Elros

Elros

Irk: Yarıelf
Dil: Adûnaic, Sindarin ve Quenya
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Numenorlu- Elros Hanedanı
Ebeveynleri: Eärendil ve Elwing
Kardeşi: Elrond
Çocukları: Vardamir, Tindómiel, Manwendil ve Atanalcar
Doğum Tarihi: 1.Çağ 532
Ölüm Tarihi: 2.Çağ 442
İkamet Ettiği Yerler: Sirion Limanları, Numenor
Diğer İsimler: Tar-Minyatur
Taşıdığı Ünvanlar: Numenor Kralı

Elros

Elros

Yıldızköpüğü diye çağırılır. Numenor’un ilk kralıdır. Elros, Elrond’un ikiz kardeşiydi ve ikisi de İlk Çağ’ın bitişinden 58 yıl önce doğdular. İlk Çağ hakkında pek bir kronolojik bilgi yoktur fakat 532 yılında doğdukları düşünülmektedir. Orta-Dünya’nın batı sahilindeki Beleriand içinde Sirion nehrinde yaşadılar.

İki kardeş Earendil ve Elwing in çocuklarıydı. Earendil yarı-elfti (annesi Idril elf, babası Tuor insandı). Elwing’in annesi elf Nimloth, babası Dior-Beren’in oğlu (insan) ve Luthien’in kızı (maia ve elf). Elrond ve Elros’tan itibaren soyu hem elf hem de insanlardan gelenler yarı-elf sayıldı yani Peredhil. Elros ile Elrond, Edain’in üç hanedanı soyundan geliyordu ama Eldar ve Maiar kanlarına da sahiptiler; çünkü Gondolin’li Idril ve Melian kızı Luthien onların ataları arasındaydı.

Aslında Valar, İnsanoğluna Iluvatar tarafından verilen ölüm armağanını ellerinden alamazdı ama yarı elf olayında Iluvatar, Valar’a durumu yargılayıp değiştirme hakkını vermişti; ve Valar da Earendil’in oğullarının kendi kaderlerini kendilerinin seçmesini hükmetti. Earendil, Elwing ve Elrond ilkdoğanlarla birlikte kalmayı seçti ve onlara ilk doğanların yaşamları ihsan edildi. İnsanların kralı olmayı seçen Elros’a ise çok uzun bir yaşam bahşedildi.

538 yılında, Feanor’un çocukları Elwing’in sahipliğinde olan Silmarilleri çalmayı denediler ve birçok elf öldürüldü. Elros ve Elrond o zamanlar çocuktu ve Feanor’un oğlu Maglor onların hayatlarını bağışladı. Bir hikayeye göre Maglor’un ikisini de besleyip büyüttüğü söylenir, başka bir hikayede ise bir şelalenin arkasında bulunan mağarada oyun oynarken bulundukları söylenir.

Elwing Silmaril’i alarak kaçtı ve Earendil’i buldu. Çocuklarından kaybolmalarından ümitlerini kesmişlerdi ve öldürülmelerinden korkuyorlardı. Orta-Dünya’ya dönmediler fakat onun yerine Ölümsüz Topraklar’a yelken açarak Valar’a, Morgoth’a karşı yardıma gitti. Birinci çağın sonunda Valar Morgoth’u yenmişti.

Valar, Morgoth’a karşı elflerle yan yana savaşmış olan insanlar için bir ev olarak Numenor adasını yarattı. Elros Numenor’un ilk kralı olarak seçildi ve ”ilk yönetici” anlamına gelen Tar-Minyatur olarak anılmaya başlandı. Elros ve onun insanları ikinci çağın 32. yılında Numenor’a yelken açtılar. Kral olduğunda 90 yaşındaydı. Armenelos şehrini buldu ve oraya kule ve hisar dikti. Elros Orta-Dünya’dan Numenor’a bazı aile yadigarlarını getirdi; Barahir’in yüzüğü, Bregor’un yayı, Dramborleg-Tuor’un baltası ve Aranruth-Thingol’un kılıcı.

Elros

4 tane çocuğa sahip oldu, en yaşlıları ve varisi Vardamir Nolimon 61 yılında doğdu, kızları ise en büyükleri Tindomiel olmak üzere kardeşleri Manwendil ve Atanalcar.

Valar tarafından Numenor insanlarına oldukça uzun bir hayat bahşedilmişti ölümlü olmalarına rağmen. Elros tüm Numenorlular arasında en uzun süre yaşayan oldu, 410 yıl boyunca Numenor’u yönetti ve 442’de 500 yaşında öldü. Onun soyundan gelen Kral ve Kraliçeler 3287 yıl boyunca hüküm sürdüler ta ki son kral olan Ar-Pharazon’un bazı hareketlerinin sonucuna kadar. Bir grup sadıklar, Elros’un torunu olan Elendil tarafından Numenordan kaçırıldı. Elendil ve onun oğulları Isildur ve Anarion Orta-Dünyada Arnor ve Gondor krallıklarını kurdular.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Tulkas

“Böylece, öfkesi güçlü bir rüzgar gibi eserek önündeki bulut ve karanlığı dağıtan Güçlü Tulkas geldi.” …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir