Morwen

Morwen

Morwen Künye:

Irk: İnsan
Dil: İnsan dili, Sindarin
Cinsiyeti: Kadın
Soy: Edain- Beor Hanedanı
Ebeveynleri: Babası Baragund, annesinin adı bilinmiyor.
Çocukları: Túrin Turambar, Lalaith, Nienor
Doğum Tarihi: 1.Çağ 443
Ölüm Tarihi: 1.Çağ 500
İkamet Ettiği Yerler: Ladros, Dor-lómin, Doriath
Diğer İsimler: Eledhwen
Taşıdığı Ünvanlar: Dor-lómin Leydisi

Morwen Kimdir?

Turin Turambar’ın annesi Hurin Thalion’un eşidir. İlk Çağ’ın 443.yılında doğmuştur. Beor Evi’nden Baragund’un kızıdır. Annesinin adı bilinmemektedir. Sert ve mağrur bir kadındı. Uzun boylu,soluk tenliydi. Parlak ve koyu saçları, gri gözleri vardı. Onun İlk Çağ’daki en güzel İnsan olduğu söylenir. Bir adı da ”Elf ışıltısı” anlamındaki Eledhwen’dir.

Sayısız Gözyaşı Savaşından Önce Morwen’in Yaşamı

Morwen

455 yılında gerçekleşen Dagor Bragollach’ta Morwen ve ailesinin yaşadığı Dorthonion Morgoth’un orduları tarafından saldırıya uğrar. Bregolas katledilir ve oğlu Barahir Beor Evi’nin Efendisi olur. Barahir Dorthonion’dan çekilmeyi reddeder.456 yılında Barahir’in hanımı Adamyürekli Emeldir kadın ve çocuklara Dorthonion’dan kaçarken önderlik eder. Morwen bu sırada 13 yaşındadır. O ve kuzeni Rian güney Hithlum’daki Dor-lomin’e gider. Babası Baragund geride kalır ve 460 yılında öldürülür. Bu esnada annesine ne olduğu ise bilinmez.

464 yılının ilkbaharında Dor-lomin’in Efendisi Hurin ile evlenir. Sonraki yıl oğulları Turin dünyaya gelir. 2 yıl sonra ise Morwen bir kız çocuğu dünyaya getirir. Adını Urwen koysalar da ev halkı ona evlerinin önünden geçen Nen Lalaith deresinden esinle ”Gülüş” manasında Lalaith der. 469 sonbaharında Morgoth Beleriand’a Habis Nefes denen, veba taşıyan bir rüzgar gönderir ve Turin ile Lalaith dahil Dor-lomin’deki bir çok insan ağır bir hastalığa yakalanır. Turin daha sonra iyileşir ama Lalaith vefat eder ve Morwen kedere kapılarak gitgide sessizleşir. 472 yılında ise üçüncü çocuğuna hamile kalır. Sayısız Gözyaşından önce Hurin çok ümitli olsa da Morwen karamsar gözükmektedir ve en kötüsüne hazırlanmaktadır.

Dor Lomin’in İşgal Edilişi

472 yılının yaz ortasında Hurin Nirnaeth Arnoediad’da Morgoth tarafından esir alınır. Morgoth Hurin Thalion’u ve ailesini lanetleyerek onu Thangorodrim’in tepesinde, ailesinin başına gelen korkunç olayları yıllar boyu seyretmeye mahkum eder. Ardından Morgoth adına savaşan Doğulular savaştan sonra Hithlum’u istila altına alır. Dor-lomin’li insanları aşağılar, onlara zulmederler ama güzelliğiyle heybetinden ve Elflerle işbirliği yaptığı söylentisinden korkarak Dor-lomin’in Hanımı’na dokunamazlar. Buna rağmen Turin ve Morwen açlık ve yoksulluk içindedir. Sadece Aerin adındaki, Hurin’in akrabası olan ve Brodda adında bir Doğuluyla zorla evlenen bir kadından yardım görürler.

Annesi, Turin’in esir alınmasından korkmaktadır bu yüzden onu Melian Kuşağı sayesinde Morgoth’un zulmünden korunan Doriath’a göndermeye karar verir. Kendisi Beren’le uzaktan akraba olduğundan Kral Thingol’un oğlunu kabul edeceğini düşünür. Kendisi Turin’le birlikte gidemez çünkü kararını çok fazla ertelemiştir aynı zamanda uzun zamandır hamiledir. Turin 472 sonbaharında yanında iki hizmetçiyle beraber Dor-lomin’den ayrılır. 473’ün başlarında da bir kız çocuğu doğurur ve ona ”Ağıt” anlamındaki Nienor ismini verir. Turin uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından Doriath’a ulaşır ve Thingol onu öz evladıymış gibi karşılar.

Morwen’in Doriath’a Gidişi

Thingol Dor-lomin’e haberci yollayarak Morwen’in de Doriath’a gelmesini ister. Ama o bunu kabul etmez çünkü Nienor hala küçük bir bebektir ve kendisi de Hurin’le paylaştığı evini terk edip gitme konusunda gönülsüzdür. Bunun yerine Dor-lomin’in Ejder Miğferi’ini Turin’e gönderir. Thingol belli aralıklarla haberci göndermeye devam eder ta ki Morgoth’un gücü artıp yollar tehlikeli ve güvenilmez hale gelene dek. En son yolladığı haberciler geri dönmez. Böylece Thingol daha fazlasını yollamayı bırakır.

Morwen’e hakaret eden Saeros ile yaptığı kavga, Saeros’un ölümüyle sonuçlanınca Turin 484 yılında Doriath’tan ayrılır. Bir haydut çetesiyle geçen 6 yılın ardından Nargothrond’a gelir ve Elfleri Morgoth’un hizmetkarlarını Beleriand’ın batısından çıkarmaları için cesaretlendirir. 494’teki geçici huzur dönemi sırasında Morwen ve Nienor Dor-lomin’den ayrılarak Doriath’a gider. Ancak kimse Turin’in Doriath’tan ayrıldıktan sonra nereye gittiğini bilmemektedir bu yüzden ikisi Thingol’un misafiri olarak kalırlar.

Morwen’in Turin’i Arayışı

Nargothrond 495 yılında Ejderlerin Atasu Glaurung tarafından fethedilir. Glaurung büyüsüyle esir aldığı Turin’i kandırarak ona annesi ve kız kardeşinin Dor-lomin’de tutsak edildiğini söyler. Ve Turin bu yalana inanarak Nargothrond prensesi Finduilas’ı kurtarmak yerine Morwen ve Nienor’u aramaya koyulur. 496 yılında Nargothrond’dan kaçanlar Doriath’a ulaşır ve Morwen onlardan Turin’in de orada olduğunu öğrenir. Thingol ve Melian’ın tüm ısrarlarına rağmen oğlunu aramak için tek başına yola çıkar. Thingol de ona yardımcı olmaları için Ağır Elli Mablung’u ve en becerikli nöbetçilerini gönderir. Ama Nienor da gizlice onların arasına katılır. Fakat Morwen Nienor’un kendilerini izlediğini fark eder ve ona geri dönmesini söyler ama Nienor bunu reddeder.

“Geri dön! Geri dön! Sana emrediyorum!”

“Kan çağırdığında, her tür öğüde karşı çıkarak Hurin’in karısı gidiyorsa, Hurin’in kızı da gidebilir. Bana yas ismini koydun, ama babam, ağabeyim ve annemin yasını tek başıma tutmayacağım. Ama bunların arasında yalnızca seni tanıdım ve hepsinden fazla sevdim. Ve senin korkmadığın hiç bir şeyden korkmuyorum.”

“Ne yapmak istiyorsun?”

“Senin gittiğin yere gitmek. Sana şu seçimi getirdim: Beni geri götürüp, güvenle Melian’ın korumasına bırakabilirsin; çünkü onun öğüdünü reddetmek akıllıca değildir. Ya da sen gidersen, benim de tehlikeye atılacağımı bilirsin.”

“Öğüdü reddetmek bir şeydir. Annenin emrini reddetmek bambaşka bir şey. Şimdi geri dön!”

“Hayır, çocukluktan çıkalı çok oldu. Benim de kendi iradem ve bilgeliğim var, yalnız seninkiyle şimdiye dek hiç çatışmadı. Seninle geleceğim. Oraya hükmedenlere saygımdan, Doriath’a gitmeyi tercih ederim; ama bu olmazsa, batıya. Gerçekten de ikimizden biri gidecekse, gücünün doruğunda olan benim gitmem daha doğru olur.”

“Amaçladığım gibi yoluma devam edeceğim. Sen de gel, ama isteğime karşı çıkarak.”

“Öyle olsun.”

Glaurung Yollarını Keser…

Mablung onları Nargothrond yakınlarındaki Amon Ethir’e yani Casustepesi’ne götürür. Ama Glaurung onları izlemekte ve ne yaptıklarını çok iyi bilmektedir. Böylece ortaya çıkarak Narog’u geçer. Ve bu, kesif bir buharla iğrenç bir kokunun yayılmasına neden olur. Nöbetçiler Morwen ve Nienor’u uzaklaştırmaya çalışır ama atları iğrenç kokudan ve ejderin korkusundan çıldırarak kaçarlar. Bu sırada atını kontrol etmeye çalışan bir elf süvarisi Morwen’in, Nienor’un adını haykırarak koştuğunu görür ama daha sonra onu gözden kaybeder. Ve Morwen yabanlıkta kaybolur.

Nienor Glaurung tarafından büyülenir ve kim olduğunu, nereden geldiğini tamamen unutur. Turin daha sonra Brethil Ormanı’nda onu bulur. Ama ikisi de birbirini tanımaz. Yıllar geçtikçe aralarında bir aşk filizlenir. Ve korkunç gerçekten habersiz evlenirler. Nienor hamile kalır. 499 yılında Turin Glaurung’u öldürür. Ejderin ölmeden yaptığı son kötülük Nienor üzerindeki büyüyü kaldırmak olur. Böylece ikisi de gerçeği anlar ve Nienor denize atlayarak Turin de Gurthang’ı kendine saplayarak canına kıyar.

Morwen ve Hurin’in Kavuşması ve Morwen’in Ayrılışı

Morwen

Çocuklarının Brethil Ormanı’ndaki mezarlarını bulana kadar iki yıl yabanlıkta dolaşır. O süre zarfında ne yaptığı ise bilinmez. 501’de Morgoth tarafından serbest bırakılan Hurin onu orada bulur.

Hurin: Eledhwen! Eledhwen!

Morwen: Sonunda geldin. Çok uzun zaman bekledim.

Hurin: Karanlık bir yoldu. Gelebildiğimde geldim

Morwen: Ama geç kaldın, çok geç. Onları kaybettik.

Hurin: Biliyorum. Ama seni kaybetmedim.

Morwen: Az kaldı. Bittim artık. Güneşle gideceğim. Onları kaybettik. Çok az zaman kaldı. Biliyorsan anlat bana! Kızımız oğlumuzu nasıl buldu?

Ama Hurin yanıt vermez ve Morwen’i kollarına alarak taşın yanına oturur, bir daha konuşmazlar. Güneş batınca Morwen içini çekerek Hurin’in elini tutar, böylece ruhunu teslim eder. Hurin onu çocuklarının yanına gömer ve mezarın üzerine şu sözcükleri kazır: ”Eledhwen Morwen de burada yatıyor”. Hurin Nargothrond hazinelerinden Nauglamir’i alıp onu ailesine bakmasının ücreti olarak Thingol’e verir. Ama amacını ve arzusunu yitirmiş bir halde yaşayamaz ve kendisini Batı Denizi’ne atar. Fani insanların en güçlü savaşçısı böylece ölür.

İlk Çağ’ın ardından Beleriand yıkılır ama Kadersizlik Taşı ayakta kalır. Böylece bugün bile Tol Morwen adıyla suyun üstünde durmaktadır.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Daeron

Daeron

  Daeron Künye: Irk: Elf Dil: Sindarin Cinsiyeti: Erkek Soy: Sindar Doğum Tarihi: Bilinmiyor Ölüm …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir