Ithilien

 

Ithilien

Ithilien

Gondor’un Mordor sınırında bulunan ormanlık alandır. Düşman kuvvetleri bir çok kez Ithilien boyunca geçmiştir ancak bölge güzelliğini korumaya devam etmiştir. Yüzük Savaşı’ndan sonra Faramir buranın ilk prensi olmuştur.

Coğrafya

Ithilien, Anduin Nehri ve Gölge Dağları arasında bulunur. Bölgenin kuzeyinde Emyn Muil tepesi, Ölü Bataklıklar ve Islakçene bulunur. Poros Nehri, Ithılien’in güney sınırını oluşturur.

Morgulduin nehri bölgeyi Kuzey ve Güney olarak ikiye ayırır ve Ithilduin olarak da bilinir. Morgul Yolu, Morgulduin boyunca izler ve Osgiliath’tan başlar. Bu yol Osgiliath’tan doğruca Morgul Vadisi’ne gider.

Kavşak,Haradlılar’ın kullandığı yoldur. Kara Kapılar’dan doğruca güney diyarlara gider.

Bölgenin güneyinde Emyn Arnen olarak bilinen bir tepe vardı ve Minas Tirith’ten görülebilirdi. Kuzeyde, Yasak Havuz’un içine dökülen şelalenin arkasında Henneth Annun vardı ve burası bir sığınaktı. Nehir batıya doğru aktığında sizi Ulu Anduin’de yaşanmış olan Cormallen Savaşı’nın olduğu yere getirir.

Ithilien

Ithilien, Gondor’un Bahçesi olarak bilinirdi. Oranın yemyeşil bitki örtüsü Gondorlular tarafından yetiştirilmişti ama zamanla bitkiler yabanileştiler. Orada defne, sedir, köknar, ardıç, mersin, meşe servi ve zeytin ağaçları vardı. Zemin yosun, eğrelti otları ve başka bir sürü şeyle renklendirilmişti.Bölgede yeşermiş birçok çiçek arasında anemonlar, sümbül, süsen, zambak, yabani gül, mercanköşk gibi otlar, maydanoz, adaçayı, kekik de vardı.

Ithilien’deki hava ferah ve hoş kokuluydu. Ne zaman dolunay olsa gümüş bir gece yaşardı.

Tarihi

Gondor, İkinci Çağ’ın 3320 yılında bulundu. Başkent Osgiliath, Anduin’in iki yakasına kuruldu. Elendil’in çocukları Isildur ve Anarion, Anduin nehrinin yakalarının karşısına kaleler yapmaya karar verdiler. Anarion Minas Tirith’in, Isildur ise Minas Ithil’in yapımına başladı. Ayrıca Isildur Ithilien’e de binalar ve evler yaptı. Kavşak’a ise dev bir kral heykeli yaptırdı.

Sauron İkinci Çağ 3429 yılında gizlice Mordor’a döndü. Minas Ithil’i ele geçirdi. Ayrıca Cirith Ungol Kulesi inşa edildi. Böylece Mordor Ithılien’den gelecek saldırılara karşı kendini korudu.

Üçüncü Çağ 1944’de Gondor kralı Ondoher,Kara Kapılar Savaşı öncesi Rhunlular tarafından öldürüldü. Bunun ardından Rhunlular Ithilien’e kuzeyden giriş yaptılar. Aynı zamanda Haradlılar bölgenin güneyine geçis yaptılar. Güney Ithilien’in kaptanı Earnil,Haradlılar’ı Poros nehrine 40 mil kala mağlup etti.Bunun ardından askerlerine öncülük ederek kuzeye gittiler. Buradan takviye kuvvet aldılar. Sürpriz bir şekilde Rhunlu sürücüler kampı yerle bir etti ve tekrar sınır dışına çıktılar.

Ithilien

3018, Haziran’ın 20’sinde Nazgul’un birlikleriyle beraber Osgiliath’a saldırmasıyla Yüzük Savaşı başladı. Boromir ve Faramir önderliğinde Osgiliath’ın batı yakası korundu. Sauron’un orduları Osgiliath’ın bir yakasını tuttular ancak köprüyü indirip Osgiliath’ın doğu yakasındaki birlikleri de temizlediler.

Faramir 3019, 1 Mart’ta Ithilien’e döndü. 200-300 askerin komutanıydı. 7 Mart günü Faramir ve korucuları, Harad Yolu üzerinden Mordor’a giden Haradrim ve Mumaklara saldırdılar. Aynı gün Faramir, Frodo Baggins ile karşılaştı,yüzük taşıyıcısı bu bölgedeydi.

Onlar(Frodo ve Sam) Faramir ile karşılaştıklarında,hobbitler Henneth Annun’a götürüldüler. Gollum Yasak Havuz’da balık bulmaya çalışıyordu. Frodo onu yanına çağırdı. Ardından korucular Gollum’u yakaladılar ancak Frodo Gollum’un hayatını kurtardı.

Ertesi gün Faramir,Frodo’yu uğurladı. Frodo ve grubu Morgul Yolu üzerinden Morgul Vadisi’ne yol aldılar.

Yüzük Savaşı’ndan sonra Aragorn, Faramir’i Ithilien’in prensi yapmıştır ve Beregond onun koruması olmuştur. Faramir  karısı Eowyn ile birlikte Emyn Arnen’de yaşadı.

Eowyn bölgede yetişen tüm bitkileri çok sevdi. Çalıştı ve Ithilien’i daha güzel bir hale getirdi. Legolas elfleri buraya getirmiştir. Elfler buraya güzel bahçeler yaptılar,yemyeşil bir bitki örtüsü sağladılar. Zaman geçtikçe Ithilien Orta-Dünya’nın batısındaki en hoş yer oldu.

Kaynakça
1) Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği; Metis Yayınları
2) Yüzüklerin Efendisi İki Kule; Metis Yayınları
3) Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü; Metis Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

mithril

Mithril

  Bulunduğu Yerler: Khazad-dum, Numenor İçeriğinde Mithril Bulunan Nesneler: Bilbo’nun mithril zırhı, Nenya, Elendilmir, Minas …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir