Güç Yüzüklerine Dair

guc-yuzuklerine-dair.jpg

 

 

Çok başarılı bir kapağı olan 6.45 Yayınları’nın Silmarillion’dan bağımsız bir şekilde bastığı bir kitaptır. İçerik açısından İthaki’nin Silmarillion’undaki bölümden pek bir farkı olmasa da Altıkırkbeş Yayınları’nın eğlenceli notları ve normalden daha az olan imla hatalarıyla okuması keyifli bir kitap haline gelmiştir.

Güç Yüzüklerine Dair, Altıkırkbeş Yayınları tarafından hazırlanmış Küçük Bir İlkçağ Tarihçesi isimli bölümle başlar. Akallabeth ile devam eder. Onu, Güç Yüzüklerine ve Üçüncü Çağ’a Dair bölümü izler. Ekler kısmında da soyağaçları ve sözlükçeler bulunur.

Kitabın arka kapağından:

J.R.R Tolkien’in en önemli çalışması olarak kabul edilen Silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür ve tüm eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. Elinizdeki bu kitap ise güç yüzüklerinin üretimini anlatır.

Eşsiz Noldor ustaları pek çok yüzük dövdüler.
Üç Yüzük, elf efendilerine;
Yedi Yüzük, cüce hükümdarlarına;
Dokuz Yüzük ise insanoğullarına.
Onları bu işe yönlendiren Sauron’un yüreğindeki düşüncelerse karanlıktı. Gizliden gizliye tüm yüzüklere hükmedecek olan Tek Yüzük’ü dövdü. Ama elfler akıllıydı. Onun karanlık düşüncelerini anlayarak kendileri için dövdükleri Üç Yüzük’ü sakladılar ve onları ele geçirmek isteyen Sauron’la aralarında çağlar boyunca sürecek savaşlar başladı.

Altıkırbeş Yayın gülümseyerek sunmaya devam eder:
Güç Yüzüklerine Dair
“artık tüm yollar dönmekte”
Yayınevi: Altıkırkbeş Yayınları
Çevirmenler: Funda Önkol ve Çetin Şan
Yayım Yılı: 2000
Orjinal Adı: Akallabêth & Of the Rings of Power
Orijinal yayım yılı: 1977
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 175
Editörler: Kaan Çaydamlı ve Ç. Şan
Kapak Tasarımı: Murat “K.” Bozkurt

Mutlaka Okuyun!

Tom Bombadil - Güç Yüzükleri 01

Tom Bombadil Geliyor! (Güç Yüzükleri 2. Sezonu)

Tom Bombadil nihayet Orta Dünya’daki uzun ve maceralı yolculuklardan birine davet edildi. J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir