Tolkien’in notlarından derlenen Numenor’un Çöküşü 4 Ekim’de geliyor!

Tolkien’in notlarından derlenen en yeni kitabı Númenor’un Çöküşü, Alan Lee’nin enfes çizimleriyle 4 Ekim’de geliyor. TheOneRing.net’in özel haberini sizler için Türkçe’ye çevirdik.

Kısa bir not: Haberde, kitabın yayım tarihi 10 Kasım 2022 olarak yer alıyor ancak Amazon’un web sitesinde kitap ön siparişe açık görünüyor ve yayım tarihi 4 Ekim olarak yer alıyor. Bu nedenle daha güncel ve doğru olduğunu düşündüğümüz için haberde 4 Ekim 2022 tarihini kullanıyoruz.

Númenor’un Çöküşü: Yeni kitap Ekim 2022’de geliyor

Numenor'un Çöküşü

Harper Collins, Prime Video tarafından izleyicilerle buluşacak olan ve Orta Dünya’nın İkinci Çağında geçen “The Lord of the Rings: The Rings of Power” ile mükemmel bir şekilde aynı zamana denk gelen bir sonraki Tolkien yayınını duyurdu. Brian Sibley tarafından editörlüğü yapılan Númenor’un Çöküşü, İkinci Çağ’ın önemli hikayelerini kronolojik sırayla bir araya getiriyor. Tolkien evreninin bu erken dönemi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için mükemmel bir el kitabı olacağı kesin olan bu kitap, daha önce yayımlanmamış herhangi bir metin içermemekle birlikte; değerli sanatçı Alan Lee’nin yeni çizimlerini kapsayacak. Eser, The Rings of Power’ın çıkışından iki ay sonra, 4 Ekim 2022’de ciltli ve lüks baskı halinde raflardaki yerini alacak.

Harper Collins resmi basın bülteninde Númenor’un Çöküşü ile ilgili yer alan ayrıntılar ise şu şekilde:

Harper Collins, Ekim 2022’de yayımlanacak olan J.R.R.’ın Numenor’un Çöküşü kitabını gururla duyurdu. Kitabın editörlüğü yazar ve Tolkien uzmanı Brian Sibley tarafından yapılırken ünlü sanatçı Alan Lee ise çizimlerini yaptı. Dünya çapında “Harper Collins Publishers” tarafından yayımlanacak olan kitap, çok sayıda Tolkien yayımcısı tarafından başka dillerde de yayımlanacak.
J.R.R. Tolkien tarafından yazılan ve Christopher Tolkien tarafından yayımlanmak üzere özgün bir biçimde ve ustaca editörlüğü yapılmış olan İkinci Çağ olaylarına ilk kez bu kitapta tek bir cilt halinde erişebileceğiz. Bu yeni cilt ayrıca Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’i de resimleyerek Yüzüklerin Efendisi film üçlemesindeki çalışmalarıyla Akademi Ödülünü kazanan Alan Lee’nin kara kalem çizimleri ve renkli çalışmalarını da kapsayacak.

tolkien 7 numenorun çöküşü

J.R.R. Tolkien, Orta Dünya’nın İkinci Çağını en bilindik haliyle “karanlık bir çağ ve tarihinin çok fazla anlatılmadığı (ya da anlatılması gerekmediği)” bir çağ olarak tanımladı. Bu sebeple okuyucular Yüzüklerin Efendisi sayfalarında ve onun eklerinde bu çağa dair bulunan baştan çıkarıcı ufak notlarla uzun yıllar boyunca yetindiler. Ta ki Christopher Tolkien 1977’de Silmarillion’u yayımlanmak üzere sunana değin. Simarillion her ne kadar içeriğinin çoğu Orta Dünya’nın İlk Çağı ile ilgili olsa da, Númenor Ada Krallığının Yükselişi ve Çöküşü, Güç Yüzüklerinin Dövülmesi, Barad-dûr’un İnşası ve Sauron’un Yükselişi ve Elfler ve İnsanların Son İttifakı konularını içeren ve eksiksiz anlatan bir yapımdı.
1980 yılında ise Christopher Tolkien, Númenor ve Orta Dünya’nın Bitmemiş Öyküler’i ile İkinci Çağ’a dair çok daha fazla iç görü edindi ve bu kazanımlarını babası tarafından yazılmış, birçoğu taslak halinde olan çok sayıda başka hikayeyi sunduğu ve tartıştığı ustalık eseri olan 12 ciltlik Orta Dünya Tarihi ile pekiştirdi.

Günümüzde ise Yüzüklerin Efendisi’ndeki Yılların Öyküsü’nü bir başlangıç noktası olarak kullanan Brian Sibley, yayımlanmış çeşitli metinleri derleyerek Yüzüklerin Efendisi’nde anlatıldığı gibi yaşanan olayların sonunda Üçüncü Çağ’a ve Yüzük Savaşı’na yol açtığı Orta Çağ’ın İkinci Çağı’nı, ilk kez bir ciltte toplayarak bir araya getirdi.

Hobbit ilk olarak 1937’de, Yüzüklerin Efendisi ise 1954’te yayımlandı. Her biri o zamandan beri sevilen edebiyat klasikleri arasındaki yerini aldı ve 70’den fazla dile çevrilerek dünya çapında 150.000.000’den fazla satış rakamı ile uluslararası alanda en çok satanlar haline geldi. 1977’de basılan Silmarillion ise, yayımlandığı ilk yıl bir milyondan fazla sattı ve neredeyse 40 dile çevrildi.
Brian Sibley bu yeni gelişme ile ilgili olarak düşüncelerini şöyle dile getiriyor: “Kırk beş yıl önce Silmarillion’un ilk yayımından bu yana, Christopher Tolkien’in babasının Orta Dünya’daki yazılarının müthiş bir tarihini yayımlama konusundaki titiz yaklaşımı ve derin bilgeliğini büyük bir tutkuyla takip ediyorum. Númenor’un Çöküşü ile bu yetkin ve eşsiz kütüphaneye bir eser daha eklemekten dolayı onur duyuyorum. Okurların, İkinci Çağ masallarından birçok konuyu tek bir eserde bir araya getirdiğimiz bu yayında Yüzük Savaşı dramasının başlangıcı olan zengin karakter ve olaylar örgüsünü keşfedeceklerini -yahut Yüzüklerin Efendisi’nden bilenler için bu bir yeniden keşif olabilir- umuyorum.”

Alan Lee ise, “İkinci Çağ’ı daha ayrıntılı olarak keşfedebilmek ve sonunda daha aşina olduğumuz Üçüncü Çağ hikayelerine yol açan o karanlık ve kadim olaylar, ittifaklar ve felaketler hakkında daha fazla şey öğrenebilmek çok büyük bir zevk. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üzerinde çalışırken fırsatım oldukça resimleri ve tasarımları uygun bir antik dönemle, tarihin üst üste bindirilmesiyle ve bu eski hikayelerin yankılarıyla doldurmaya çalıştım. Númenor’un Çöküşü ise Orta Dünya’nın zengin tarihinde biraz daha derine inme fırsatı sunan mükemmel bir fırsat olduğunu kanıtladı” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Númenor’un Çöküşü, Harper Collins tarafından Ekim 2022’de eşzamanlı küresel yayım tarihiyle raflarda yerini alacak ve ardından dünya çapında tercüme edilerek yayımlanacak.

Orta Dünya ve Tolkien külliyatına hakim olmak için kitapları hangi sırayla okumalıyız sorusunun cevabını listelediğimiz Tolkien Kitapları Okuma Sırası videomuzu izlemeyi unutmayın!

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın! Númenor’un Çöküşü

Yüzüklerin Efendisi dizisi Rings of Power (Güç Yüzükleri) ile ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

KAYNAK: Númenor’un Çöküşü -TheOneRing.net

Mutlaka Okuyun!

Hubble’ın Görüntülediği En Uzak Yıldız Earendel’le Tanışın

Hubble Uzay Teleskobu’yla şimdiye kadar görüntülenen en uzak yıldıza NASA tarafından çok özel bir isim …

Bir yorum

  1. Kitap Türkçesi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir