Hama

Hama

Irk: İnsan
Dil: Rohirric, Westron
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Rohirrim
Doğum Tarihi: Bilinmiyor
Ölüm Tarihi: 4 Mart, 3.Çağ 3019
İkamet Ettiği Yerler: Rohan
Taşıdığı Ünvanlar: Altın Konak’ın Kapı Muhafızı

İçindekiler

Hama

Rohan’ın Kralı olan Theoden’in Kapıgözcüsü ve kral korumalarının komutanı. 2 Mart 3019’da Aragorn, Legolas, Gimli ve Gandalf’ın Edoras’a geldiği zaman Medusel’e girerken onları Hama karşıladı. Onlara Altın Konak’a girerken silahlarını bırakmalarını söyledi. Aragorn, Anduril’den ayrılmak istemedi ve Hama ona ya silahını koymasını ya da buradaki tüm adamlarla savaşmasını söyledi. Sonunda Aragorn, kabul etti ama Anduril’e kimsenin dokunmamasını istedi. Gandalf dışında herkes silahını verdi. Hama ilk önce tereddüt etti ama sonra geçmelerine izin verdi.

“İşte kapılar önünüzde,” dedi rehber. “Ben artık cümle kapısındaki işime dönsem gerek. Sağlıcakla kalın! Umarım Yurt Hükümdarı size karşı merhametli olur!”

Dönerek hızla yoldan aşağıya gitti. Diğerleri, uzun boylu gözcülerin bakışları altında uzun merdivenden çıktılar. Yukarıda sessiz duruyor, hiçbir söz söylemiyorlardı gözcüler; ta ki Gandalf merdivenin başındaki, taşlarla döşenmiş terasa adımını alıncaya kadar. Sonra aniden berrak seslerle kendi dillerinde kibarca karşıladılar onları.
“Selam olsun size ırak ellerden gelenler!” dediler ve barışçıllıklarının işareti olarak kılıçlarının kabzalarını yolculara doğru çevirdiler. Güneş ışığında yeşil taşlarda şimşekler çaktı. Sonra gözcülerden biri öne bir adım atarak Ortak Lisan’da konuştu.

“Ben Theoden’in Kapıgözcüsü’yüm,” dedi. “Hâma’dır adım. İçeri girmeden önce silahlarınızı bırakmanızı istemek zorundayım.”

Hama

O zaman Legolas Hâma’nın eline gümüş kabzalı bıçağını, sadağını ve yayını verdi. “Bunlara iyi mukayyet olun,” dedi, “Çünkü bunlar Altın Orman’dan geliyor; Lothlorien’in Hanım’ı verdi onları bana.”

Adamın gözlerine merak doldu, silahları aceleyle duvar kenarına bıraktı, sanki tutmaya korkarmış gibi. “Hiçbir er bunlara dokunamaz, söz sana. “dedi.

Aragorn bir süre tereddüt içinde durdu. “Kılıcımı bırakmaya, Anduril’i bir başkasının eline vermeye razı değilim,” dedi.

“Bu Theoden’in buyruğu,” dedi Hama.

“Yurt’un Hükümdarı olsa dahi, Thengel oğlu Theoden’in hükmünün Elendil’in Gondor’a varis olarak bıraktığı Arathorn oğlu Aragorn’un rızasına üst olması bana pek makul gelmedi.”

“Burası Theoden’in evidir, Aragorn’un değil, Gondor Kralı olsa ve Denethor’un tahtında otursa bile.” dedi Hama, hızla kapıların önüne bir adım atıp yollarını keserek. Kılıcı şimdi elindeydi ve ucu yabancılara çevrilmişti.

“Bunlar boş lakırdılar.” dedi Gandalf. “Theoden’in talebi gereksiz ama onu reddetmek de boşuna. Krallar kendi divanlarında kendi usullerini uygularlar, bu ister ahmaklık olsun, ister bilgelik.”

“Doğrudur,” dedi Aragorn. “Bir oduncu kulübesinde bile evin efendisinin buyurduğunu yapardım, eğer taşıdığım kılıç Anduril olmasaydı.”

“Adı her ne ise ne.” dedi Hama, “onu buraya bırakacaksın, Edoras’daki insanların hepsiyle tek başına cenk edeceksen o başka.”

“Tek başına değil!” dedi Gimli, baltasının keskin yerini elleyip, sanki gözcü genç bir fidanmış da, o da onu devirmeyi aklına koymuş gibi kara kara bakarak. “Tek başına değil!”

“Haydi, haydi!” dedi Gandalf. “Şurada hepimiz dostuz. Ya da öyle olmamız lazım gelir; çünkü eğer kavga edersek, elimize geçecek olan tek ödül Mordor’un kahkahası olacaktır. Benim acelem var. En azından işte benim kılıcım, yiğit Hama. Onu iyi sakla. Glamdring derler ona, çünkü çok zaman önce elfler yapmıştı onu. Şimdi bırak da geçeyim. Haydi Aragorn!”

Aragorn yavaş yavaş kemerini çözdü ve kılıcını kendi elleriyle diklemesine duvara dayadı. “Onu buraya dayıyorum,” dedi; “ama sana ona dokunmamanı emrediyorum; bir başkasının da ellemesine izin verme sakın. Bu elf kını içinde, Kırılan ama yeniden yapılan Kılıç durmakta, ilk kez zamanın derinliklerinde Telchar yapmıştı onu. Elendil’in varislerinden başka kim Elendil’in kılıcını çekerse ölümünü bulur.”

Gözcü geriye çekilerek hayretle Aragom’a baktı. “Sanki unutulmuş günlerden bir türkünün kanatlarında çıkıp geldin.” dedi. “Buyurduğun gibi olacak beyim.”

“Eh,” dedi Gimli, “eğer Anduril yoldaşlık edecekse benim baltam da burada kalabilir, utanmadan.” O da baltasını yere koydu. “Madem her şey gönlünüzce oldu bırakın da gidip efendinizle konuşalım.”

Gözcü hâlâ tereddüt içindeydi. “Asan.” dedi Gandalf’a. “Bağışla ama o da kapıda kalmalı.”

“Aptallık bu!” dedi Gandalf. “Sağduyu başka şeydir, kabalık başka şey. Ben yaşlı biriyim. Eğer yürürken bastonuma dayanamayacaksam, Theoden kendisi benimle konuşmak için topallaya topallaya gelinceye kadar burada otururum.”

Aragorn güldü. “Herkesin bir başkasına vermeye güvenemeyeceği, sevdiği bir şeyleri vardır. Ama yaşlı bir adamı desteğinden mahrum mu edeceksiniz? Haydi, geçmemize izin vermeyecek misiniz?”

“Büyücü elindeki asa, yaşlılık için destekten daha fazla bir şey olabilir,” dedi Hama. Gandalf yaslandığı dişbudak asaya dikkatle baktı. “Yine de kuşkudayken bir insan kendi aklına güvenmeli. Bence siz dostsunuz ve hiç kötü amacı olmayan onurlu kişilersiniz. Girebilirsiniz.”

Ak Gandalf Kralı Saruman’ın ajanı Grima’nın etkisinden kurtardı. Hama, hapisten Eomer’i çıkarmak için çağrıldı ve hapisten Yurt’un genç komutanını çıkardı. Ve Hama ona kılıcı olan Guthwine’ı verdi. Yine Hama Krala kılıcını getirmek için çağrılmıştı ama o da bilmiyordu ama kimin bildiğini biliyordu. Grima’dan yerini söylemesini istedi ama Grima söylemek istemedi fakat sonunda söyledi. Hama’nın sakladığı yerde saraydan çalınan dolusuyla değerli eşyaları görmesi Grima’nın Edoras’taki sonunu hazırladı. Daha sonra Hama diz çökerek krala Herugrim’i sundu.

Hama Theoden’e savaşamayacaklarını Eowyn’le beraber Dunharrow’a gitmelerini söyledi ve Theoden kabul etti.

Hama

Ölümü

Hama, muharebede Kral Theoden’e eşlik etti. Hama 3 Martta Miğfer Dibi’nde kapıyı savunurken öldürüldü. Saldırganlar öldüğünden sonra bile onun vücudunu parçaladılar. Ama, Hama Boruşehir’in gölgesinde yalnız bir mezarda gömüldü, Theoden Hama’nın mezarına ilk toprağı koydu.

Kaynakça

Yüzüklerin Efendisi İki Kule; Metis Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir