Ithilien Kolcuları

 

Ithilien Kolcuları

Ithilien Kolcuları

Mablung

Ithilien Kolcuları

Ithilien kolcularından Mablung, kaptan Faramir’in ordusunun bir üyesiydi. Sınırda Mordor’dan Ithilien’i korurdu Mablung, karanlık saçı gri gözleri vardı. Ve yeşil yeşil eldivenler kapüşon ve maskeyle Ithilien kolcularının kahverengi elbisesini giyiyordu. O ve diğer Ithilien kolcuları, Dunedaindi.

7 Mart 3019, Mablung, Frodo Baggins ve Sam Gamgee’yle karşılaştığı zaman Faramir’leydi. Ithilien Kolcuları, kamp ateşinden dumanı gördüğü zaman Mordor’un yönetiminde olan Haradrim’in bir alayını pusuya düşürmeyi hazırlanıyorlardı. Faramir, Ithilien kolcuları Haradrim ile muharebe esnasında Frodo ve Sam’ı koruması için Mablung ve Damrod’u bıraktı

Faramir Frodo’ya döndü ve sorgulamaya başladı ama konu hassas noktalara gelince, Mablung ve Damrod dışındaki adamlarına bulundukları yerden gitmelerini emretti. Bu iki Kolcu; liderleri ile hobbitleri Ithilien’e kadar eşlik ettiler. Henneth Annun’daki gizli karargahlarına yaklaşınca, Mablung ve Damrod; Frodo ve Sam’in gözlerini bağlayarak onlara rehberlik ettiler, gerekli yerlerde de; engebeli arazilerde onları taşıdılar.

Mart’ın sonlarında, Doğu’nun Ordusu Kara Kapılar’a gitmek için Ithilien’den geçtiler. Mablung yaklaşan Ork ve Doğulu(Easterlingler) Ordularına karşı uyaran bir grup askere öncülük etmiş ve böylece pusuya düşmelerini önlemiş oldu.

Adının Anlamı:

Mablung “ağır” “el” anlamına gelir ve lunga “ağır” anlamına gelir. Mab ise ”el” anlamına gelir.

Anborn

Ithilien’in kolcusu. Anborn, kaptan Faramiri’in ordusunun bir üyesiydi. 7 Mart 3019, Anborn, bir ağaca tırmanmış garip bir yaratığı görmüş ne olduğunu Faramir’e anlattı ve oda telaşlanmıştı. Anborn, büyük siyah bir sincap olabildiğini düşündü. 8 Mart’ın erken saatlerinde, Anborn, yeniden yasak havuzda yaratığı gördü. Gollum’du, balık arıyordu.

Anborn, onların saklandığı barınağı keşfetmiş olduğundan beri yaratığı vurmayı düşünüyordu yapıp yapamayacağını Faramir’e sordu, ama Frodo Baggins, Gollum’un ve onun macerasına bağlandığından beri Gollum’un yaşamını esirgemesi için Faramir’le konuştu. Faramir, Frodo’ya havuza girerken eşlik etmesi için Anborn’a söyledi. Anborn, hırıldadı, ama Kaptan’ın emrini olduğu gibi yaptı.

Gollum’un, Frodo’ya geldiği zaman, Anborn, boynunu ensesi ile yaratığı ele geçirdi ve bir kapüşonu başına geçirdi. Anborn, barınağa Gollum’u taşıdı ve Faramir’den önce sormak için ona getirdi. Sonra Faramir, Gollum’u alması için Anborn’a söyledi, talimatlarla nazikçe davranmak için yakınca izledi.

Adının Anlamı:

Anborn’un anlamı “Uzun katlanma” gibi bir anlamı vardır. “Uzun” anlamı an’dan . Born, “Katlan” anlamına geliyor.

Damrod

Ithilien Kolcuları

Ithilien kolcuslarından. Damrod, Dunedain’li biriydi, yaşlı Numenorean’dandı. İnsanlar, Ithilien’de yaşamışlar, neredeyse düşmanın, orayı bulduğunu zorladığı , dış sınırda Mordor’da devriye gezen ve sürekli rahatsız edilen kolcular geçerek terk edilmeden önce.

Damrod, kaptan Faramiri’nin ordusunun bir üyesi olarak hizmet etti. Yeşil kamuflajlı kahverengi kıyafeti giyerlerdi yeşil bir kapüşonu ve yeşil eldivenleri vardı. Koyu renk saçları gri gözleri vardı.

7 Mart 3019 Faramir’in ordusu, Frodo Baggins ve Sam Gamgee’nin bulunduğu zaman Haradrim’in bir alayını pusuya düşürmeyi hazırlanıyorlardı. Faramir, Hobbitler’i koruması için Damrod ve Mablung’u tayin etti, ordusu saldırıyla devam ederken. Damrod ve Mablung, Henneth Annun’a Hobbitler’e refakat etmek için seçildi, Faramir, maceraları hakkında onlara soru sorarken. İki kolcusu saklandıkları barınağa onları getirmeden önce Frodo ve Sam’ı gözlerini bağladı.

Adının Anlamı:

Damrod ismi; “demirin ya da bakırın dövücüsü(zanaat konusunda)” anlamına gelir ve buradaki dam “dövmek, bir metale ya da benzeri bir maddeye yine benzeri maddeyle vurmak” ve rod “bakır” ya da “metal” anlamlarına gelmektedir.

Duinhir

Yüzük savaşı esnasında Blackroot vadisinin lordu. Derufin ve Duilin adlı iki oğlu vardı. 9 Mart 3019, Duinhir’in oğulları ve 500 okçusuyla Minas Tirith’e şehri savunmaya yardım etmek için geldi. 15 Mart’ta Pelennor çayırlıları muharebesinde muharebe etti. Duinhir’in oğulları, muharebede öldü.

Duinhir ismi; “Nehir Efendisi ” anlamına gelir. “Nehir” ifadesi duinden gelir, ve hır ifadesi “Efendi” anlamına gelir. İsmi, muhtemelen, Blackroot vadisinde başlayan Blackroot nehrinden geliyor.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

mithril

Mithril

  Bulunduğu Yerler: Khazad-dum, Numenor İçeriğinde Mithril Bulunan Nesneler: Bilbo’nun mithril zırhı, Nenya, Elendilmir, Minas …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir