Eomund

Eomund

Irk: İnsan
Dil: Rohirric
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Rohirrim- Eorl Hanedanı
Çocukları: Eomer, Eowyn
Doğum Tarihi: Bilinmiyor
Ölüm Tarihi: 3.Çağ 3002
İkamet Ettiği Yerler: Aldburg
Taşıdığı Ünvanlar: Yurt’un Birinci Başkumandanı, Aldburg Lordu

Eomund’un Öyküsü

Doğum tarihi hakkında kesin bir bilgi olmayan Eomund, Kral Brego’nun 3. Erkek çocuğu olan Eofor’un soyundan gelmektedir. Eofor’un anlamı Eski İngilizce’de “yabandomuzu ’dur” (Kral Brego’nun Eofor’dan büyük 2 oğlunun adları ise Baldor ve Aldor’dur. Baldor Ölülerin yolunu tutmuş ve bir daha onu gören olmamıştır. Aldor ise Brego’dan sonra Kral olmuştur.)

3. Çağ 2989’da Theodwyn ile evlenmiştir. Theodwyn Thengel’in kızı Theoden’in de kız kardeşidir. Çiftin 2991’de Eomer ve 2995 yılında ise Eowyn adında 2 çocuğu doğmuştur. Eomund isminin anlamı; “eoh=at” ve ”mund=Koruyucu” anlamına gelmektedir.

eomund

Eomund ve ailesi Doğuağıl’daki Aldburg yerleşkesinde yaşamaktaydılar. Eomund Yurt Komutanlarından biriydi ve Rohan’ın doğu topraklarını korumak ile görevliydi. Görev başındayken başlıca kaygısı Halkını ve atlarını ork akıncılarından korumak olmuştur.

Ölümü

Eomund cesur ve korkusuz bir askerdi ancak bu cesurluk ona yersiz bir güven duygusu vermişti. Sık sık dikkatsiz davranıyordu (askeri anlamda) 3002 yılında yine ork akıncılarını takip etmiş/kovalamıştır onun bu davranışını bilen orklar onu Emyn Muil’de pusuya düşürmüş onu ve bütün askerlerini katletmiştir.

Eomund

Eomund’un ölümünü ardından, karısı Theodwyn de hastalanarak yaşama veda etti. Çocuk yaşlarda acı kayıplar yaşayan Eomer ve Eowyn ise amcaları, Kral Theoden tarafından bakıldı. Daha sonraki yıllarda, Eomer Yurt’un 3. Başkumandanı, Theoden oğlu Theodred’in Isen Geçitleri Muharebesi’nde ölmesiyle 2. Başkumandanı ve Pelennor Çayırları savaşında Kral Theoden’in ölmesiyle Yurt’un Kralı olacaktı. Eowyn ise yıllarca hasta Theoden’e bakmak zorunda kalacak ve Yüzük savaşları bittiğinde Gondor vekilharcı Faramir ile evlenip Ithilien’de yaşayacaktı.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Philippa Boyens ile The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) Röportajı

TheOneRing, The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) animasyon filminin yapımcılarından Philippa Boyens ile gerçekleştirdikleri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir