Margaret Weis Röportajı

Margaret Weis

Ejderha Mızrağı’nın yazarı Margaret Weis ile TheWhiteTree.org röportajı:

Yazar olmaya nasıl karar verdiniz? Sizi bu yola yönlendiren ne oldu?

Okumayı dahi bilmezken bir hikaye anlatıcısıydım. Anaokulu öğretmenim beni dinlenme saatinde hikayeler anlatmak için sınıfın önüne koyardı. Yazmak, hikaye anlatmanın başka bir yolu!

Missouri Üniversitesi’nde Yaratıcı Yazı Yazma ve Amerikan ve İngiliz Edebiyatı okudunuz. Bu bölümlerini okumaya nasıl karar verdiniz? Bu bölümlerin size katkısı ne oldu?

Şiir profesörüm, Dr. Donald Drummond, bana kelimelerin güzelliği ve disiplinini öğretti.

Siz ve Tracy Hickman denildiğinde akla ilk Ejderha Mızrağı geliyor. Bu seriyi yazmaya nasıl karar verdiniz?

Tracy ve ben, ikimiz de TSR, Inc.’te çalışırken tanıştık. Tracy Ejderhamızrağı için oyun tasarımı takımının başıydı. Ben de yeni Ejderhamızrağı kitap hattının editörüydüm. İkimiz de dünyayı ve karakterleri sevdiğimizi fark ettik ve hikayeyi anlatan kişiler olmak istedik.

İki yazar birlikte çalıştınız. Bu durumun zorlukları ve kolaylıkları nelerdi? Nasıl bir iş bölümü yaptınız?

Başladığımız da ben yazardım; çünkü benim yeteneklerim bu yöndeydi ve Tracy de tasarımcıydı. Dünya onun fikriydi. Sadece biraz üzerinde çalışılacak gibi görünüyordu!

Bildiğimiz kadarıyla, Ejderhamızrağı’nı yazmaya bir FRP oyunundan yola çıkarak başladınız. Yaşadıklarınızı, D&D sistemini nasıl bir romana uydurdunuz? Öyle matematiksel bir sistem nasıl kitap sayfalarına döküldü?

Bu bir şehir efsanesi. Ejderhamızrağı bir oyundan ortaya çıkmadı. Tracy Hickman Ejderhamızrağı için fikriyle geldi. Bir tasarım ekibi topladı ve onlar dünyayı daha da geliştirdiler. Ben roman planını çıkarmaktan ve karakterleri geliştirmekten sorumluydum. Sadece bir iki kez Ejderhamızrağı’nı, geliştirilmesinden sonra test amaçlı oynadık. Sisteme gelince, ben onu cidden asla anlamadım, bu yüzden çoğunlukla görmezden gelirim. :)

İkinizin dışında seriye yeni kitaplar yazan yazarlar da oldu. Sizin elinizden çıkmamış Ejderha Mızrağı Kitapları hakkındaki görüşleriniz neler?

Paylaşılmış bir dünya daima eğlencelidir. Kısa hikaye antolojilerinde, böyle birçok yazarla çalışma zevkine sahip oldum!

Ejderhamızrağı’nın bir de animasyonu yapılmıştı. Ben severek izlemiştim ama genellikle olumsuz yorumlar aldı. Siz nasıl bulmuştunuz animasyonu?

Animasyon felaketti. Müzik harikaydı.

weis
Son duyduğuma göre D&D’nin yeni sürümlerine Ejderhamızrağı evreni geçirilmemişti. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Çok üzücü bir durum.

Ejderha Mızrağı’nın ileride gerçekleşecek bir film/TV projesi var mı? Eğer böyle bir şey olsa yönetmene ne gibi tavsiyelerde bulunurdunuz? Kırmızı çizgileriniz neler olurdu?

Hiçbir fikrim yok, ama bunu çok isterim.

Böyle bir projede hangi karakteri kimin oynamasını isterdiniz? Aklınıza birileri var mı? Kendiniz filmde bir rol üstlenmek ister miydiniz?

Son dönemdeki aktörleri çok az biliyorum. Raistlin’i kimin oynaması gerektiği konusunda hiçbir fikrim yok. Son Yuva Hanı’ndaki bir masada oturmak isterdim, ama hepsi bu kadar! Net çizgilerim yok! Berbat bir oyuncuyum!

Başka bir röportajınızda, fantastik edebiyat okumadığınızı söylemiştiniz. Ne tür kitaplar okursunuz, sevdiğiniz yazarlar kimler?

Gizemleri, tarihi romanları ve klasikleri severim. Şimdi Russel S. Thomas’ın deniz romanlarını okuyorum. Favori yazarlarım; Dickens, Dumas, Chaim Potok, Mary Renault, Jane Austen, Rex Stout, P. G. Wodehouse … böyle devam ediyor!

Tolkien’den beri fantastik kurgu okumamışsınız. Tolkien ve onun yarattığı Orta Dünya hakkındaki görüşleriniz neler?

Tolkien’a bayılırım. Kitaplarını ilk kez 1960’larda, üniversite kampüslerine geldiklerinde okumuştum. O zamandan beri kitaplarını severim.

Yılların klasiğidir bu soru: Drizzt mi Raistlin mi? Bu iki karakterin özelliklerini karşılaştıracak olsanız, aklınıza gelecek ilk cümleler ne olurdu?

Her zaman bu ikisinin başrolde olduğu, karşılaşmalarıyla alakalı bir roman yazmak istedim. :)

Son olarak Türkiye’deki hayranlarınıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Türkiye’deki hayranların hepsine, destekleri için teşekkür etmek isterim. Ejderhalar her zaman rüyalarınızda uçuşsun!

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler Geliyor!

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler Geliyor!

Güç Yüzükleri  dizisinin 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler geliyor! Orta Dünya’da her zaman hepsine hükmedecek bir …

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir