Finarfin

Finarfin

Finarfin Künye:

Irk: Elf
Dil: Quenya
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Noldorin- Finwe Hanedanı
Ebeveynleri: Kral Finwe ve Vanya Indis
Kardeşleri: Feanor, Findis, Fingolfin ve Írimë
Eşi ve Çocukları: Earwen; Finrod, Angrod, Aegnor, Orodreth ve Galadriel
Doğum Tarihi: Ağaçların 1230. Yılı
Hüküm Yılları: Ağaçların 1495. Yılından beri Tirion’daki Noldorin’in kralıdır.
İkamet Ettiği Yerler: Tirion
Diğer İsimler: Arafinwe, Ingoldo
Taşıdığı Ünvanlar: Noldor’un Yüce Kralı

Finarfin Kimdir?

Finarfin İki Ağaç’ın Yılları sırasında 1230 yılında Valinor’da doğmuştu. Babası Yüce Noldor Kralı Finwe idi. Annesi ise tüm elflerin Yüce Kralı Ingwe’nin akrabası Güzel İndis’ti ve bir Vanya’ydı. Finwe’nin beş çocuğundan en gencidir. Kardeşleri Cesur Fingolfin, Findis ve Irime’ydi. Ayrıca Finwe’nin ilk eşi Serinde Miriel’den olan, Noldor Halkına büyük keder getiren Silmarillerin Yapıcısı Becerikli Feanor’un üvey kardeşiydi.

Dil ve el becerilerinde en kudretlileri Feanor’du, ruhu bir alev gibi yanıyordu. Fingolfin en güçlü, en metin ve cesur olanıydı. Finarfin ise en iyi, yüreği en bilge olandı…

Güneşin ilk yükselişinden yaklaşık iki bin yıl önce Finarfin, Valinor’daki Teleri’nin Kralı olan Olwe’nin kızı Alqualondeli Earwen ile evlendi. Bu evlilikten beş çocukları oldu; gelecekte Felagund adını alacak olan Finrod, Orodreth, Angrod, Aegnor ve Finwe’nin soyunun en güzeli olan Galadriel’di. Finarfin’in annesi bir Vanya’ydı. Finarfin onun sarı, açık renkli saçlarını miras almıştı ve bunu daha sonra çocuklarına da aktarmıştı. Bu yüzden diğer bütün Noldor kuzguni siyah saçlara sahipken, Finarfin’in Evi hanedanından elfler akrabaları arasında eşsizdi.

Finarfin’in oğulları Sadık Finrod, Orodreth, Angrod ve Aegnor’du. Bu dörtlü Fingolfin’in oğulları ile kardeşçesine dosttular. Bir de kız kardeşleri vardı; Galadriel, Finwe’nin soyunun en güzeli, saçları Laurelin’in parıltısını bir ağ içinde yakalamışçasına altın gibi parlıyordu…

Noldor’un İsyanı

Yüzyıllar sonra , Melkor iki ağacı yok etti, Finarfin’in babası Finwe’yi katletti ve Feanor’un Silmarilleri’ni çaldı. Öfkeli Feanor, Noldor’un Tuna üzerindeki şehri Tirion’a geldi bir konuşma yaparak soyundan birçoğunu Silmariller’i geri alıp Morgoth’u bozguna uğratmak için Valinor’dan ayrılıp Orta Dünya’ya gitmeye ikna etti. Feanor çok karizmatik ve etkileyici bir konuşmacıydı. Sözleri dinleyenlerin kalplerine işliyor, onları harekete geçmek için yüreklendiriyordu. İradesi daha düşük olanların kalplerini fethediyordu… Orada durup uzun süre Valar aleyhinde konuştu. Onların Eldar’dan korktuklarını, Orta Dünya topraklarını Atani’ye bıraktıklarını ve onları Valinor’da esir ettiklerini iddia etti. Sözleri Melkor’un sözlerine benziyordu; fakat Fingolfin ve Finarfin bilgece davranıyor, onu takip etmek istemiyor, ona karşı konuşuyorlardı, ama sonunda çocuklarının isteklerine dayanamayıp üvey kardeşlerinin peşinden gittiler. Ayrıca Fingolfin Valar’ın huzurunda ettiği yemini unutmamıştı:

“Kan bağıyla üvey, yürek bağıyla öz kardeş olacağım. Sen yolu göstereceksin ben de izleyeceğim. Hiçbir keder bizi ayırmasın.”
“Seni duydum,” dedi Feanor. “Öyle olsun…” Ama ikisi de sözlerinin taşıyacağı anlamı bilmiyorlardı…

Kardeşini izleyeceğine Manwe ve Varda’nın huzurunda söz vermişti. Buna rağmen Feanor’un davasını desteklemekten çok çocukları gitmek istediği için gidiyordu.

Fingolfin ve oğlu Turgon Feanor’a karşı konuştular, keskin sözcükler uyandı ve öfke kılıçların sırtlarına dek yaklaştı. Ama Finarfin adeti olduğu üzere yumuşak konuştu, Noldor’u sakinleştirmeye, bekleyip yapılacak ve yapılamayacak işleri düşünüp taşınmaya ikna etmeye çalıştı. Fakat bu çabasında başarılı olduğu söylenemezdi.

Ve O (Fingolfin) bilgeliğine rağmen onlarla gidiyordu, çünkü oğlu Fingon çok ısrar etmişti, çünkü ne gitmeye can atan halkından ayrılmak, ne de onları Feanor’un ihtiyatsız düşüncelerine terk etmek istiyordu. Ne de Manwe’nin huzurunda ettiği yemini unutmuştu. Finarfin de O’nunla aynı nedenlerden dolayı gidiyordu ama bu gidişe çok daha gönülsüzdü. Finarfin, Finrod ve Noldor asillerinin çoğu en geriden geliyordu, sık sık arkalarına dönüp güzel şehirlerine bakıyorlardı.

Mandos’un Laneti

Finarfin mandos'un laneti

Noldur’un çoğu, Feanor’un grubunun öncülüğünde Fingolfin ve Finarfin’i izliyordu. Birçoğu Teleri sahillerindeki Akrabakıyımı’na katılmadı veya gerçekleri uzun süre öğrenemedi. Sonunda Araman sahillerine ulaştıklarında Mandos ortaya çıktı ve Noldor’un yazgısını açıkladı:

“Sayısız gözyaşı dökeceksiniz ve Valar Valinor’u size karşı kapatacak ve sizi dışarıda bırakacak, böylece ağıtınızın yankısı bile dağları aşamayacak. Valar’ın gazabı Batı’dan Doğu’nun en ucuna dek Feanor Hanedanı üzerine yayılacak, onları izleyenlerin de üzerlerine yayılacak. Yeminleri onları sürükleyecek, onlara ihanet edecek, izlemeye ant içtikleri hazineler asla ele geçirilemeyecek. İyi başlayan her şey kötü bitecek. Akrabanın akrabaya ihanetiyle, ihanete uğrama korkusu doğacak. Onlar sonsuza dek mahrum edilenler olacak.”

“Siz haksız bir şekilde akrabalarınızın kanını döktünüz, Aman Toprakları’nı lekelediniz. Kana karşı kan vereceksiniz ve Aman’ın ötesinde ölümün gölgesinde yaşayacaksınız. Bunun için Eru sizin Ea’da ölmemenize karar verdi; ve hiçbir hastalık sizi ele geçiremeyecek ama katledilebilirsiniz ve katledileceksiniz; silahla, işkenceyle ve kederle; sonra yurtsuz ruhlarınız Mandos’a gelecek. Orada bedenlerinizi özleyerek bekleyeceksiniz ve katlettikleriniz gelip sizin için yalvarırlarsa biraz merhamet bulabileceksiniz. Orta Dünya’da kalıp Mandos’a dönmeyenler, büyük bir yük taşıyormuşçasına bitkinleşecekler, gittikçe solacaklar ve arkalarından gelecek olan daha genç ırkın önünde pişmanlık gölgeleri olacaklar. Valar konuştu.”

Finarfin’in Geri Dönüşü

Finarfin

Finarfin bu kehaneti duyduğunda dehşete düştü ve zaten geri dönmeyi düşündüğünden yolculuktan vazgeçti; çünkü Akrabakıyımından sonra karısı ve küçük bir grup Noldor Alqualonde’de kalmıştı. Bu yüzden halkının bir kısmıyla Valinor’a geri döndü, ve orada Valar tarafından bağışlandı. Orada kalan Noldor’un Yüce Kralı oldu ve Tuna üzerindeki şehri Tirion’a geri döndü. Finarfin Ölümsüz Diyarlar’dan ayrılıp Mandos’un hükmü altına girmeyen birkaç elften biriydi.

O anda Finarfin ilerlemekten vazgeçerek, kedere boğulmuş ve Feanor Hanedanı’na karşı acıyla dolmuş olarak geri döndü. Çünkü Alqualonde’li Olwe (Teleri Elfi) ile akrabaydı; halkının çoğuda üzüntü içinde, onun adımlarını izleyerek, gece boyunca parlayan Tuna’nın üzerindeki Mindon’un uzak ışığını bir kez daha görene dek onunla birlikte yürüdü. Ve sonunda Valinor’a vardılar. Orada Valar onları bağışladı ve Finarfin Kutlu Diyar’da kalan Noldor’u yönetmek için görevlendirildi, ama oğulları onunla birlikte değildi; çünkü Fingolfin’in oğullarını terk etmek istememişlerdi, akrabalık bağlarının Feanor’un iradesini zorlayışını hissederek ve Valar’ın yazgısıyla yüzleşmenin korkusunu hissederek, çünkü Akrabakıyımı’nda suçsuz değillerdi.

Finarfin İsminin Etimolojisi

Finarfin’in adı babası Finwe’nin adından gelmektedir. Finwe’nin tam adı Arafinwe idi ve Finarfin de Arafinwe’nin Sindar formudur. Arafinwe,”Soylu Finwe” anlamına gelmektedir. “Ara” Quenya’da soylu, asil gibi anlamlara gelir.

Kaynakça
Silmarillion; İthaki Yayınları

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi (The Rings of Power 1. Sezon)

5 yıl süren uzun bekleyiş sona erdi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 1. sezonunun ilk …

Bir yorum

  1. Yazıdan Bahsedenler Galadriel - Orta Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir