Tolkien’den Yeni Kitap: Gondolin’in Düşüşü

Yeni Orta Dünya kitabı: Gondolin’in Düşüşü

The Fall of Gondolin ismiyle çıkacak olan yeni kitap, Christopher Tolkien tarafından düzenlenirken, Alan Lee tarafından çizime döküldü. Geçen sene yayımlanan Beren ve Lúthien’den sonra karşımıza bir Tolkien kitabı daha çıkması hepimiz için büyük bir gelişme ve mutluluk sebebi diyebiliriz. The Fall of Gondolin ilk kez bağımsız bir baskı olarak kitap raflarında yerini alacak ve bundan önce etrafta gezinen kitap sayfaları toplanıp, tüm versiyonları ve yenilikleriyle birlikte kitaba uygulanacak.

Gondolin'in Düşüşü

Net olarak kitabın hikayesi ve konusu belli olmasa da, kitabın adı olan “Gondolin’in Düşüşü” ismini baz alırsak; büyük Elf krallığının düşüşünü ve yükselişinin anlatılacağı tahmin ediliyor. Húrin’in Çocukları, Beren ve Lúthien gibi çıkan kitaplar ile birlikte The Fall of Gondolin de Orta Dünya içinde soru işareti kalmış bazı soruların da cevabını vermiş olacak. Böylelikle Yüzüklerin Efendisi kitabıyla bir araya getirdiğimizde bazı eksikliklerin kapandığını görebiliyoruz. Tolkien Calendar’ın da (Tolkien Takvimi) kitap ile aynı zamanda yayımlacağını resmi olarak HarperCollins doğruladı.

The Fall of Gondolin’in (Gondolin’in Düşüşü) öyküsünde dünyadaki en büyük iki güç anlatılıyor. Kötülerin en kötüsü Morgoth, hikayede bizzat yok ancak kudretli ordularını kuzeydeki kalesi Angband’dan yönetiyor. Morgoth’un karşısındaysa Ulmo var, Manwe’den sonra Valar’ın en görkemlisi; Suların Efendisi; göğün altındaki tüm denizlerin, göllerin ve nehirlerin hükümdarı. Ancak Ulmo, Orta Dünya’daki Noldor’u ve yanlarındaki Hurin ile Turin Turambar’ı gizlice destekliyor.

Gondolin'in Düşüşü

Morgoth, tüm gücünü ve kaynaklarını Saklı Şehrin yerini bulabilmeye harcarken, ajanları da, Kuşatan Dağların kapladığı diyarları, Morgoth’un delip geçebilmesi adına sürekli araştırıyorlardı. Zamanla Nargothrond düştü ve böylece Noldor’un elinde kalan son kudretli kale Gondolin oldu. Maeglin‘in şehre davetsiz gelişiyle birlikte, şehir yok oluş yolunda ilerlemeye başladı. Gondolin’in güvenliğini sarsacak ilk rüzgar gelip çattı. Bir zamanlar Morgoth tarafından esir alınan Hurin, esir alışının yirmi sekizinci yılında yani 500’de serbest bırakıldı.

Başlayan savaş ve kargaşalardan sonra yavaş yavaş tüm aileler Kra  l’ın Meydanı’na çekildi. Kalan liderler ise; Turgon, Tuor, Ecthelion, Galdor, Egalmoth ve Glorfindel‘di. Gondolindrim burada son savunmasını yaptı, kurdukları barikatlar düşman tarafından dağıtıldı ve ordular Meydan’a girdi. Gothmog, Ecthelion ile çarpıştı, Ecthelion miğferindeki elması saplayarak onu yenebildi ama Gothmog’un beraberinde Kral’ın Pınarı’na düştü. Her ikisi de sularda boğuldu.

Savaş Turgon’un gururunun ne kadar anlamsız olduğunu gösterdi ve Kâhin Amnon’ın sözlerini mırıldandı:

Gondolin’ in Düşüşü, büyük olacak.

Gondolin'in Düşüşü

The Fall of Gondolin, 304 sayfadan oluşacak ve ciltli olarak yayımlanacak. Tek bir cilt olarak ve e-kitap olarak da yayınlanacak olan kitap, 30 Ağustos 2018’de satışa çıkacak. Houghton Mifflin Harcourt tarafından ABD’de yayınlanacak olan kitap, diğer ülkeler için farklı diller ile birlikte Tolkien yayıncıları tarafından basılacak ve yayınlanacak.

Kitap hakkında daha çok bilgiye sahip olmak istiyorsanız daha önce paylaştığımız “Gondolin’in Düşüşü” başlığımızı inceleyebilirsiniz.

Kitabı satın almak istiyorsanız Amazon’un buradaki mağaza sayfası üzerinden ön-sipariş vererek işleminizi yapabilirsiniz.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor

Gandalf Emekli Olmayı Düşünmüyor! (Sir Ian McKellen Çalışmaya Devam Etmek İstiyor!)

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor: Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin efsanevi oyuncusu Sir Ian McKellen, emekli …

Bir yorum

  1. Eleskirtli elestirmen

    evet isimlerden anlaşıldığı üzere uydur uydur yayınla devri gelmiş oluyor, Zartonun dönüşü, Zirtaponun gelişi, Zargananın vuruşu… bunlar ne zaman acaba. Tolkien elinde dunya haritası isimleri benzeştirerek uyarlamış, ama bir yerde stop demek lazım.

    Birde bu kitaplar ingilizce oldukları için tutuldular, o dilde bir vurgusu var bu kitapların, liseli ergenlerin Türkce tercumelerini populer etmesi ulkemizdeki ucuz hikaye okuma zevkiydi, Türkçeye cevrildigi zaman sogumuş oluyor bunlar, bayat balık tadı veriyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir