Dönüşüm

dönüşüm kapak

Dönüşüm / The Metamorphosis / Die Verwandlung

Franz Kafka’ya ait bu ilginç ve kısa roman ilk olarak 1915 yılında yayımlanmıştır. Dava’dan sonra Kafka’nın en popüler eseridir.

Kitap; Gregor Samsa’nın stresli, yoğun ve tek düze yaşantısına bir sabah bir tür “haşere”ye dönüşmüş olarak uyanmasıyla başlamaktadır. Ailesi, çevresi ve kendi iç çelişkileri arasında ezilen bir adamın hikayesi olan bu roman değeri sonradan anlaşılan kitaplar listesindedir.
Kafka’nın toplumdan ayrı olma görüşü, toplumun değer yargılarının ve samimiyetinin sınanışı ile yapmacık ilişkilerin sorgulanışı niteliğini taşımaktadır.

Toplumun noksanlıklarını gören ve bunu kabullenemeyen bir bireyin belki de toplumun dayattığı zorunluluklara ayak uyduramaması sonucu toplumdan farklılaşma ve insanlar tarafından bir böcek gibi nitelendirilmesine göndermeler içermektedir.

İlişkilere, düzene ve samimiyete farklı bir bakış açısı sunan Dönüşüm günümüz edebiyat klasikleri arasında önemli bir yere sahiptir. Dönüşüm bir böcek olmaktan öte kendini öyle hissetmek, olduğundan farklı bir hale bürünmek, insanlar tarafından öyle gözükmek olarak düşünülmelidir.

Okuması zor, anlatımı dolaylı ve yorucu olsa da Kafka’nın edebiyat yeteneğinin zirve yaptığı kitaplardan biridir. Yazar konunun zorluğunu aslında yazımına da kazandırmıştır.

“Tek kelimeyle edebi bir çizgi roman… Edebi olarak okunmak için iyiden iyiye bir çaba sarf edilmiş olsa da daha önce karşılaşmadığımız bir edebiyat türü. Dönüşüm bize kalıcı bir ders veriyorsa o da ‘olasılıksız olanın her daim önümüzde olduğudur’. Kuper bu düşünceyi fevkalade rahatsız edici eserinin neredeyse her karesinde gerçek kılmaktadır.” Chicago Tribune

Mutlaka Okuyun!

Tolkien’den Yeni Kitap: Gondolin’in Düşüşü

Yeni Orta Dünya kitabı: Gondolin’in Düşüşü The Fall of Gondolin ismiyle çıkacak olan yeni kitap, …

Bir yorum

  1. Kısa olup anlam yoğunluğu bakımından oldukça etkileyici olan nadir kitaplardan.

    Ölmeden önce okunulması gereken kitaplar listesinin demirbaşı sayılabilecek bir kitap.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir