Esgaroth

 

 

Esgaroth

İçindekiler

Esgaroth

Uzungöl’de yaşayan insanların kasabasıdır. Bir gölün üstüne inşa edilmiştir bu nedenle göl kasabası olarak da bilinir. Kasaba gölün üzerine inşa edilmiş olmasına rağmen evlerin altlarındaki tahta parçalar sayesinde evler ayakta durmaktadır. Kasabanın tam ortasından bir nehir geçer, bu nehir kasabayı batı ve doğu tarafı olarak ikiye böler. Batı ve doğu tarafı arasında geçiş ise bir köprü sayesinde gerçekleşir.

Saldırılara karşı göldeki suyu savunma olarak kullanıyordu, aynı zamanda kent Yalnız Dağ ve Dale bölgeleri arasına inşa edilmişti bu sayede iki taraftan da gelebilecek saldırılara karşı önceden önlem alınabilirdi.

Gölkent’teki bütün binalar tahtadan yapılmadır. Kasabanın en iyi evleri pazar yerinin etrafında bulunur. Bu evlerde göle inmek için merdivenler bulunur.

Esgaroth insanları, Westron dilini konuşurdu ama içlerinden bazıları Rohirrim’in dili olan Rohirric’i de konuşabilirdi.

Esgaroth, ilk inşa edildiğinde oldukça büyük bir kasabaydı. Ama zamanla evlerin bazıları yıkıldı ve kasaba küçülmeye başladı. Yıkılan evlerin tahta parçaları Esgaroth’un inşa edildiği gölde veya nehirde görülebilirdi. Ama evlerin yıkılmasına hatta Smaug’un kasaba yakınlarında ortaya çıkmış olmasına rağmen insanlar burayı terk etmedi.

Esgaroth’taki insanlar, Kuyutorman elfleriyle yiyecek ve içecek ticareti yapardı. Elfler, Kuyutorman’ın içinden geçen nehirden, Gölkent’e bir sal yollardı. Esgaroth’taki insanlarda elflere istediklerini verir ve bunun karşılığında bazen para, bazen de yiyecek veya içecek alırdı. Elfler, Kuyutorman’da hiç asma olmamasına rağmen şarabı çok severdi ve genellikle şarap isteğinde bulunurdu.

Bilbo Baggins ve cüceler, elflerin krallığından boş fıçıların içinde kaçarken Esgaroth’un yakınlarındaki bir sahile sürüklenmişlerdi. Sahil boyunca yürüyerek Gölkent’e vardıklarında onları gören belediye başkanı kasabaya Dağın Altındaki Kral’ın döndüğünü söylemişti.

Kral altındaki dağların
Kralı oyulmuş taşın
Efendisi gümüş pınarların
Gelecektir gerisin geri!

İşte tacı giyilecek
Gürleyecek bir daha
Salonları altında ölecek
Eşlik etmeye yine eskinin şarkılarına

Ormanlar dağlarda dalgalanacak
Ve otlar güneşin altında uzanan
Serveti pınarlardan fışkıracak
Ve nehirler akacak altından

Keyifle akacak dereler
Göller parıldayıp yanacak
Tüm kederler sönecek ve tabii üzüntüler
Dağ-kral’ın dönüşüyle!

Cücelerin kasabaya gelişi kasaba halkında çok büyük bir heyecana sebep oldu. İnsanlar cücelerin tekrar Yalnız Dağ’a yerleşeceğini ve Smaug’un gölgesinden onları kurtaracağını düşünmeye başladı. Cüceler Esgaroth’ta oldukça büyük bir evde kaldılar ve yiyecek, kıyafet ihtiyaçları kasaba tarafından karşılandı.

Bir süre sonra Smaug Yalnız Dağ’da tekrar görüldü ve yeni hedefi olarak Esgaroth’u seçti. Ejderha ilk kez Bard tarafından görüldü, onun ataları Smaug Dale’i yok ettiğinde Esgaroth’a kaçmıştı. Smaug’un Esgaroth’u yok etmeye niyetli olduğunu gören Ozan, Esgaorth’taki kasaba halkına bunu haber verdi ve kasabadakiler fıçıları sularla doldurdu, silahlarını kuşandı. Smaug evleri ateşe verdi ve belediye binasını yerle bir etti. İnsanlar göle atlayarak veya bir kayık bularak kaçmaya başladı. Bunlar olurken bir ardıçkuşu Ozan’a Smaug’un zayıf noktasını söyledi ve Ozan kara okunu kullanarak Smaug’u vurdu ve Smaug öldü ama öldüğünde Esgaroth’un üzerine düştü ve kasabanın çok büyük bir kısmı yok oldu.

Esgaroth

Ejderha bir kez daha her seferinden de çok alçalarak saldırdı ve o dönüp aşağı dalarken kamı ay ışığındaki bir beyazlık gibi parladı ve o anda muazzam yay boşaldı ve kara ok telden zıpkın gibi fırladı ve doğruca ön ayağın iyice açıldığı sol göğüsteki çukura gitti. İçeri daldı ve gözden kayboldu, ucu, gövdesi ve tüyü; uçuşu pek şiddetliydi. İnsanı sağır edecek, ağaçları devirecek ve taşı çatlatacak bir feryatla Smaug havada kanlar fışkırtarak vurdu, ters döndü ve yıkıntılara çarptı.

Tüm kasabanın üzerine düşmüştü. Ve bu Smaug’un ve Esgaroth’un sonuydu, ama Ozan’ın değil.

Beş Ordular Savaşı’ndan sonra, Ozan ejderhanın hazinesinin bir kısmını Gölkent’in belediye başkanına kasabadaki hasar sebebiyle vermek istedi ama belediye başkanı aç gözlülük yaparak altınlarla beraber kaçtı ve yoksulluk içerisinde öldü. Yeni belediye başkanı çok daha iyi bir adamdı, kasabayı eski bölgesinin biraz daha kuzey kısmına inşa ettirdi. Bu sefer kasaba savunmasını daha iyi bir şekilde inşa etmişti ve saldırılara karşı hazırlıklı olmak için askeri güç olarak da gelişmişti.

Dale bölgesi, Yüzük Savaşı sırasında Ozan’ın torunu Brand tarafından yönetiliyordu ve Brand, Esgaroth’u genişleterek daha büyük bir kasaba haline getirdi.

Esgaroth

Etimoloji

Esgaroth aynı zamanda Göl Kasabası olarak da bilinirdi.

Esgar “sazlık” anlamına geliyordu, oth ise “göl” olarak biliniyordu.

Kaynakça
Hobbit; İthaki Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir