Meneldil

Meneldil

Irk: İnsan
Dil: Sindarin, Adunaic
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Numenor/Gondorlu İnsan, Anarion Hanedanı
Ebeveynleri: Babası Anarion, annesinin adı bilinmiyor.
Çocukları: Cemendur
Doğum Tarihi ve Yeri: 2.Çağ 3318, Numenor
Hüküm Yılları: 3.Çağ 2 – 158
Ölüm Tarihi: 3.Çağ 158
İkamet Ettiği Yerler: Numenor, Minas Anor
Taşıdığı Ünvanlar: Gondor Kralı, Numenor’da doğan son İnsan

Meneldil

“Hızla git şimdi, yolun açık olsun ve seyahatin boyunca Güneş, yolunu aydınlatmaya devam etsin !” (Meneldil’den Isildur’a (Ki ölümüne sebep olacak Ferah Çayırlar Felaketi öncesi) söylenmiş olan bu söz, Meneldil’in kitaplara geçen tek konuşmasıdır.

İkinci Çağın 3299. Yılında doğan, Gondor’un üçüncü kralı Meneldil, Anárion’ın oğlu ve aynı zamanda da Yüce Kral Elendil’in torunudur. Numenor’da doğan en son İnsan kendisidir ve kendi ismiyle taç giyen ilk kraldır.

Son İttifak Savaşı’na kadar Meneldil hakkında bilinenler çok az. Çünkü yazı için yaptığım araştırmalara göre de bu böyle ve alıntılar için baktığım üçlemede de ismi nadiren geçiyor. Ama önemli olaylardan ve tarihlerden yola çıkarak bir şeyler söylenebilir.

Numenor’un Çöküşü 3319 yılında gerçekleştiğinde, 20 yaşındaydı. Adanın çöküşünü babasının gemilerinden izledi. Orta-Dünya’ da kurulan krallıkta ne roller üstlendiği hakkında bir şey olmasa da o yıllarda arka planda kalan bir soylu olarak görüldü. Anarion’un dördüncü çocuğu olarak taht için yedinci sıradaydı yani taç giyme olasılığı oldukça düşüktü.

Isildur’ un Güneyi O’na Emanet Etmesi

Meneldil

Yaklaşık yüzyıldan sonra Sauron tekrar güçlendi ve Son İttifak Savaşı’na kadar varacak olaylar birbirini tetikledi. Babası ile Büyük Babasının öldüğü bu savaşta yaptıklarıyla ilgili bir bilgi yoktur. Elendil, savaştan önce Arnor’ın kuzeyindeki topraklarda “Yüce Kral” olarak tahttaydı ve Isildur ile Anarion da Gondor’u beraber yönetiyorlardı. Savaşta Elendil ile Anarion ölünce bu üçlü yönetimde düzenlemelere gidilme ihtiyacı duyuldu ve Isildur, yani Elendil’in büyük oğlu, “Yüce Kral” ünvanını babasının mirası olarak kullanmaya başladı. Gondor’un yönetimini ise kardeşinin oğlu Meneldil’e bıraktı. (Burada Isildur’un Gondor Tahtını neden kendi oğullarına değil de amcasının oğluna bıraktığı da belli değildir.)

Isildur kuzeye hareket etmeden önce bir yıl Gondor’da kalarak, bir takım problemleri halledip işleri düzene soktu ve Meneldil’e Gondor’un Hükümdarı olarak yapması gerekenleri öğütledi. O bir yıl içinde Isildur ve Meneldil, sınırlarda düzenlemeler yapmak için krallığın güneyine gittiler. Bu gezintilerinden dönüşlerinde Halifirien’in merkezindeki Amon Anwar üzerinden geçtiklerinde Isildur burayı babasının ebedi dinlenme yeri olarak seçti ve Elendil’in Mezarı’nı buraya getirtti.

“Oysa kütüphanesinde nice kayıt var ki artık töre bilginlerinin bile pek azı okuyabilir, çünkü insanlar zamanla bu kayıtlardaki yazı ve lisanları unutmuştur. Ve Boromir, hâlâ Minas Tirith’te duran, sanırım kralların kaybından beri Saruman ve benden başka hiç kimsenin okumadığı, Isildur’un kendisi tarafından yazılmış bir parşömen var. Çünkü Isildur bazı hikâyelerde anlatıldığı gibi Mordor’daki savaştan sonra hemen ordularını yürütmüş değildi.”

“Kuzeydekilerin bazıları öyle anlatmış olabilir,” diye kesti sözünü Boromir. “Gondor’da herkes, onun önce Minas Anor’a giderek yeğeni Meneldil’e Güney Krallığı’nın idaresini teslim etmeden önce bir süre eğitim verdiğini bilir. Ve o sırada oraya, kardeşinin anısına Ak Ağaç’ın son fidanını dikmiş.”

Isildur’un Ölümüyle Yeni “Yüce Kral” Valandil Olur

Üçüncü Çağın ikinci yüzyılında Isildur, Osgiliath’dan ayrılmak için hazırlandı ve Güney Krallığını Meneldil’e bıraktı. Yüce Kral ve Oğullarının kuzeye gitmek için yola çıkmaları Meneldil için bir hayâl kırıklığından çok, uzun süre Gondor’u tek başına yönetebileceğini düşündüğü bir umut oldu.

İleri görüşlü biri olmasına rağmen Meneldil, gerçekleşecek olayları tahmin edemezdi. Osgiliath’dan ayrılmalarının üzerinden bir ay geçmişti ki Isildur, üç oğluyla birlikte Orklar tarafından katledildi. Böylece Kuzey Krallığı Isildur’un hayatta kalan tek oğluna yani on bir yaşındaki Valandil’e kaldı. Olayların bu beklenmedik gidişatı Meneldil’i, basit bir yöneticilikten Gondor’un gerçek kralına dönüştürdü.

Meneldil Gondor Tahtını Arzuluyor

Meneldil

Isildur’un ölümünden sonra büyük babasının bulduğu sistemi devam ettirme niyetinde göründü. “Yüce Kral” ünvanı Kuzey Krallığında (Arnor) kalacaktı. Güney Krallığı (Gondor) ise kral tarafından atanan bir Lord’ un yönetiminde Kuzey’ e bağlı bir yer olacaktı. Bu sistem, Isildur ile üç varisinin öldürülmesi sonucu Arnor’ un yedi sene kralsız kalmasıyla bozuldu. (Isildur’un en küçük oğlu Valandil reşit olana kadar)

Valandil Arnor Kralı olunca, kanunen Gondor Krallığının da mirasçısı oldu. Ama Valandil bunu gösterecek herhangi bir şey yapmadı. Gondor üzerinde hak iddia etmedi. Burada Meneldil’in yeni Yüce Kral’ın saltanatını tanıması gerekirdi. Ama Meneldil’in daha önce hiç görmediği ve çok da genç olan bu kuzeni karşısında kolayca pes edip onu tanıması mümkün olamazdı. Aksine Valandil’in gençliğinden ve tecrübesizliğinden yararlanıp Gondor üzerindeki Arnor yönetimini kaldırarak kendisini Gondor Kralı ilan etme amacını taşıdı. Bu Melendil’in Gondor tahtını gasp etmesi olarak görülebilirdi ama bu olurken sürpriz bir şekilde hiçbir ihtilafa rastlanmadı. Gondor Halkı, Meneldil’in haksızca tahta geçmesine ses çıkarmadı. Kral Valandil ve varisleri de Gondor’ u yeniden kontrol altına almak için ciddi bir teşebbüste bulunmadılar.

Böyle olunca da Meneldil, Isildur’un tahtan feragat edip tahtı kendisine bıraktığı yolunda inandırıcı bir hikâye icat etti. Meneldil’in, Isildur’un Güneye dönmesini tam olarak beklediğine dair bir kanıt olduğundan dolayı bu kesinlikle doğru değildir (Gladden Fields Felaketinde Meneldil’in onların [Isildur ve oğulları] Kuzeye uzun süre oturmalarıyla ilgili umudunun olduğu söylenmiştir). Amcasının Gondor Krallığını ebedi olarak kendisine vereceğini gerçekten hayal etmişse o bu şartlarda bunu zar zor düşünmüştür. Meneldil Gondor’u Arnor’dan ayırsa da “Yüce Kral” ünvanı kuzeyde kaldı.

Melendil’ in bu şekilde yani kanunen hiçbir hakkı olmamasına rağmen Gondor Tacını elde ederek beklenmedik bir şekilde tarihte etkili olması kötü sonuçları beraberinde getirdi. Onun kendi özerkliğini ilan etmesi, Arnor ve Gondor’un iki bağımsız krallık olarak ayrılmasına sebep oldu.

Arnor’dan Bağımsız Gondor’un Kralı Meneldil

İkinci yüzyıldaki karışıklıklardan sonra, Meneldil Gondor’u yıllarca yönetti. Sauron’un tamamen yenilmesiyle birlikte saltanatı, huzurlu ve sessiz bir dönem geçirdi. Bu zamanlarda geçen önemli olaylardan biri ise Elrond ile Celebrian’ ın evlenmesi ve ikiz çocukları Elladan ile Elrohir’in doğması oldu. Kuzey Krallığı için bunlar önemli olaylar olabilir ama Gondor halkının bundan haberdar olup olmadıkları bile kesin değildir.

Meneldil, Üçüncü Çağın 158.Yılında öldü. 156 Sene süren saltanatı son bulmuş oldu, yerine ise oğlu Cemendur taç giydi.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Yüzüklerin Efendisi Ekler Türkçe Çeviri

Kralların ve Hükümdarların Yıllıkları – Yüzüklerin Efendisi Ekler- Ek A (Türkçe Çeviri)

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü kitabının sonunda Yüzüklerin Efendisi Ekler (ing. The Lord of the Rings: …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir