Minas Tirith

Minas Tirith

Minas Tirith

Güneşin İlk Çağ’ında Minas Tirith dağlık Dorthonion bölgesi ve Hithlum arasından akan Sirion’un üstüne kurulmuş olan ve geçidi koruyan gözcü kulesidir.

Minas Tirith bir Noldor prensi olan Finarfin oğlu Finrod Felagund tarafından İlk Çağ’ın 60 yılında inşa edilmiştir. Minas Tirith, Sirion Nehri’ndeki Tol Sirion adasının üstüne kurulmuştur.

Finrod Nargothrond’u kurup orada yaşamaya başlayınca kardeşi Orodreth’i buraya gözcülük için görevlendirmiştir. Orodreth’in gözcülüğünün amacı Morgoth ve hizmetkarlarının bu geçitlerden geçerek Batı Beleriand’a inmesini önlemekti aynı zamanda bu stratejik nokta olası bir düşman hücumunda kolay bırakılamayacak bir bölgeydi.

Daha sonra Minas Tirith’in Orodreth önderliğindeki savunucuları İlk Çağ’ın 455 yılında Ani Alev Savaşı sırasında Angband’dan gelen Ork saldırıları karşısında bu stratejik kaleyi Ulmo’nun Sirion’daki kudretinin de yardımıyla savunmuşlardır; fakat iki yıl sonra Büyücü Sauron yanında kurtbinicileri ve Ork taburlarıyla Minas Tirith’e saldırdı.

Orodreth önderliğindeki savunucular kara bir korku bulutuna yenildiler ve hepsi Nargothrond’a kaçtı. Elfler’in mağlubiyetinden sonra Sauron Minas Tirith’i mesken edinerek burayı korku ve dehşetin bir diyarı haline getirdi. Daha sonra Minas Tirith Tol-in-Gaurhoth (Kurtadamlar adası) ismini kazandı çünkü burası artık Sauron’un getirdiği şeytani yaratıklar ile dolup taşmıştı ve bunlardan en ölümcülleri de aralarına bazen Sauron’un da katıldığı kurtadamlardı.

Kule artık Finrod’un emri altındaki Orodreth değil de Morgoth’un emri altındaki Sauron tarafından yönetildiği için Sauron ve Morgoth bu yolu kullanarak Beleriand içlerine seferlerde bulundular. Brethil sınırlarına saldırdılar ve Nargothrond’un hükmü altındaki topraklara seferler düzenleyerek gizli şehrin gerçek yerini öğrenmeye çalıştılar.
Ayrıca Sauron bu kuledeki avcılarıyla Beor halkının en son gruplarını da Dorthonion’da yok etmişti.

Minas Tirith

On yıl sonra Silmaril macerası sırasında Barahir’e olan borcunu Beren’e ödemeye karar veren Finrod ve Beren yanlarına aldıkları birkaç yoldaşlarıyla beraber büyüyle şeytani kılıklara bürünerek Sirion geçidinden geçmeye çalıştılar ama Sauron tarafından hapsedildiler çünkü onların kuleye uğramadan geçip gitmesinden şüphelenmişti.
Sauron onların kimliklerini öğrenmeye çalışınca Finarfin oğlu Finrod ile Sauron’un dillere destan mücadelesi yaşandı. Bir Noldor beyi olan İnsanların dostu Finrod’un kudreti çok büyük olsa da Sauron da Morgoth’un sağ koluydu ve bir üstattı.

“Bir şarkı söyledi büyücülüğe dair,
İhanete,sırrı çözmeye,açığa çıkarmaya dair,
Keşfedici,örtüyü kaldırıcı,ele verici
Felagund orada birden etkilendi.
Dayanmaya dair bir şarkı ile karşılık verdi.
Karşı koymaya,güce karşı savaşmaya,
Sırların korunmasına,kale gibi güçlülüğe,
Kırılmaz güvene,kaçışa ve özgürlüğe;
Değişime ve suret değiştirmeye dair,
Bozulan kapaklara ve aşılan tuzaklara dair,
Zindanın açılışına,kırılan zincire dair
Şarkıları etkilenerek ilerleyip geriledi.
Dönerek ve dehşetlenerek,sanki hep güçlendi.

Felagund savaştı,şarkı söyleyiş yükseldi,
Elf ülkelerinden sözcüklerine,
Topladığı tüm kudret ve sihirle.
Kuşların tatlı ötüşlerini duydular.
Uzaklarda,Nargothrond’ta.
Deniz’in iç çekişinin ötesinde
Kumsalda,Batı Dünyası’nın ötesinde
Elfyurdu’nun inci kumsallarında
Sonra kasvet kazandı,karanlık büyüdü.
Valinor’da kızıl kanların döküldü
Deniz’in kıyısında Noldor’un katlettiği
Köpüksürücüler ve çalınarak sürüklendi
Ak yelkenlere bürünmüş ak gemileri
Işıklı limanlarından. Rüzgarlar ağlıyor,
Kurtlar uluyor. Kargalar uçuyor.
Denizin ağızlarında buzlar mırıldanıyor.
Angband’da kederli esirler yas tutuyor.
Gökler gürlüyor,ateşler yanıyor-
Ve Finrod tahtın önünde yıkılıyor.”

Böylece kimlikleri açığa çıkmış oldu ve her yoldaş bir kurtadam tarafından yendi. En sonunda bir kurtadam Beren’i öldürmeye gelince Finrod büyük bir güçle zincirlerini kırdı ve kendi canı pahasına kurtadamı yendi ama artık kendi hayatını da borcunu ödemek için feda etmiş oldu.

Finarfin oğlu Finrod böylece kendi yaptığı kulede can verdi. O anda Luthien ve Huan Minas Tirith’e gelmeyi başardılar. Huan kurtların atası Draugluin’i ve Sauron’un yolladığı her kurtadamı katletti aynı zamanda kurt biçimine girmiş Sauron’u bile mağlup etmeyi başardı.

Minas Tirith

Sauron büyük bir utançla efendisi Morgoth’a geri dönmesi için bırakıldı. Luthien büyüsüyle bir zamanlar Noldor tarafından yapılmış olan iğrenç kuleyi kötülükten arındırarak yıktı. Beren böylece kurtulmuş oldu ve Finrod Felagund buraya gömüldü. Tol-in-Gaurhoth yok edildi ve geçit Sayısız Gözyaşı Savaşı’na kadar elflerin elinde kaldı.
Bu kulenin elflerin Sayısız Gözyaşı Savaşı’nda yaşadığı mağlubiyetten sonra Morgoth tarafından tekrar inşa edildiğine dair riyavetler vardır.

Minas Tirith daha sonraları Üçüncü Çağ’da Minas Anor’a ikinci isim olarak verilmiştir.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir