Fingon

 

Fingon

Künye:

Irk: Elf
Cinsiyeti: Erkek
Doğum Tarihi: Ağaçların Çağı, tarih bilinmiyor(tahmini 1280)
Ölüm Tarihi: 1.Çağ, 472 yılı
İkamet Ettiği Yerler: Tirion; Dor-lómin
Ebeveynleri: Fingolfin, Anairë
Eşi ve Çocukları: Karısı (ismi bilinmiyor), oğlu Gil-Galad
Saç ve Göz Rengi: Koyu siyah
Boy: Uzun
Silahları: Yay

Fingon Fingolfin’in en büyük oğlu ve kendisinden sonra gelen Noldor Kralı.

Fingon ilk çağın başlangıcında çoğu Noldor ile birlikte Aman’dan Orta Dünya’ya gitti. Noldor üzerlerindeki lanet yüzünden, henüz Morgoth tereddütler içinde sinmişken ve ışığın Orklar üzerinde yarattığı dehşet henüz taze ve güçlü iken, hiçbir şey başaramadılar. Ama gün geldi Morgoth daldığı düşüncelerden uyandı ve düşmanlarının ikiye bölünmüş olmalarından müthiş keyif aldı. Angband’ın derin çukurlarında kocaman dumanlar ve buharlar yükseltilmesini sağladı; bu dumanlar, Demir Dağların kokuşmuş tepelerini aşıp, ta uzaklardan Mithrim’den görülecek şekilde yükseliyor, dünyanın ilk sabahlarının pırıl pırıl göğünü lekeliyordu. Doğudan bir rüzgâr gelip bu dumanları Hithlum üzerine sürükledi ve Güneş ışığını kararttı; duman düzlüklere ve oyuklara çöreklendi ve bütün kasveti ve zehriyle Mithrim’in suları üzerine çöktü.

Bunun üzerine Fingolfin’in oğlu yiğit Fingon, düşmanları iyice savaşa hazır hale gelmeden evvel Noldor’u birbirinden ayrı koyan kan davasını çözmeye karar verdi, çünkü kuzey diyarları Morgoth’un yeraltındaki demir ocaklarından yükselen gürültüler ile sarsılıyordu. Çok eskiden, Valinor’da mutluluğun hüküm sürdüğü zamanlarda, Melkor henüz zincirlerinden kurtulmamış, aralarına yalanlar girmemişken, Fingon ile Maedhros yakın arkadaştılar ve henüz, Maedhros’un Losgar’da gemilerin yakılması sırasında onu unutmadığından haberdar olmasa da, kadim dostluklarının acısı kalbini acıtıyordu.

Fingon

Bu yüzden bugün bile haklı olarak Noldor’un prenslerinin başarıları arasında gösterilen bir işe kalkıştı: Tek başına ve kimselerin öğüdünü almaksızın Maedhros’u aramaya çıktı, Morgoth’un yarattığı o karanlık ise, düşmanlarına gözükmeden kaleye kadar gelmesine yardımcı oldu. Thangorodrom’in zirvelerine kadar tırmandı, umutsuzca altında uzanan diyarın ıssızlığına daldı, ama Morgoth’un kalesine ulaşabileceği tek bir geçiş ya da gedik bile bulamadı. Ve sonra, hala yerin altındaki karanlık tünellerde korkuyla sinmiş olan Orklara aldırış etmeden arpını eline alıp bir Valinor ezgisi söyledi. Bu ezgi Finwë’nin oğulları arasındaki savaş patlak vermeden önce Noldor tarafından bestelenmiş eski bir parçaydı; sesi, daha evvel asla, gam ve korku çığlıkları dışında bir ses duymamış olan oyuklarda çınladı.

Fingon böylece aradığını buldu. Birdenbire uzaktan gelen, belli belirsiz bir ses şarkısına eşlik etti ve ona cevap verdi. Şarkıyı söyleyen işkence altındaki Maedhros’tu. Fingon akrabasının asılı olduğu çıkıntıya kadar tırmandı, ama daha fazla ilerleyemedi ve Morgoth’un kurduğu korkunç işkence düzeneğini görünce ağlamaya başladı. Bunu üzerine umutsuzca acılar içinde kıvranan Maedhros yayıla kendisini vurması için Fingon’a yalvardı; Fingon bir ok yerleştirip yayı gerdi. Ve umutlarını bütünyle yitirince Manwë’ye seslenip şöyle söyledi: “ Ey bütük kuşların sevgilisi olan Hükümdarım, bu tüylü oka hız ver ve ihtiyacı olan merhameti esirgeme Noldor’dan”

Yakarışına hızla bir yanıt aldı. Çünkü tüm kuşlara kalbinde yer açan ve bütün kuşların Orta Dünya’dan Taniquetil üzerinden haberler taşıdıkları Manwë, kartal ırkını kuzeyin yalçın kayalıklarına konuşlanıp Morgoth’u izlemeleri için göndermişti, çünkü Elflere duyduğu merhamet eksilmemişti kalbinden.

Ve kartallar o günlerde olan bitene dair pek çok haber iletmişlerdi Manwë’nin acılı kulaklarına. Fingon tam yayını germişti ki Kartalların Kralı, gelmiş geçmiş en güçlü kuş olan Thorondor, açıldığında otuz kulacı bulan kanatları ile yükseklerden süzülüp geldi ve Fingon’u elinden yakalayarak Maedhros’un asılı olduğu kayaya taşıdı. Ama Fingon Maedhros’un bileğindeki bu cehennemden çıkma kelepçeyi ne çözebildi, ne kesebildi, ne de kayadan çekip çıkarabildi. Bunun üzerine acıyla kıvranan Maedhros bir kez daha canını alması için yalvarmaya başladı, ama Fingon bunun yerine bilek hizasından eli kesip Maedhros’u kurtardı ve Thorondor ikisini de Mithrim’e geri götürdü.

Fingon başardığı bu işle büyük şöhret kazandı; bütün Noldor’un övgüsünü kazandı ve Fingolfin ve Fëanor hanedanı arasındaki nefret yatıştı. Çünkü Maedhros, Araman’da onları terk ettikleri için af diledi.

Dagor Bragollach’dan sonra Fingolfin’in öldüğü haberi geldiğinde Fingon acılı haliyle Fingolfin’in hanedanının ve Noldor krallığının başına geçti.

Fingon

Nirnaeth Arnoediad sırasında Balrogların Efendisi Gothmog Kral Fingon’u kuşatıp üzerine yürüdü. Bu korkunç bir kapışma oldu. Sonunda Fingon, yanında cansız yatan muhafızıyla tek başına kalakaldı ve başka bir Balrog arkasından yanaşıp da etrafına ateşten bir kamçı atana dek Gothmog’la dövüştü. Sonra Gothmıg kara baltasını tepesine indirdi ve Fingon’un yarılan miğferinden beyaz bir alev fışkırdı. Noldor’un Yüce kralı işte böyle düştü; onu topuzlarıyla beraber tozun içine ittiler ve gümüş mavi renkli bayrağını, kanının sulandırdığı çamurun içinde çiğnediler.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir