Malbeth

Malbeth

Malbeth’in Öyküsü

Arthedain krallığı’nın 14’üncü kralı Araphant zamanındaki kahinidir. Malbeth en az iki tane Isildur hanedanının geleceğini belirten kesin kehanette bulunmuştur. Bunlardan bir tanesi Araphant’ın 1864 senesinde doğan oğlunun isminin konulmasıyla ilgilidir.

Malbeth krala doğmuş olan çocuğunun ismini son kral anlamına gelen Arvedui koymasını öğütlemiş ve sonra da şu kehanette bulunmuştur;

“Onu Arvedui olarak çağıracaksınız, çünkü o Arthedain’de en son olacak. Yine de bir seçim Dunedain’e gelecek ve Dunedain daha umutsuz görüneni seçerse oğlun ismini değiştirecek ve geniş ve güçlü bir ülkenin kralı olacak. Öyle olmazsa, daha çok keder ve insan hayatı geçecek ta ki Dunedain tekrar yükselerek birleşeceği zamana kadar.”

Kahin Malbeth’in kehaneti 1975 yılında gerçekleşti. Cadı-Kral Kral Arvedui’yi kuzeye sürdü ve kral ve insanları Kar Adamlarının yaşadığı diyarda şiddetli kış nedeniyle mahsur kaldılar.

Cirdan’ın yolladığı bir gemi onları kurtarmaya geldi ama Kar Adamları ona buzların erimesini beklemesini söylediler. Kral Arvedui onların tavsiyesini önemsemedi ve daha umutlu görünen yolu seçti ve gemi kazasında hem kendi hayatını hem de 2 Palantir’i kaybetti ve böylece Arnor’un tekrar kurulma şansı yokoldu. Arthedain krallığı sona erdi ve Isildur soyu Arvedui oğlu Aranarth’ın başlattığı Dunedain şeflerince devam ettirildi.

Kahin Malbeth’in ikinci kehaneti Kral Arvedui’nin zamanında gerçekleşmişti. Bu kehanet gelecekte Ölülerin Yolu’ndan geçecek olan Isildur’un Varisinden bahsediyordu.

Malbeth

“Toprakların üstünde uzun bir gölge var,
Batıya uzatmış karanlık kanatlarını.
Kule sarsılıyor; kıyamet yaklaşıyor
Kralların mezarlarına. Ölüler uyanıyor;
Yeminlerini bozanların saati geldi:
Erech Taşı’nda duracaklar yeniden
Ve duyacaklar tepelerde yankılanan boru sesini.
Kimin borusu? Kim çağıracak onları
Gri alacakaranlıktan? Unutulmuş insanlar mı?
Bağlılık yemini ettikleri kişinin varisi,
Zaruret karşısında, gelecek Kuzey’den:
Kapıdan geçerek girecek Ölülerin Yolu’na”

Yüzük Savaşı sırasında Elrond Aragorn’a kahinin sözlerini hatırlamasını öğütleyen bir mesaj yolladı. Aragorn palantire baktı ve Gondor’un güneyden gelen korsanların tehdidinde olduğunu öğrendi ve sadece Ölülerin Yolundan geçerse oraya zamanında ulaşabileceğini anladı.

Isildur’un varisi Aragorn Ölülerin Yolundan geçerek onları Erech taşına çağırdı. Ölüler onu takip ettiler ve korsan tehdidini ortadan kaldırdılar ve böylece kahin Malbeth’in ikinci kehaneti de yerine gelmiş oldu.

Malbeth


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir