Henry David Thoreau – Yürümek

thoreau

 

Amerikan edebiyatının ünlü natüralistlerinden olan Henry David Thoreau, 1817-62 arasındaki 44 yıllık ömründe kendi ülkesini ve dünyayı etkileyecek bir çok eser kaleme almış, bir çok da eylem yapmıştır. Amiyane tabirle “kankası” diyebileceğimiz Ralph Waldo Emerson’ın Walden Gölü (Massachusetts) yakınlarındaki arazisinde kendine bir ev inşa ederek iki yıl boyunca kendi deyimiyle ağaçların arasında yaşamış ve Walden isimli kitabı yazmıştır. Yürümek ise 1851-60 arasında Thoreau’nun çeşitli seminerlerde sık sık okuduğu sonrasında yayıma hazırladığı ancak o öldükten sonra yayımlanabilen bir kitaptır.

Yürümek, Walden ile birlikte çevre hareketi ve transandantalizm gibi akımlar içerisinde önemli eserlerden biri olarak yerini almış ve yolu doğadan geçen herkesin el kitaplarından birisi olmuştur. Thoreau bu kitapta insanın doğadaki yerini irdelerken kişiyi, “Güzel olan yabani olana ne kadar da yakın!” diyerek yabana davet eder. Bir yandan da modern insanı eleştirir ve onu doğayı anlayamamakla suçlar.

Bu kitapta Henry David Thoreau; yaptığı zekice göndermeler, küçük söz oyunları ve cesurca kullandığı kültürlü kalemiyle sizi kendisine hayran bırakacak.

yürümek.jpeg

 

Sayfa sayısı: 80
Yayınevi: Kafekültür Yayınları
Çeviri: İlknur Urkun
Yayım yılı: 2013

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir