Harad

Harad

Harad

Harad Orta Dünya’nın güneyinde, geniş bir bölgeydi. Harad’da tek bir krallık değil, birden fazla krallık hüküm sürmekteydi. Bunlar Haradrim Krallığı, Khand Krallığı, Umbar Koloni Devleti idi.

Harad Coğrafyası

Harad Çölü’nün doğusunda Khand, batısında Belfalas Körfezi ve Tolfalas Adası, kuzeyinde Gölge Dağları ve ardından Mordor, Kuzeybatısında Güney Itillien vardır. Khand Çölünden Nurn(Mordor)’a direk geçiş vardır.

Tolfalas Adası hiçbir devlet tarafından yönetilmez. Gondor sürekli hükmetmeye çalışsa da başarılı olamamıştır.

Güney Itillien Gondor ile sınırıdır. Sınırı Nurn’deki denizden doğup Belfalas Körfezine dökülen bir Harnen Nehri ayırmaktadır.

Harad’da Sosyal Durum

Harad İnsanları birçok kıtlık ve susuzluk yaşamıştır. Numenor gelmeden önce böyle bir sorun yoktu; çünkü Umbar onlar için verimli topraklardı. Ar-Pharazôn, Numenor Donanması ile Umbar’a çıktı ve oradaki Haradrim İnsanları’nı onları umbardan sürdü. Böylece Haradrim ve Numenor savaşı başladı.

Harad

Tarihçe

Ar-Pharazôn Haradrim ordusunun kendi yanında savaşmasını istedi ama Haradrimler bunu kabul etmedi böylece ilişkiler dahada çok geriledi; ama Sauron Kral Ar-Pharazôn’a teslim oldu. Sauron Numenor halkını yozlaştıdıktan sonra Numenor Adası’nın yıkımından kurtulan Kralın Adamları Umbar’a gelerek orda Haradrimler’le birlikte Sauron’un yanında savaştılar ve sayıları gittikçe azalan Kara Numenorlular Haradrim soyuna karıştılar. Elendil’in liderliğinde Valar’a sadık olanlar Orta Dünya’ya gelerek Arnor ve Gondor’u kurdu.

Gondor, coğrafyası nedeni ile Haradrim ile etkileşim içinde oldu. Gondor Haradrim’i Güney Itillien’den de sürdü. Sonuçta Haradrim’de kıtlık başladı. Kıtlık sonucu Khand Çölü üzerinden Rhun’e geçmeyi hedefleyen Haradrim aileleri çölde kaybolup oraya yerleşmek zorunda kaldı ve Haradrim Krallığı’ndan bağımsız bir Khand Krallığı kurdular.

Gondor’daki iç savaş Akraba Çekişmesi’nin ardından, Gondor Kralı’nı tahttan indiren isyankarlar 1448 yılında Umbar’a kaçtılar. Burada bir krallık kurarak engin denizlerin akıncıları, korsanları oldular. Gondor’un gemilerine ve kıyılarına saldırılar düzenlediler. Bu Gondorlu isyancılar zamanla Haradrim ile karıştılar ve Umbar, Gondor’un düşmanlarının güçlü bir kalesi haline geldi. Böylece Umbar Koloni Devleti de Kurulmuş oldu.

Son İttifak Savaşı’ndan sonra birlikte hareket ederek Gondor’a Saldırdı. Merkez ve Güney Itilien’i Harad, Osgiliath’ı Umbar Korsanları aldı. Earnur’un babası Eärnil tarafından Osgiliath kurtarıldı ve Arnor’a yardıma gönderildi. Üçüncü Çağ’da, Yüzük Savaşları’nda Sauron’un emriyle, Umbar Korsanları 50 büyük gemi ve sayısız küçük tekneden oluşan oldukça kalabalık bir filoyla Anduin’deki Pelargir şehrinin kontrolünü ele geçirdi.
Aragorn, Legolas, Gimli, Dunedain Kolcuları, Lamedon ordusu ve lordu Angbor ve ölüler ordusu sayesinde Pelagir kurtuldu.

Bu esnada, Haradrim alayları Nazgûl Efendisi komutasındaki Morgul Ordusu’na katılmaktaydı. Anduin’i geçtiler ve Pelennor Çayırları’nı istila ettiler. Faramir ve adamlarının onları durdurma girişimi başarısız olmuştu.

15 Mart’ta Pelennor Çayırları Savaşı yapıldı. Sauron’un güçleri içerisinde yaklaşık on sekiz bin Haradrim ve çok sayıda mûmak bulunmaktaydı. Rohirrim savaş alanına ulaştığında Haradrim reisi onları karşılamak üzere at sürdü fakat Kral Théoden tarafından biçildi.

Aragorn’un Güney Gondor’dan getirdiği yardım sayesinde savaş kazanıldı ve yüzüğün yok olmasıyla birlikte Haradrim teslim oldu ama Dördüncü Çağ’da bile hala savaşlar sürdü.

Harad Gelenekleri

Harad

Uzak güneydeki Harad’ın toprakları, Orta Dünya’nın güneyde geriye kalan diyarlarını oluşturmaktaydı. Harad’ın iklimi sıcak ve güneşliydi. Füller (diğer bir isimle mûmaklar) gibi pek görülmeyen hayvanlar bölgede yaşamaktaydılar.

Haradrim’in teni, saçları ve gözleri genelde koyu renkti. Kimileri kırmızı kıyafetler giyer, üzerlerine pekçok altından takı ve süs takar ve yüzünü boyardı. Dilleri Ortak Lisan’dan farklıdır. Haradrim cesur ve gururlu bir halktı. Muharebede kızıl sancak, enli kılıç ve çivili kalkanlar taşırdılar. Filler ise savaş kulelerini ve birlikleri taşımak için kullanılırdı.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Pengolodh

Pengolodh

Hayatı Pengolodh, Nevrast’ta Sindar elfi bir leydi ile Noldor beyinin çocuğu olarak doğan bir Elfti. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir