Jed Brophy (Yüzüklerin Efendisi, Hobbit ve Güç Yüzükleri’nde Oynamış Tek Oyuncu)

Yüzüklerin Efendisi ile Hobbit üçlemelerinin tüm filmlerinde ve Güç Yüzükleri dizisinde yer almış ve pek çok farklı karakteri canlandırmış bir oyuncu olduğunu biliyor muydunuz?

Jed Brophy (Yüzüklerin Efendisi, Hobbit ve Güç Yüzükleri’nde Oynamış Tek Oyuncu)

Söz konusu oyuncu, 29 Ekim 1963 doğumlu Yeni Zelandalı oyuncu Jed Brophy, yani nam-ı diğer “Figüranların Efendisi”.

Jed Brophy’yi, Yüzüklerin Efendisi filmlerinden en iyi bildiğimiz karakter, “Neden et yiyemiyoss?” diyen Ork, yani Snaga. Ayrıca, Aragorn’un uçurumdan düşmesine neden olan Warg sürücüsü Sharku’yu da canlandırdı. Bu da yetmedi Eomer’in emrindeki bir Rohirrim’i, Dokuz Nazgûl’den birini, Mordor’da teftiş yapan bir Ork’u ve Ayrıkvadi’den ayrılan bir Elf’i de oynadı.

Hobbit filmlerine geldiğimizdeyse nihayet bir yan rol kaptı ve Thorin’in kafilesinden Nori adlı hırsız bir cüceyi canlandırdı.

Güç Yüzükleri dizisindeyse, tasarımlarıyla bizleri kendine hayran bırakan Orkların makyajlarının pek çoğunun altında yine o vardı.

Kendi yetmedi, oğlu Sadwyn Brophy de, Arwen ile Aragorn’un oğlu Eldarion’u canlandırdı.

Jed Brophy

Figüranların Efendisi Jed Brophy, Peter Jackson’ın King Kong, Braindead ve Heavenly Creatures gibi filmlerinde de yer almış bir oyuncu.

Jed Brophy 1963’te Taihape’de doğdu. Mataroa’da büyüdü ve Mataroa İlkokulu ve Palmerston North Boys’ Lisesi’nde okudu.

Toi Whakaari: Yeni Zelanda Drama Okulu’nda eğitim gördü ve 1987’de Oyunculuk Diploması ile mezun oldu. 1980’lerde Wellington’da sahne yapımlarında rol almaya başladı. Gary Henderson’ın sayısız turda yüzlerce kez sahnelediği Skin Tight adlı oyunundaki rolüyle tanındı. 1998’de Edinburgh Fringe Festivali’nde sergilendiğinde Scotsman Fringe First Ödülü’nü kazandı.

Jed Brophy’nin oynadığı ilk rol, 1988’de National Film Unit tarafından üretilen Small War on the Edge of Town’daydı.[5] Yönetmen Peter Jackson ve ilişkili dijital şirket Weta ile birçok ekran ve film projesinde yer aldı.

Jed Brophy, Wellington’un kuzeyindeki Kapiti Sahili’nde yaşıyor.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Lord of the Rings: Rings of Power yani Güç Yüzükleri dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tom Bombadil - Güç Yüzükleri 01

Tom Bombadil Geliyor! (Güç Yüzükleri 2. Sezonu)

Tom Bombadil nihayet Orta Dünya’daki uzun ve maceralı yolculuklardan birine davet edildi. J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir