Glaurung

Glaurung

İçindekiler

Glaurung

Glaurung ejderlerin atası, Morgoth’un en güçlü hizmetkarlarından biri.

Glaurung Ancalagon’dan sonra en güçlü ejderdir. Kanatsızdır ve ateş püskürtebilir. Fiziksel kuvvete başvurmak yerine çoğu zaman kurnazlığını ve hilelerini kullandı ki bu konuda çok daha yetenekliydi. Sauron gibi çok geç olana kadar fark edilemeyen hileler yapmak onun doğasında vardı. Bu özelliği sayesinde kaba kuvvetten daha fazla zarar vermiştir.

Glaurung ejderlerin babası olarak bilinirdi. Ayrıca Úruloki (kanatsız ateş püsküren ejderler) leri yönetmiştir. Morgoth tarafından bilinmeyen bir ırktan melezlenmiştir. İlk kez Angband Kuşatması sırasında İlk Çağ’ın 260. yılında ortaya çıktı, tek başına saldırıya başladığında genç olduğundan ve derisi oklara karşı daha dayanıklı olmadığından, Fingon’un Atlıları tarafından Angband’a sürüldü.

455 yılında, Morgoth tüm gücünü toplamış olan Glaurung’u saldı. Ejderha Noldor Elfleri’ni ve onların müttefiklerini bozguna uğratıp Angband Kuşatması’nı dağıtmak için Dagor Bragollach sırasında öncü kuvvet olarak saldırıya geçti. 472 yılında Nirnaeth Arnoediad sırasında Elf ordularını dağıtmak Maedhros Birliği’ni bozguna uğratmak amacıyla Angband’ın son gücünü komuta etti ve bu savaş sırasında Cüce Kralı Azaghâl tarafından yaralandı ve Angband’a kaçtı.

Ölümü

Glaurung

495 yılında yaralarının iyileşip eski gücüne kavuşmasıyla Túrin Turambar komutasındaki Nargothrond ordusuna karşı Tumhalad Savaşı’nda Ork birliklerini komuta etti. Ayrıca Morgoth’un özel emri olan Húrin’in çocuklarına açı çektirmek amacıyla, hem Túrin’i hem de Nienor’u büyüledi ve onların trajik sonuna sebep oldu. Nargothrond’un düşüşünden sonra buradaki hazineleri ele geçirdi ve burayı bir Ejder-Kral gibi yönetti. 498 yılında Túrin Brethil Ormanı’nın İnsanlarını komuta etti ve Ork ordularına karşı zaferler kazandı. Bunun üzerine Glaurung endişelendi ve bir sonraki sene Brethil’e saldırdı. Cabed-en-Aras’dan geçmeye çalışırken Gurthang’ı elinde tutan Túrin tarafından yaralandı ve Nienor’a Túrin ile aralarındaki akrabalıktan bahsedip intiharına sebep olduktan sonra öldü.

Kaynakça
1) Silmarillion; İthaki Yayınları
2) Hurin’in Çocukları; İthaki Yayınları

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir