Fornost Savaşı

 

Fornost Savaşı

Fornost Savaşı

Arnor ile İlgili Genel Bilgi

İkinci Çağ’ın 3319 yılında, ada krallığı Númenor yıkıldı. Kral Ar-Pharazôn ve halkının büyük kısmı Sauron tarafından yozlaştırılmış, kandırılmıştı. Ölümsüzlük kazanmak için Valar’ın Yasağı’nı çiğneyerek Ölümsüz Topraklar’a yelken açtılar. Eru, bu eylemin cezası olarak Númenor adasını dalgalar altında bıraktı, ortadan kaldırdı.

Fakat sayıları az da olsa, hala Valar’a sadık olan Númenorlular da vardı. Sadıklar, Elendil ve oğulları Isildur ve Anárion’un önderliğinde dokuz gemilik bir filoyla Númenor’un yıkımından kaçmayı başardılar. Esen engin rüzgar onları Orta Dünya’nın doğusuna getirdi. Sadıklar ve onların soyundan gelenlere Dúnedain, Batı İnsanları, Batılılar dendi. Dunedainler Arnor, şimdiki Rohan ve Gondor topraklarına hükmettiler. Elendil yüksek kraldı. O ve oğlu Isildur öldükten sonra Arnor’u ve Gondor’u ayrı ayrı krallar yönetti.

Arnor Orta Dünya’nın kuzeybatısında, Eriador olarak bilinen bölgede bulunur.

Kuzeyinde ise Forodwaith güneyinde Enedwaith batısında Gri Limanlar ve Belegear vardır.

Arnor’da 860 yılına kadar her şey yolunda gidiyordu fakat siyasi sorunlar yüzünden 861 yılında, Arnor üç ayrı krallığa bölündü; Arthedain, Cardolan ve Rhudaur. Arthedain Arnor’un batısında; Lune ile Brendibadesi Nehirleri arasında kalmaktaydı. Arthedain aynı zamanda Brendibadesi ile Doğu-Batı Yolu’nun kuzeyinde kalan Fırtına Tepeleri arasındaki toprakları da kapsamaktaydı. Annúminas(Kuzey Arthedain diyede bilinir) ile Fornost şehirleri ve Shire yöresi de Arthedain’in sınırları içerisinde kalmaktaydı.

Fornost Savaşı

Fornost Savaşı Başlıyor

Arnor’da siyasi bunalım ve isyanlar 1300 yılına kadar devam etti. 1300 yılında Sauron’un ruhunun geri döndüğünü haber alan Nazgullar’dan Cadı-Kral Gunaband orklarını ve trollerini hizmetine aldı. Carn-Dum’da kalesini yaptırdıktan sonra Kral Ar-Pharazôn yanlıları Kara Numenor’luları da kendi ordusuna kattı ve Rhudar Krallığı da kendi çıkarlarını korumak için Angmar’a yardım etti ve birlikte Arnor’a saldırdılar. Cardolan zayıfladı ve kralları öldü. Arthedain Kralı Argeleb’de öldü bunun üzerine Argeleb oğlu Arveleg bütün Arnor üzerinde krallığını ilan ederek ülkeyi toparladı Angmar’ın Cardolan’da sadece alamadığı Amon-Sul Tepesi kalmıştı. Arveleg buradaki duvarları sağlamlaştırarak uzun süre savundu. Fakat çok fazla dayanamadan o da düştü.

Amon Sul’da Arveleg öldürüldü. Kuzeyin Palantir’i Cadı-Kral’a geçti. 1964 yılına kadar Arnor’a birçok yeni kral geldi. Bu sırada Arnor’a veba bulaştı. Veba sonrası Cardolan’ın Dunedain’ı tamamen yok oldu. Shire’da da bir çok hobbit öldü. Bir çok küçük savaştan sonra Angmar yeniden toparlandı ve Fornost’a saldırmak için hazırlandı. Arnor’un son kralı Arvedui başa geçti ve Gondor’dan yardım istedi; fakat Gondor o sırada Arabasürücüler (Rhun) istilaları ve veba yüzünden bütün Ithilien’i terk etmişti ve Osgiliath’ın tamamı işgal altındaydı. (Haradrim ve Umbar korsanları)

Fornost Savaşı’na Ayrıkvadi Elfleri tarafından yardım geldi; fakat buna rağmen Fornost düştü, Arvedui Forochel’deki Lossoth halkına sığınmak zorunda kaldı. Kalan Dunedain halkı Gri Limanlar’a sığındı. Bu sırada Osgiliath’ı geri alan Gondor Eärnil II Oğlu Earnur ve donanması Gri Limanlar’a geldi amacı büyük Gondor ordusunu tehlikeye atmadan yardımı denizden getirmekti. Glofindel Cirdan Elfleri’ne komutanlık etti ve Earnur’a katıldı. Fornost’a kadar gelen Gondor ve Elf ordusuna Rhovanion’dan Gondor’un hizmetine girmiş askerler ve hobbitler de yardıma geldi. Evendim’e kadar çekilen Angmar kuvvetleri orada büyük bir savaş verdi. Fornost Savaşı kazanılmasına rağmen Gondor Kuvvetleri zayıfladı son olarak Carn-Dum’a saldırdı ve Carn-Dum’u aldı.

Fornost Savaşı

 Fornost Savaşı Sonrası

Fornost Savaşı’ndan sonra Cadı-Kral kaçtı. Earnur Minas Tirith’e geri döndüğünde babası yerine tahta geçti ve Cadı-Kral Minas Ithil’i (Minas Morgul) ele geçirerek Mordor’u Sauron’un dönüşüne hazırlamaya başladı.

Glofindel’in Earnur’a Cadı-Kral’ı hiçbir erkek öldüremez sözüne karşın Minas Morgul’a giden Earnur’dan bir daha haber alınamadı bu yüzden Gondor kralsız, Arnor’un kralı da topraksız kaldı. Arvedui iki palantir ile birlikte Forochel’den Gri Limanlar’a doğru gemi ile açıldı; fakat gemi buzula çarpınca, Arvedui enkaz içinde boğuldu ve Sonra Arnor Dunedain şefleri tarafından yönetildi.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Arwen’in Seçim Hakkı ve Yarı Elflik

Bugün sizlere uzun zamandır merakla beklenilen, hakkında net bir bilgi bulunmayan Yarı Elflik ve Arwen’in Seçim …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir