Ejderhalar

 

Ejderhalar

Ejderhalar

Ejderhalar efsanevi sürüngenimsi yaratıklardır. Orta-Dünya’nın ilk çağında Karanlık Lord Melkor tarafından yaratıldılar. Onları ateşten ve kadim büyü kullanılarak meydana getirdi. Ejderler ölümsüz, güçlü ve kurnazlardı. Onların önceden Maiar olabileceği söylenir. Ejderlerin oluşturulduğu yer; Kuruyan Çalılık (Withered Heath) denilen yerdir. Orta Dünya üzerinde görülen ilk ejderlerden olan Glaurung, bütün ejderlerin babası olarak bilinir. Ona, Ulu Solucan da denilmiştir. Ejderler varlıklarını İlk, İkinci ve Üçüncü Çağ boyunca korumuşlardır ve belki daha uzun süre var olmuşlardır.

Ejderha Türleri

  • Urulóki (Urulokë): Ateş-Ejderi. Bunlar ateş püskürtebilen ejderlerdir.
    • Soğuk-Ejder(Iaurloke): Bunlar ateş püskürtemeyen ejderlerdir. İlk ejderler bu türdendir.
    • Kanatsız Ejderler: Uçamayan ejderlerdir. Ateş püskürtenleri de vardır.
    • Kanatlı Ejderler: Uçabilen ejderler olup, çoğunlukla ateş de püskürtebilen türdür.
    • Wyrm: Bacakları ve kanatları yoktur. Yılan gibi hareket ederler.( Bazen tüm ejderhalara genel olarak bu isimle hitap edilebilmektedir.) Solucan Scatha bu türdendir.

Özellikleri

Ölümsüz, kurnaz, güçlü olan bu varlıklar genellikle ince bir anlayışı paylaşırlar. Zekidirler, büyük bir fiziksel güce sahiptirler. Hazinelere karşı zaafları vardır. Ejderhalar uzun ve yavaş yaşarlar. Hipnotik bakışları vardır, buna Ejder-Büyüsü denir. Ejderha karşısındaki kişiyle konuştuğunda büyüsü etki eder ve istediği şeyi öğrenebilir ve yaptırabilir o kişiye. Ejder konuştuğunda sesi zihninizde bomba gibi patlar ve o konuşur sizinle. Ejderhalar zor bilmeceler çözmeyi severler.

Ejderhalar keskin bir koku alma yeteneğine sahiptirler. Uyurlarken bile her türlü kokunun farkında olurlar ve gözleri yarı açık uyuyabilirler. Gözleri yarı açık olduğundan davetsiz bir misafir yanlarına yaklaşacağı zaman iki kere düşünür. Bilindiği üzere ejderhalar hazine yığınının üzerinde uyurlar.

Ejderhalar, güçlü bir deriye sahiptirler. Silahlar onlara gençken etki edebilir sadece. Karın bölgeleri ise yumuşak, sümüksü ve zırhsızdır. Büyüyünce bile karın bölgeleri hassastır ve bu bölgelerden öldürülebilirler. Denir ki yalnız Mithril, ejderha derisi kadar sağlamdır ve ondan daha hafiftir. Ejderha Smaug, hazineler üzerinde uzun süre yattığından, karın bölgesinin sümüksü maddesiyle altın nesneler kaynaşmış ve alt bölgesi de zırh ile kaplı gibi dayanıklı olmuştur. Sadece küçük bir bölge korumasız kalmıştır. Cüceler ejderhalara karşı savaşta kendileri geliştirmişlerdir ve onlarla yaptıkları savaşlarda başarılı sonuçlar elde edebilmişlerdir.

Ejderha kokusu; bu ejderlerin en etkin özelliklerindendir. “Wormstench” denilen bu özellik, ejderlerin bir sis gibi, buhar şeklinde koku yaymasıdır. Bu koku insanları, elfleri dehşete düşürür, zihinlerini bulandırır ve o kişiyi adeta kör eder. Ancak bu koku dalgası belirsizdir, görülmez. Bilindiği üzere Glaurung ve Smaug da koku vardı. Hatta Smaug yok edildikten sonra bile koku uzunca süre Erebor salonlarından çıkmamıştır.

Ejderha alevleri Güç Yüzüklerini, eritebilecek kadar güçlüdür. Cücelerin yüzükleri böyle yok edilmiştir. Tek Yüzük’e gelecek olursak onu Kara Ancalagon’un bile yok edemeyeceği söylenir.

Soğuk-Ejderler

 

“Şimdi en az kuvvetli ejderhalar, henüz insanların efsanevi günleri gelmemişken; doğanın soğuk sürüngenleri ve yılanları gelmişti. Birçoğunun kanatları vardı, son derece yüksek sesle ve hızla gidiyorlardı…

Turambar ve Foalókë -The History of Middle-earth vol. II-The Book of Lost Tales II

Daha küçük ejderlerdir. Ateş püskürtme yeteneğinden yoksundular. Yaratılan ilk ejderlerdir. Melkor onları ilk çağdaki savaşlarda kullanmıştır. Öfke Savaşı’ndan sonra bazıları kaçmayı başarmış ve kuzeyde Gri Dağlar civarında varlık göstermişlerdir.

İkinci ve üçüncü çağlar boyunca sorunlara neden olmuşlar. Üçüncü Çağ’ın 2859 yılında Kral 1. Dain ve onun ikinci oğlu Fror Gri Dağların kapılarında Soğuk Ejderler tarafından katledildiler. Soğuk Ejderler daha çok kendilerinden korkan birimleri katlederler. Korkuyu çok çabuk hissederler. Cüceler ile yaptığı savaşlar sonucu Cüceler buradan taşınıp Erebor, Demir Dağlar’ı yurt edinmiştir.

Bu ejderhaların, kanatlı olanları olmasına rağmen ateş nefesleri olmadığından, Glaurung ‘un gelişiyle o Ejderlerin Atası kabul edildi. Bu ejderhalar da güçlü yapılıdır ve diğer ejderha özelliklerine sahiptir.

Ateş-Ejderleri

 

“…Ama en kuvvetlileri(ejderhaların) olanlar sıcak, çok ağır ve yavaş ilerliyorlardı. Ve bazıları alev çıkarıyordu ve ateş dillerini ve onların zırhlarını yalıyordu…

Turambar ve Foalókë -The History of Middle-earth vol. II-The Book of Lost Tales II”

En güçlü ejderlerdir. Ateş püskürtebilirler. Kara Ancalon, Glaurung ve Smaug bu türdendir. Glaurung ilk Ateş-Nefesli ejderhadır. Smaug son gerçek güçlü ejderhadır.

Uzun-Solucan

 

Bu tip ejderhalar, Orta Dünya’nın kuzey bölgelerinde bulunur. Bunların en ünlüsü Ered Mithrin de yaşamış olan Scatha’dır. Gri Dağlar’da birçok cüce, insan avlamış ve büyük hazine biriktirmiştir. Éothéod tarafından yok edilmiştir.

Bu tür ejderlerin bacakları genelde yoktur ve sürünerek ilerlerler. Ama ejderha özelliklerine sahiptirler. Bazen de bu tip ejderhaların bacakları olmasına rağmen vücudu çok uzun olduğundan böyle denilir.

Bir de were-worms denilen, Hobbit‘te bahsi geçenler vardır. Ama bunlar tam olarak nedir bilinmez. Bazen kum solucanı denir.

Özel Ejderhalar

 

Glaurung

Ejderlerin babası. Turin Turambar tarafından yok edildi. İlk Uruloki’dir. Angband’ın ilk ateş püskürtebilen ejderidir. 4 bacağa sahip, ateş püskürtebilen fakat uçamayan bir ejderdir.

ejderhalar

Ancalagon

ejderhalar

Orta Dünya’nın en büyük ejderidir. İlk Çağ’da Morgoth tarafından oluşturulmuştur. Uçan Ejderler arasında en güçlüsüdür. Öfke Savaşı sırasında Morgoth’un ordularına Valar karşısında kumandanlık etmiştir. Angband’dan dışarıya Valar ordularını yok etmesi için Morgoth tarafından gönderilmiştir. Bu yüzden güçlü ejder Ancalagon’un vahşetleri yüzünden Valar geri çekilmek zounda kalmıştır. Fakat Yarı Elf Earendil, Vingilot adlı gemisiyle uçarak gelmiş ve Ancalagon ile savaşmıştır. Zafer Earendilin olur. Onun düşüşüyle Thangorodrim dağları yıkılır. Ejderin ölümü Morgoth’un yenilişindeki en büyük sebeptir. Ancalagon, Güneş sevmeyen bir ejderdir. Güneşi görünce uzaklaşırmış.

Gandalf’ın dediklerine göre de Ancalagon’un ateşi Orta Dünya’daki bütün Ejderlerin ateşinden daha da sıcak imiş. Onun ateşi Güç Yüzüklerini çok rahat bir şekilde eritecek düzeydeymiş. Fakat gene Tek Yüzük’ü yok edemezmiş.Earendil ile savaşları sonucunda kendisi yenilmiş yenilmesine de normale göre Ancalagon onu alabilecek düzeydeymiş. Fakat havada yapılan bu savaş ve Earendil ile gemisinin küçük olup etrafında hep dönüp durması, Kartalların yardımı ile de Earendil bu savaşı kazanmıştır. En sonunda Earendil onun kanatlarını kesip düşmesini sağlamıştır. Bu gibi dengesiz savaşlar Orta Dünya zamanı boyunca olmuştur. Buna en iyi örnek Gandalf’ın çağlar sonra savaşacağı Moria’daki Balrog ile yapacağı savaştır.

Scatha

Scatha büyük solucan şeklindeki ejderdir. Gri Dağlar’da bulunan güçlü Ejderdir. Frumgar’ın oğlu Eotheod tarafından 2000’li yıllarda öldürüldü. Onun sakladığı hazineler oldukça fazla ve zengindi. Bu yüzden Eotheod ve Cüceler arasında savaş çıktı. İlerki zamanlarda bazı hazineleri Genç Eorl, güneydeki Rohan’a getirdi. Getirdiği arasında da bir boru vardı. Bu boruyu Eowyn, Merry’e Yüzük Savaşları sonrasında verdi.

Smaug

ejderhalar

Orta Dünya’daki en son ve büyük Ejderdir. Esgaroth’lu Ozan tarafından öldürüldü. Uçan bir Uruloke idi.

Orta Dünya’nın diğer ejderleri Gondolin’in düşüşünde bulunuyorlardı. Üçüncü Çağ’ın sonlarında ise Ejderler daha çok Ered Mithrin bölgesinde bulunuyorlardı.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir