25 Mart Tolkien Okuma Günü

Tolkien Okuma Günü

Bugün 25 Mart Tolkien Okuma Günü

Merhabalar kıymetli takipçilerimiz bugün çok büyük bir heves, gurur ve kıvanç ile 25 Mart Tolkien Okuma Günü‘nü kutluyoruz ve bu yılın teması; “Tolkien and the mysterious. Gizem ve bilinmezliğin cazibesi hepimizi Tolkien kitaplarında dikkat çeken ortak noktadır, bu sene de tema bu yönde seçilerek Tolkien’in yaratıcılığını gizem ve bilinmezlik ile harmanlamasına atıf yapmaktadır.

Tolkien Reading Day (Tolkien Okuma Günü) Nedir?

Tolkien Vakfı‘nın 2002 yılında New York, ABD’de yer alan bir yerel gazetenin köşe yazarı olan Sean Kirst imzalı yazısından aldığı fikir ile ilk olarak 25 Mart 2003 tarihinde kutlanmasına karar kılmış olduğu Tolkien Okuma Günü her yıl Tolkien ve Orta Dünya severlerin Tolkien eserlerini okuduğu ve sahnelendirdiği bir gün olarak kutlanmaktadır.

Tolkien hayranlarını J.R.R Tolkien’in hayatını ve eserlerini tanıtmaya ve gün yüzüne çıkarmaya davet eden etkinlik, her hayranın yazarın en sevdiği eserinden bölümler okuduğu ve paylaştığı bir gündür. Özellikle okullar, müzeler ve kütüphaneler Tolkien Okuma Günü’ne özel etkinlik yapmaya çağrılır.

Neden 25 Mart derseniz; bu tarih Yüzüklerin Efendisi Sauron’un çöküşünün ve Barad-dûr’un yıkılışının tarihidir.

Neler Okuyabilir? Neler Yapabilirsiniz?

Tolkien okuma günü

25 Mart Tolkien Okuma Günü‘nde doğal olarak Tolkien‘e ait olan herhangi bir eseri okuyabilir, sahneleyebilir, sahnelenenleri izleyebilir, hikaye anlatımları, kitap okumaları ve söyleşilere katılabilirsiniz. Ana fikir edebi eserleri hatırlamak ve hatırlatmak olsa da siz gönlünüzce Orta Dünya coşkunuzu dilediğiniz gibi yaşayabilirsiniz.

Etkinliğe Katılım

Siz de etkinliğe #TolkienReadingDay etiketi ile sosyal medyada katılabilir ve Orta Dünya hayranı olduğunuzu tüm Dünya’ya gösterebilirsiniz. Ek olarak çeşitli söyleşilere gidebilir, kütüphane okuma etkinlikleri yapabilir, kitap kulüplerinde fikir paylaşımı yapabilir, genç bireylere Tolkien sevgisini aktarabilirsiniz. Unutmayın sınır sizsiniz, resim yapabilir, müzik besteleyebilir, ilüstrasyon yaratabilir, sahne performansları sergileyebilirsiniz.

Geçmiş yıllara ait Tolkien Okuma Günleri hakında buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Orta Dünya Kitapları hangi sıra ile okunmalıdır diye merak ediyorsanız videoyu izleyebilirsiniz:

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

The Lord of the Rings Rings of Power Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri Galadriel Elendi

Tolkien’in torunu Simon Tolkien, Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisine nasıl rehberlik etti?

EW dergisi, Tolkien’in torunu Simon Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinde danışman olduğunu aktardı. Christopher …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir