Ingwe

Ingwe

Ingwe

Adının anlamı ‘ilk olan’ ya da ‘ilk olanların başkanı’ dır. Takipçilerine Vanyar elfleri denir. Ingwe Vanyar lideri ve elflerin Yüksek Kralı’dır. Bu unvan bizzat Manwe tarafından verilmiştir. Iluvatar’ın İlk Çocukları içinde ilk uyananlardan biridir. Ingwe Ingweron(Reislerin Şefi), tüm Eldar ona böyle seslenirdi. Belki de en ilk uyanandır. İlkler Cuiviénen de yaşamlarını sürdürürken Orome şans eseri onları buldu.

Böylesine uzun süre beklediklerini Valar, sonunda rastlantıyla bulacaktı ve elfleri izleyen Orome; sanki onlar umulmadık muhteşem ve öngörülmemiş şeylermiş gibi hayranlıkla doldu…

Orome elflerin arasına geldi. Melkor’un casuslarının yalanları yüzünden elflerin bazıları korkup kaçtı. Ama elflerin soyluları Orome’ye hayran oldu ve orda kaldı. Orome orda biraz oyalanıp Aman’a döndü. Haberi alan Valar mutluydu ama buruk bir mutluluk çünkü Melkor her şeyi mahvediyordu. Sonra Manwe düşüncelere dalıp Iluvatar’tan yardım istedi. Sonuç olarak Melkor’un egemenliğine bir son vermeye karar verdiler.

Sonunda Utumno’nun kapıları kırıldı, salonları ortaya çıkarıldı ve Melkor en derindeki çukura sığındı. Tulkas Valar’ın şampiyonu olarak öne çıkıp onunla güreşerek yüzüstü yere çaldı; ve Melkor, Aule’nin yaptığı Angainor adlı zincirle bağlanarak esir edildi; ve dünyaya uzunca bir çağ boyunca huzur geldi

İngwe

Valar arasında toplantı yapıp elfleri Aman’a davet etmeye karar verildi. Ama elfler Valar’dan savaştaki olaylar yüzünden korkmuştu. Orome yeniden elflerin arasına gönderildi.

Ama elfler başlangıçta davete kulak asmaya isteksizdi, çünkü Orome dışındaki Valar’ı savaşa giderkenki öfkeleri içinde görmüş ve korkuyla dolmuşlardı. Bu yüzden Orome yeniden onların arasına yollandı ve aralarında Valinor’a gelip halkları adına konuşacak elçiler seçti ve onlar sonrasında kral olacak olan Ingwe, Finwe ve Elwe’ydi. Ve geldiklerinde Valar’ın azameti görkemi yüzünden huşuyla doldular. Ağaçların ışığına ve ihtişamına kapıldılar. Sonra Orome onları Cuiviénen’e geri götürdü ve halklarının önünde konuştular, onlara Valar’ın çağrısına kulak verip batıya gitmeleri için öğütler verdiler.

İlk olarak Aman’a ulaşan Ingwe ve halkı Vanyar’dır. En güzel elfler onlardı ve Manwe ile Varda’nın en sevdikleri. Valar onları görünce hayran oldu. Tüm elfler içinde Tirion bir tek Ingwe ve halkı için inşa edildi. Tüm elfler Ingwe’ye yüksek kral diye seslenirdi. Taniquetil de Manwe’ye yakın yaşardı Ingwe.

Elflerin şehri, Tuna’nın en yükseklerinde inşa edilmişti. Tirion’un beyaz duvarları ve yüksek taraçaları vardı, şehrin kulelerinin en yükseği Ingwe Kulesi(Mindon Eldalieva) tepesindeki gümüş lambasıyla denizin sislerinin uzak noktalarına kadar parıldardı. Yine insanların çok azı onun incecik parıltısını görebildi. Vanyar ve Noldor Tuna üzerindeki Tirion’da uzunca süre dostluk ve kardeşlikle yaşadılar. Valinor’da en çok sevdikleri Beyaz Ağaç olduğu için, Yavanna onlara Telperion’un biraz küçük kopyasını yaptı. Tek fark bu ağaç kendi ışığını saçamıyordu. Sindarin dilinde bu ağaca Galathilion adı layık bulundu.Bu ağaç Mindon ‘un dibindeki avluya dikildi ve fideleri Eldamar’ın dört bir yayına ekildi. Bir tanesi Tol Eressa’ya dikildi, buna Celeborn dediler. Sonraki yıllarda Numenor’un Beyaz Ağacı Nimloth çıktı ortaya.

Manwe ile Varda en çok Vanyar’ı severdi. Vanyar da Valar içinde en çok onları severdi. Çağlar devrettikçe Vanyar’ın içi Valar topraklarına ve Ağaçların parlak ışığına daha da ısındı. Sonra Tirion’u terk edip, Manwe’nin dağı üzerinde. Valinor’un ormanlarıyla ovaları etrafında yerleştiler ve Noldor’dan ayrı düştüler.

Valmar’ın kapıları önünde Manwe’nin ayaklarına kapanıp yalvaran Melkor affedildi. Ama onun niyeti başkaydı. Melkor Valmar sınırları içinde yaşamak zorundaydı ve nefreti gün geçtikçe artıyordu. Planlarında en çok Vanyar şüphelendiriyordu onu , çünkü ağaçların ışığı altında yaşıyorlardı. Melkor yalanlarını kustuğunda Vanyar ona inanmadı. Onu nerde görseler yüz çeviriyorlardı. İşte Ingwe halkı böyle güzel ve asildi.

Ingwe’nin iki çocuğu olduğu söylenir. Oğlunun adı Ingwion’dur. Öfke Savaşı’nda elflerin başında onun olduğu söylenir. Ingwe’nin bir de ismi bilinmeyen çocuğu vardır. Ingwe Finwe’nin eşi Indis’in dayısıdır.

Öfke Savaşı’na giderken Vanyar, Valar’ın sancağı arkasında Ingwion komutasında ilerliyordu. Batı ve Doğu ordularının karşılaşmasına Büyük Muhabere ve Öfke(ya da Gazap) Savaşı denir. Morgoth(Melkor) tahtının tüm gücü savaşta hazır bulundu ve sayıları o kadar fazlaydı ki, Anfauglith dolup taştı ve kuzeyin tamamı bu savaşla alev aldı.

Ama bu Melkor’a yaramadı. Kaçan bir kaçı dışında bütün Balroglar yok edildi, sayısız ork telef edildi ve çok azı kaçabildi. Bu savaşta da kötü insanlar savaştı ve elfler bunu hiç unutmadı. Sonra Melkor kortu ve son silahını sahaya sürdü Kanatlı Ejderhalar. Bunların içinde en korkuncu dev Kara Ancalon’du ama sonunda Valar kazandı. Earendil Ancalon’u yendi ve ejderha Tangorodrim tepesine düştü ve kule yerle bir oldu. Neredeyse bütün ejderhalar öldürüldü. Melkor korkup en derin mahzenlere saklandı. Barış istedi, af diledi ama ayakları kesilip mahvedildi ve Aule’nin zinciri Angainor’la bağlandı. Onu dünyanın kapıları ötesine zamansız boşluğa hapsettiler. Savaştan sonra değerini kanıtlayan Vanyar Valmar’a döndü.

Ingwe

Tolkien’in hikâyelerinin erken sürümlerinde adı Inwe’dir ve ilk uyanan elftir. Orada da tüm Eldar tarafından Yüce Kral olarak bilinir.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Pengolodh

Pengolodh

Hayatı Pengolodh, Nevrast’ta Sindar elfi bir leydi ile Noldor beyinin çocuğu olarak doğan bir Elfti. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir