kaybettiğini anlamıştır. Han’a, kardeşine yardım etmesi gerektiğini söylemiştir. Han önce itiraz etmiş fakat daha sonrasında hangara gidip Chewbacca’ya işi bittikten sonra Millennium Falcon’a yakıt yüklemesini söylemiştir. Han Millennium Falcon’u karanlık tarafın içine sürme kararı almıştır. Karanlık taraf ile bir hesabı vardır.

Gelecek Sayı : Calamari için savaş

Mutlaka Okuyun!

Marvel Sinematik Evreni’nde Ampüte Karakterler

Marvel evrenini oluşturan çoğu filmlerde bir ampütasyon sahnesi yer alıyor. Marvel Stüdyoları‘nın yöneticisi ve bütün …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir