Frodo’yu Seslendirmek İsteyen Rock Yıldızı Kimdi?

Frodo’yu seslendirmek isteyen Rock yıldızı kimdi?

Ralph Bakshi’nin 1978 yapımlı Yüzüklerin Efendisi animasyon filminin üzerinden tamı tamına 40 yıl geçmiş. Buna rağmen bu zamana kadar popülaritesini hala koruyan bu animasyon filmin yapılış serüveni hakkında bazı sırları filmin yönetmeni Ralph Bakshi tarafından açığa vurulmuş. Hollywood Reporter’a konuşan Bakshi, Rolling Stones’un solisti Mick Jagger’ın, bizzat kendisinin Frodo’yu seslendirip seslendiremeyeceğini sormak için kendisiyle nasıl görüştüğünü anlattı.

Frodo'yu seslendirmek isteyen rock yıldızı kimdi?

Bu konuşmadan sonra Jagger, Bakshi’den Yüzüklerin Efendisi ile ilgili bilgi almak için stüdyoya geldi. Stüdyoya girdiğinde projede çalışan ekip onu görünce neredeyse deliye döndü ve gözlerine inanamadılar.

Bakshi’nin bu durum karşısında açıklaması ise yüzleri gülümsetiyor. “Hollywood & Vine’da bulunan stüdyomuzda çalışan ekip, sanat okullarından mezun olmuş çok genç bir gruptan oluşuyordu. Mick Jagger geldiğinde onunla birlikte stüdyoyu gezdik ve kızın biri çığlık atmaya başlayıp birden bayılmıştı.” Böylelikle Mick Jagger’ın ne kadar büyük bir sanatçı olduğunu ve genç kitle tarafından ne denli sevildiğini anlatıyordu. Bunlara ek olarak şunları ekledi: “Toplam dört kat üzerinde çalışan yaklaşık 2.200 -3000 arası insan bulunuyordu.

Bulunduğumuz katta an itibariyle Jagger’ın etrafta dolaştığını insanlar kulaktan kulağa yaymışlardı. Bu bilgiden sonra tüm çalışanlar birden merdivenlere akın edip bulunduğumuz yere gelmeye çalışıyorlardı. Sanki atlı bir ordu yanımıza gelmeye çalışıyormuş gibi sesler duyuldu, sonra neredeyse deprem etkisi kadar şiddetli bir sarsıntı oldu. Oğlum yaz tatili için orada bulunuyordu ve tüm bunlar yaşanırken korkuya kapıldığı için banyoya saklanmıştı.”

Bakshi, Jagger’ın Frodo karakterini en iyi şekilde seslendirebileceğini düşünüyordu, ancak zaten seslendirme konusunda her şey tamamlanmıştı. Tüm ekip bir araya getirilmiş, seslendirme işleri tamamlanmış ve her şey hazırdı. Aktör Christopher Guard, filmdeki Yüzük Taşıyıcısı olan Frodo’yu seslendirmişti ve Jagger’a uygun bir iş maalesef kalmamıştı.

Led Zeppelin de Yüzüklerin Efendisi Animasyonunda Yer Alacaktı!

Bu hikayeye ek olarak Bakshi’nin isteği, dünyaca ünlü İngiliz rock grubu Led Zeppelin’in şarkılarıyla Yüzüklerin Efendisi filmi içerisinde yer almasıydı. Bakshi, “Ramble On” ve “The Battle of Evermore” gibi Zeppelin şarkılarının dinledikten sonra, J.R.R. Tolkien ve Yüzüklerin Efendisini öne sürerek, bu şarkıları film müziği olarak kullanıp kullanamayacağını gruba danıştı.

Ne yazık ki, grubun kontratında böylesine bir proje için şarkı haklarını ödünç vermek yasaktı. Aradığını bulamayan Bakshi, besteci Leonard Rosenman ile bu yola atıldı. Rosenman ile ilgili fikirlerini dile getiren Bakshi, şu şekilde konuştu: “Onu umursamadım. İyi bir üne sahipti. Ancak Led Zeppelin bu projeye ortak olsaydı akılları baştan alırdı. Ben ise bunu kaybettim.”

Filmin zorluklarından bahseden Bakshi, bu projeyi yaparken neredeyse öleceğini belirtirken, istedikleri proje planının tamamen bitmediklerini dile getirdi. 1978 yapımı bu animasyon filmin son sahnesi Helm’s Deep (Miğfer Dibi) savaşı ile sonlanıyordu. Filmin devamını çekmek için her ne kadar istekli olsalarda isteklerinin bir türlü sonuç vermediğini üzülerek dile getirdi.

Frodo'yu seslendirmek isteyen rock yıldızı kimdi?

Elde bulunan imkanlardan dolayı bu animasyon film serisine her ne kadar devam edilememiş olsa bile, bir süre sonra zamanın teknolojisiyle en iyi filmlerin arasında adını altın harflerle yazdıracak Yüzüklerin Efendisi film serisi Peter Jackson tarafından çekilmişti. Bakshi’nin ve ekibinin bu isteğinin sonuç bulmaması her ne kadar üzücü olsa da, bu projeyinin ilerleyen zamanlarda başka bir stüdyo ve yönetmen tarafından tamamlanmasını isterdik.

Peki animasyon filminde Frodo’nun seslendirme sanatçısı Christopher Guard yerine Mick Jagger olsaydı ve filmin müziklerini Led Zeppelin yapsaydı neler değişirdi? Bunlar dolayısıyla animasyon film serisi en iyi şekilde tamamlanıp seyircilerin önüne sunulabilir miydi? Bunları kendimize sormadan geçmek gerçekten zor olacaktır. Yüzüklerin Efendisi seslendirme ekibini hepimizin başarılı bulduğu aşikar olduğundan sizleri “Yüzüklerin Efendisi Dublajını EFSANE Yapan 24 Seslendirme Sanatçısı” başlığı ile yalnız bırakıyorum. Bu tür haberler için bizi takip etmeyi ve düşünceleriniz belirtmeyi unutmayın!

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor

Gandalf Emekli Olmayı Düşünmüyor! (Sir Ian McKellen Çalışmaya Devam Etmek İstiyor!)

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor: Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin efsanevi oyuncusu Sir Ian McKellen, emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir