Kayıp Öyküler Kitabı 1

kayıp-öyküler-1.jpg

 

 

Kayıp Öyküler, Orta Dünya’nın ve Silmarillion’un ilk taslaklarıdır. Tolkien’in kaleme aldığı ilk Orta Dünya öyküsü Gondolin’in Düşüşü’dür. Bunu, 1. Dünya Savaşı sırasında hastalandığı sırada yazmıştır. Savaş sonrasında yazmaya devam etmiş ve 1921 senesinde Kayıp Öyküler Edith Tolkien tarafından temize çekilmiştir.

Kayıp Öyküler 1-2 Silmarillion’un ortaya çıktığı ilk noktadır. Bu kitaplardaki olaylar Silmarillion’un ve doğal olarak Orta Dünya mitolojisinin temelini oluşturur. Birçok isim Silmarillion’dakinden farklıdır. Silmarillion’da yer almayan birtakım olaylar vardır fakat Silmarillion’dan çok da farklı bir konusu yoktur. Bundan dolayı Orta Dünya’nın gelişim aşamalarını görmek için güzel kitaplardır.

Kayıp Öyküler 1, Ainur’un müziğinden başlayarak İnsanların Gelişi’yle sona erer.

Kitabın arka kapağından:

Kayıp Öyküler Kitabı bütün Orta Dünya tasarımının en başında durmakta, çünkü bu kitap Silmarillion denilen mitolojinin kâğıda dökülmüş ilk biçimiydi. Eriol adlı bir denizcinin okyanusta batıya doğru, Elflerin Yalnız Ada’sına yaptığı uzun yolculuk ve orada öğrendikleri çerçevesine oturtulmuştu.

Onlardan gerçek tarihlerini öğrenir: Elf’lerin kayıp öykülerini. Tanrıların, Elflerin, Cücelerin, Balrogların, Orkların, Silmarillerin, Valinor’un, Gondolin’in, kurgulanmış bir dünyanın coğrafyası ve evrenbilimin en özgün düşünceleriyle tanışacaksınız.
Büyük Usta’nın yıllarca üzerinde çalıştığı metinlerden Christopher Tolkien tarafından düzenlenen Orta Dünya Tarihi adlı on iki kitaplık efsane böylece başlıyor.

 

Yayınevi: Altıkırbeş Yayınları
Çevirmen: Gonca Gülbey
Yayın Yılı: 2002
Sayfa Sayısı: 431
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarımı: Erol Egemen
Editör: Kaan Çaydamlı

Mutlaka Okuyun!

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 3. Bölüm Detaylı İncelemesi (The Rings of Power 1. Sezon)

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 3. bölümü yayınlandı. Ada Krallığı Númenor’u ve halkını ilk kez gördüğümüz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir